KAYBOLMAK YASAK; BARSELONA ULAŞIM REHBERİ

KAYBOLMAK YASAK; BARSELONA ULAŞIM REHBERİ

Bir şehrin gelişmişlik düzeyini gösteren en önemli parametrelerden biri kent içindeki ulaşım ağının genişliği ve rahatlığıdır. Eğer tek koşul bu olsaydı, Barselona kesinlikle dünyanın en gelişmiş 5 şehri arasındaki yerini alırdı. İspanya’nın büyülü Katalan şehri Barselona’da ulaşım öyle düzenli ki, bu şehirde kaybolma ihtimaliniz neredeyse yok.

Öncelikle havalimanından şehir merkezine ulaşım yöntemiyle başlayabiliriz. Barselona havalimanında 2 adet terminal bulunur. Low cost yani düşük fiyatlı uçuşlar için kullanılan Terminal 2 ve diğer tüm uçuşlar için kullanılan Terminal 1. Bu terminaller arasında ulaşımı sağlayan ring ile dilediğiniz terminalden şehir merkezine ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Terminal 2’den şehir merkezine ulaşmak daha kolaydır çünkü bu terminalden tren ulaşımını kullanma şansınız vardır. Ayrıca her iki terminalde de mevcut olan ulaşım yöntemi taksi ve havalimanı otobüsüdür. (Aerobus) Bunlar içinde en çok kullanılan yaklaşık 6 Euro ödeyeceğiniz Aerobus’lardır. Sabah 5 civarı başlayan Aerobus seferleri gece 1’e kadar her 5 dakikada bir düzenli olarak devam eder. Taksi kullanımında da Aerobus kullanımında da şehir merkezine ulaşım süresi trafiğin durumuna göre ortalama 25 dakikadır. Eğer havalimanından şehir merkezine değil de çevre kasabalara seyahat edecekseniz bunun en iyi yöntemi Terminal 2’den hareket eden trenlerdir.

Barselona_ulasim (3)

Barselona’da şehir içi kullanımda ise en yaygın ulaşım aracı metro ve otobüslerdir. Şehir içinde bulunan hemen her turistik noktaya metro ile ulaşmanız mümkün. Farklı hatlardan oluşan metro güzergahlarında bulunan aktarma noktalarını kullanarak bir diğer metro hattına ulaşabilirsiniz. Ulaşımı kullanmadan önce bir metro haritası edinmenizde fayda var. Hatta mümkünse herhangi birinden yardım isteyerek gideceğiniz noktaları metro haritası üzerinde daha önceden işaretleyerek işinizi çok daha basit bir hale getirebilirsiniz. Barselona’da diğer Avrupa şehirlerinde olduğu gibi hem tek kullanımlık hem de çok kullanımlı yani günlük metro kartları bulunuyor. Tek kullanımlık metro kartı 2.50 Euro. Şehirde bulunacağınız gün sayısına göre çok kullanımlı kart almanız çok daha avantajlı olacaktır. Metro kartlarında her metro istasyonunda bulunan otomatlardan edinebilirsiniz.

Barselona_ulasim (5)

Barselona’da kullanılabilecek bir diğer yaygın ulaşım aracı da otobüslerdir. Düzenli bir şehir olan Barselona’da otobüs saatleri de metro gibi dakik, konforlu ve hızlıdır. Hafta içi sabahın erken saatlerinde kullanıma açılan otobüsler gece yarısına kadar aralıksız hizmet verir. Gece yarısından sonra ise yine yaygın bir ağa sahip Night Bus yani gece otobüslerini kullanabilirsiniz. Gündüz tarifesinde çalışan otobüslerin Cuma ve Cumartesi günleri daha geç saatlere kadar devam ettiğini belirtmekte de fayda var.

Barselona_ulasim (1)

Çok gerekmedikçe kullanma zorunluluğunu hissetmeyeceğiniz taksiler ise Avrupa’nın birçok yerine göre fiyat açısından daha uygundur. Barselona’da taksilere gerek yol üzerinden gerekse taksi duraklarından binebilirsiniz. Barselona taksilerinde taksimetrenin araç hareket halinde değilken de çalıştığını bilmeniz de fayda var.

Barselona_ulasim (4)

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account