KARPATLAR’IN GÖRKEMLİ ÜLKESİ ROMANYA

KARPATLAR’IN GÖRKEMLİ ÜLKESİ ROMANYA

Karpatlar’ın gölgesinde eşsiz konumuyla binlerce yıllık tarihe meydan okuyan görkemli ülke Romanya’da keşfedilecek öyle çok ayrıntı var ki, anlatmaya başlasak ne sayfalara sığar ne de kitaplara. Ayrıntının güzelleştirdiği her coğrafyada olduğu gibi Romanya’da da keşfetmenin en iyi yolu dokunmak, hissetmek.. Bakın sizler için hazırladığımız Görkemli Romanya Turu’muzda neler var?

  1. GÜN – MERHABA ROMANYA!

Görkemli Romanya turumuzun ilk gününde keşfedeceğimiz şehir, 2000 yıllık tarihi ile Cluj-Napoca. Muhteşem internet hızı sayesinde Avrupa’nın Silikon Vadisi olarak ün yapmış Cluj-Napoca, köklü tarihinin getirdiği görkemli mimarisi ile de göz dolduran yapılara sahip. Aziz Michael Kilisesi, en güzel gotik yapılardan olan Franciscan Manastırı, Ortodoks Katedrali, Piarist Kilisesi, Unatarian Kilisesi, hem Macaristan ve hem de Hırvatistan kralı olan Matei Corvinin yaşadığı ev, Transilvanya Etnografya Müzesi, Babes –Bolyai Üniversitesi, Milli Tiyatro ve Romen Opera evi ve bütün yapıların aynı cadde üzerinde simetrik olarak inşa edildiği meşhur Mirror Caddesi’nin görüleceği bu ilk günde deyim yerindeyse Romanya’ya sıcak bir merhaba demiş olacağız.

2. GÜN – TARİHE YOLCULUK

Cluj-Napoca’da başlayacağımız muhteşem günü dileyen misafirlerimiz serbest olarak değerlendirip şehri bir kez daha deneyim edip ayrıntılara dokunma fırsatı bulabilecek. Dileyenler ise rehberimiz tarafından düzenlenecek olan Turda Tuz Madeni-Sighisoara-Targu Mures turuna katılabilecek. Deyim yerindeyse Romanya’nın doğal ve tarihi güzelliklerine nüfuz edeceğimiz bu turda ilk durağımız 14 milyon yıllık tarihe sahip olan ve birçok otoriteye göre dünyanın yeraltındaki en büyüleyici güzelliği olarak tarif edilen Turda Tuz Maden’i olacak. Yerin derinliklerinde geçireceğimiz eşsiz zamanın ardından peşine düşeceğimiz yer ise Avrupa’nın en iyi korunmuş ortaçağ şehri Sighisoara. Kont Drakula’nın doğduğu şehir olarak bilinen Sighisoara’da bize kendimizi ortaçağda hissettirecek onlarca ayrıntı bulunuyor. Sighisoara ile başladığımız ortaçağ yolcululuğuna devam edeceğimiz ikinci ortaçağ şehri olan Targu Mures’te devam edeceğiz. 15.yüzyılda inşa edilmiş bu küçük ortaçağ şehrinde yapacağımız gezinin ardından keyifli bir gece geçireceğimiz Cluj’a geri döneceğiz.

3. GÜN –  SANATIN VE BİLİMİN MERKEZİNE YOLCULUK

Yanı başımızdaki Romanya’nın bilim, sanat, finans ve kültür merkezi olan Timisoara Görkemli Romanya turumuzun 3. gününde ana hedefimiz.  Doğu ve batı arasında bir ticari köprü görevi gören Timisoara için yola çıksak da öncesinde bizi güzel mi güzel bir sürpriz ekliyor olacak. Timisoara yolumuzun üzerinde Romanya’nın batı sınırında yer alan ve  ortasından Crisul Repede nehrinin aktığı, termal kaynakları ile ünlü Oradea şehrine uğrayacağız. Yapacağımız panoramik turla belediye binası, Kara Kartal Sarayı, Ay Kilisesi, Zion Sinagogu, Tiyatro Binası, Roman-Katolik Kilisesi ve Barok Sarayı’nı göreceğiz. Ana hedefimiz olan Timisoara’ya vardığımızda ise tiyatro ve  operaları ile ünlü,  içinde birçok bahçe, park ve yeşil alan olması sebebi ile Bahçeler Şehri diye de adlandırılan şehrimizi keşfetmeye koyulacağız. Zafer Meydanı, Özgürlük Meydanı, Unirii Meydanı, Roman –Katolik Kilisesi de panoramik tur ile göreceğimiz yerler arasında. 

  1. GÜN – BAŞKA BİR DÜNYA BELGRAD

Timisoara’da geçireceğimiz güzel gecenin ardından dileyen misafirlerimiz şehrin tadını bir kez daha çıkarabilecekken dileyen misafirlerimiz günü birlik Belgrad turu ile Romanya turunun içine bir de Sırbistan sığdırabilecek. Belgrad keşfimiz sırasında şehrin ortasında bilinçli bir şekilde bırakıldığı iddia edilen ve NATO tarafından bombalanmış içişleri bakanlığının binaları, Bayraklı Camisi, Belgrad Kalesi, Damat Ali Paşa Türbesi, Saat Kulesi, Sokollu Mehmet Paşa Çeşmesi, Askeri Müze, İstanbul Kapı, Zindan Kapı, Leopoldov Kapı, Stefan Lazarevic Anıtı, Nebojsa Kulesi, Kale Meydan, Saborna Kilisesi, Cumhuriyet Meydanı, Terazi Meydanı ve Taş Meydan’ı göreceğiz. Şehrin kalbi olarak sayılan Knez Mihajlova Caddesi’nde yapacağımız yürüyüş ile şehir turumuzu tamamlayacak hatta alışveriş içinde serbest zamana sahip olacağız.

  1. GÜN – ORTAÇAĞA GERİ DÖNÜŞ

Görkemli Romanya turumuzun 5. gününde ortaçağ havasını yeniden içimize çekmek üzere otelimizden ayrılıp sırasıyla Hunedoara şehrindeki meşhur Korvin Kalesi’ni ve 2007 yılında Avrupa’nın kültür başkentini unvanını almış Sibiu’yu keşfediyoruz. Adını Korvin ailesinden alan, 14.yy’da inşa edilmiş Korvin Kalesi Romanya’daki en değerli ortaçağ eserlerinden biri.  Gotik, rönesans ve barok mimarisinin birleşimi ile tasarlanmış yapıyı gezerken kendimizi adeta bir peri masalında gibi hissedeceğiz. Korvin Kalesini keşfettikten sonra Sibiu’ya devam edip varışımızı takiben de hemen şehir turuna başlayacağız. İlk olarak bir çok organizasyona ev sahipliği yapan büyük meydanı gördükten sonra hemen yanı başındaki küçük meydan,  Huet Meydanı, Üç Kule, Nicolai Balescu Caddesi, Evangelic Katedrali ve ilginç hikayesiyle Yalanlar Köprüsü’nü ziyaret edeceğiz.

6. GÜN KARPAT DAĞLARI EŞLİĞİNDE BAŞKENT BÜKREŞ

Turumuzun altıncı gününde başkent Bükreş’e doğru yapacağımız yolculukta bize hep görkemli Karpat Dağları eşlik edecek. Karpatlar’ı aşıp Bükreş’e ulaştığımızda ise ilk olarak şehrin görkemli mimarisi ve ağaçlarla çevrili yaşam alanları dikkatimizi çekecek. Zaman kaybetmeden keşfe koyulacağımız Bükreş’te göreceğimiz diğer noktalar ise Bükreş’in en güzel ve en hareketli merkezi olan Cumhuriyet Meydanı, Büyük Kütüphane, Zafer Takı, Bükreş Üniversitesi, Milli Tiyatro, Çavuşesku döneminde yaptırılan Parlamento Binası, Kraliyet Sarayı, Kretzulescu ve Stavropoleos kiliseleri olacak.

  1. GÜN DRAKULA İLE TANIŞMA

Turumuzun 7. gününde rehberimiz tarafından organize edilecek olan Braşov-Sinaia-Bran-Drakula Şatosu turu kaçırılmayacak türden. Filmlere ve romanlara konu olmuş Transilvanya bölgesindeki Peles Kalesi ve Şatosu bu özel turumuzun başlangıç noktası. Eski kraliyet konutu olan bu şato günümüzde müze olarak ziyaretçilerini ağırlamaktadır ve Romanya’nın sahip olduğu en değerli eserlerden biri olarak kabul edilmektedir. Bu keşfin hemen ardından geçeceğimiz Drakula Şatosu ise dünya tarihine damga vurmuş Kont Drakula ile tanışma şansını bize sunacak. Kont Drakula’nın sıradışı öyküsünü dinleyip hayatını yerinde keşfettikten sonra gideceğimiz Braşov’da da sırasıyla Sfatului Meydanı, Muresenilor Evi Müzesi, Tarih Müzesi, Kara Kilise ve şehir surlarını göreceğiz.

  1. GÜN BYE BYE ROMANYA

Sabah saatlerinde otelimizde yapacağımız kahvaltıdan sonra İstanbul’a uçmak üzere otelimizden ayrılacağız.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account