Kaybolan Lezzetler Alaçatı Ot Festivali’nde Gün Yüzüne Çıkıyor

Kaybolan Lezzetler Alaçatı Ot Festivali’nde Gün Yüzüne Çıkıyor

Fotoğraflar: Saime Berkkan 

Alaçatı’ya gidenler bilir! Zamanı durduran bir ruhu vardır bu şirin beldenin. Daha içine adım attığınız anda sıyrılırsınız gerçek hayatınızdan. Nasıl yaptığı bilinmez ama hemen alır içine sizi bu duygu. Arnavut kaldırımlı sokaklar, iki katı geçmeyen tarihi taş evler, bu evlerin hemen zeminine gizlenmiş mütevazı restoranlar, içinizi ısıtan güneş ve kokusu her yanı saran damla sakızı ağaçlar eşlik eder bu duyguya. Örneğin, metropol hayatının vazgeçilmezi olan teknolojinin ne denli geliştiği pek de önemli değildir Alaçatı için. Burada insanlar yaşamanın muhteşem sükunetini kovalar. Bu yüzden hiç sıkılmaz 70’lik delikanlılar, vazgeçemedikleri o kahvehanelerin önünde her gün güneşin ve ılık rüzgarın tadını çıkarmaktan.

alacati-ot-festivali-2

Alaçatı’ya her yıl bu duygularla gelir bahar. O ılık bahar rüzgarı, yüzlerce çeşit bitkinin kokusunu alıp vurunca yüzünüze ya yemek yapmak gelir aklınıza ya da yemek yemek. Üstelik sadece ben değilmişim bu duyguyu yaşayan. Nereden mi anladım? Son birkaç yıldır, her Nisan ayında bu duygunun oldukça geniş katılımlı bir lezzet festivali ile ete kemiğe bürünmesinden… Alaçatı Ot Festivali’nden bahsediyorum; baharı karşılamanın Alaçatı’ya özgü bir biçimi olan Alaçatı Ot Festivali’nden.

Öncelikle biraz festivalin amacından söz edelim. 2010 yılından beri düzenli olarak nisan ayında yapılan Alaçatı Ot Festivalinde amaç, Ege Bölgesi’nde yetişen yüzlerce ot çeşidini, bu ot çeşitleriyle yapılan lezzetli mi lezzetli yemekleri gün yüzüne çıkararak, seyahatseverlere tanıtmak. Yemek yemeye dair olduğu için zaten olabildiğince keyifli bir atmosferde gerçekleşen festivali, daha bir renkli, daha bir sıcak yapan en önemli unsur, Alaçatı halkının samimiyeti. Sokaklarda hiç tanımadığınız insanlarla saatlerce sohbet etmenin verdiği huzur gerçekten paha biçilemez. Bir de sohbetin ana konusu yemek ve lezzet olunca, konuşmak da, dinlemek de her zamankinden daha keyifli oluyor.

alacati-ot-festivali-7

Festival, sadece çeşit çeşit yemekleri tatmaktan ibaret değil. Burada eğlenirken öğrenme deneyimini had safhada yaşayabiliyorsunuz. Bunu sağlayan şey ise işin mutfağında olabilme imkanı. Yemek konusunda kendinize güveniyorsanız, mutfağa geçip hünerlerinizi sergilememeniz için hiçbir neden yok. Hatta bu konuda düzenlenen yarışmada boy gösterebilir, hünerlerinizin ödüllendirilmesini sağlayabilirsiniz. Eğlenirken öğrenmenin bir diğer yolu da, Alaçatı Uygulama Bahçesi’nde yapılan atölye çalışmalarına katılarak, bitkilerinin nasıl yetiştiğini yerinde gözlemleyerek, onları daha yakından tanımak.

alacati-ot-festivali-5

Alaçatı Pazar yeri ve camii çevresinde 2 gün boyunca renkli görüntülere sahne olan festivalin etkinlik programı da kimi yıllar değişiklik göstermekle birlikte genel olarak şu konseptte oluyor;

İlk gün, açılışın ardından Ege otları üreticileri tarafından açılan sergi standlarının gezilmesiyle festival başlıyor. Camii avlusunda yapılan klasik müzik dinletisinden sonra, akşam verilen gala yemeğinde tanınmış gurmelerin Ege mutfağının unutulmaya yüz tutmuş sebze yemekleri yapılıyor ve yemek yazarları ile birlikte basına tanıtımları gerçekleştiriliyor.

alacati-ot-festivali-6

İkinci gün ise, festivali tatlı bir yarışma heyecanı kaplıyor. Festival boyunca hünerlerini sergileyen katılımcıların yemekleri jüri değerlendirmesi sonucu ödüllendiriliyor. Dereceye girenler altınla ödüllendirilse de, katılımcıların asıl amacı  hazırlanan festival kitapçığında yer almak. “En güzel ot yemeği yapma” ve “en çok ot çeşidini toplama” gibi kategorileri bulunan yarışmaların sonlanmasıyla birlikte festival sona eriyor.

Eğer siz de Akdeniz meltemini, birbirinden lezzetli ot yemeklerine tuz biber eylemek isterseniz, bu yıl Mart ayının son haftası gerçekleşecek olan Alaçatı Ot Festivali’ni kaçırmayın!

Bir Alaçatı Müdaviminden..

Alaçatı Ot Festivali turu hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

alacati-ot-festivali-5

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account