KEYİFLİ BİR KÜLTÜR KAÇAMAĞI; ESKİŞEHİR

KEYİFLİ BİR KÜLTÜR KAÇAMAĞI; ESKİŞEHİR

Eskişehir’e turla gidecek olanlar için 2 günlük bir programın kültürle dolu dolu geçeceğini söyleyebilirim. Atatürk Caddesi, Odunpazarı Evleri ve Çarşısı, Porsuk Çayı, Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı, Yılmaz Büyükerşen Balmumu Müzesi, dünyanın ilk lületaşı müzesi olan Kurşunlu Camii Mevlevihanesi  ve Eskişehir’in meşhur Kentpark’ını gezebilirsin  mesela. Yürüyerek gezilebileceği gibi şehir içinde toplu taşıma ve taksi de gezi rotasını planlamak için yeterli. Kalınabilecek otel önerilerim arasında kesinlikle merkezi ve Porsuk Çayı’na bakan Köprübaşı bölgesinde Senna City ve Odunpazarı’nın hemen arkasında, şehre kuşbakışı konumdaki Rixos Eskişehir var. Eskişehir’e trenle varacaksan da korkma, istasyondan çıkıp Odunpazarı’na taksi ya da otobüsle ulaşman en fazla 15 dakikanı alıyor.

eskisehir-cam-sanatlari-muzesi

Yorulunca atladığım bir taksinin şöförü, Levent Abi’ye “ Emekli şehri mi desem üniversiteli şehri mi, ne dersin?” diye soruyorum. Gülerek “Her ikisi de” diyor. Genel olarak sakin, çok kalabalık ya da teknolojik bir şehir gibi görünmüyor, okumak ve sohbet etmek yerel bir aktivite burada ve adeta bir kasaba havasında. Gündüzleri kültür gezisi yapıp, geceleri ay ışığında, balkonda sohbet etmelik bir küçük ilimiz.

Nereleri gezmeli,  görmeli?

Derler ki; vakti zamanında bu şehire gelen yerleşik halk hangi semte ikamet kuracağına karar verememiş ve Porsuk Çayı’nın etrafıyla, Odunpazarı’nın olduğu bölgeye koyun ciğeri asmışlar. Hangisi daha uzun süre dayanırsa o bölgenin daha verimli olacağına inanıp yerleşeceklermiş. İbre Odunpazarı’nı işaret edince seçilecek yer de belirlenmiş. Yüksekliği diğer semtlere göre daha fazla, şehrin ana arterlerine hakim bir yerdeki tarihi Odunpazarı’nı gezerken odun fırınlarının ve yanan odunların kokusu yayılıyor etrafa. Kışın giderseniz bu daha da belirgin bir hal alıyor. Odunpazarı’nın eski ahşap evleri harika bir dekor sunuyor. Dar sokaklar, rengarenk ve cumbalı evler Anadolu kültürünü gözler önüne koyuyor.  Kapısının önüne birer sandalye atıp çayıyla keyif yapanların çoğu artık birer butik otel sahibi olmuş. Evlerde eskisi kadar çok aile amaçlı kullanım kalmamış, çoğu işletmeye dönmüş. Ünlü butik otel Abacı Konağı’nı da önce özel mülk sanıyorum sonra tarihi bir butik otel olduğunu keşfediyorum.  Fotoğraf çekmek için önündeki işlek caddede biraz beklemek ve yolun boş olduğu anı kollamak gerekiyor.

tarihi-odunpazari-semti

Yürüyerek keşfedebileceğin Odunpazarı civarında, Yılmaz Büyükerşen  Balmumu Müzesi hem çocuklar hem yetişkinler için keyifli bir durak. Türk ve Dünya tarihinden figürler, sırasıyla Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine ait günlük hayattan örnekler var. Kıyafetler, silahlar, uniformalar, ev hayatına ait detaylar ve insan figürleri balmumundan. İçindeki belli alanlarda fotoğraf da çekebilirsiniz ancak Atatürk ve Cumhuriyet dönemiyle ilgili alanlarda müzenin fotoğrafçısının çekmesini talep ediyorlar, sanıyorum okul ödevleri için gelen öğrenci gruplarının yoğunluğu bu kararda etkili olmuş. Bu müzeyi gezmenizi çok istememin özel bir sebebi de var. Elde edilen ziyaretçi geliri engelliler ve okumak isteyen kız çocukları için kullanılıyor.Balmumu Müzesi’nin hemen yanı başında Cam Eserleri müzesi var. Cama nasıl şekil verildiğini ve renklerle nasıl oynandığını görmek istersen kaçırılmayacak bir tur fırsatı.

Eskisehir_Balmumu_Heykel_Muzesi

Odunpazarı’nda oturup çibörek , Kırım mantısı , Balaban kebabı gibi yerel lezzetlere bakabileceğin bir öğle arası fena olmaz sanki. Yalnız dikkatini çekerim, “çibörek”  çiğ börek değil! Bunun sebebi de Tatar Türkmenleri’nin yerel yemeği olması ve  yerel halkın önemli bir bölümünün bu coğrafyadan gelmesiymiş. Ayrıca Kurtuluş Savaşı sırasında eldeki az malzemeyle askerlere yemek yapmak için sadece hamur ve belki çok çok az kıyma ile pişirilen börek bu, yani milli yemeğimiz olmuş. Balaban kebabı ise başka bir dünya.Alta kızartılmış pide ekmeği konuyor, üstüne et ve garnitür, sonra da  yoğurtlu ve salçalı sos gezdiriliyor. Kurşunlu Camii yakınında  Kırım Çibörek ve Mantı Evi , Balaban kebabı için de Abdüsselam Balaban Kebap Salonu tavsiyelerim arasında.

Eskisehir_Cibörek

Havanın güzel ve güneşli olduğu mevsimlerde Eskişehir’in merkezi Köprübaşı’na gitmeli ve Porsuk Çayı’nda tekne turuna katılmalı. Genelde bahar aylarında çalışıyor bu minik tekneler , yağmurlu günlerde de üstü kapalı vaporetler hem hafta içi hem hafta sonu eğlencesi adeta. Çayın iki yanına çim alanlar yapılmış, insanlar çoluk çocuk bu çimlerde yayılarak güneşin ve suya bakmanın keyfini çıkarıyorlar. En çok da üniversiteli gençlik tabii ki. Okul kırmak ve çaya koşmak diye bir tabir varsa budur diyorum kendime.

eskisehir-porsuk-cayi

Çocukla seyahati deneyimlemek için her fırsatı değerlendiren bir anne yazar olarak buraya özel bir notum var. Bir sonraki durağımız  Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı, burada ailecek 3-4 saat vakit geçirebilirsin. Küçük bir Eurodisney  gibi düşün burayı.  1680 metrelik park etrafına kurulmuş tren yolu var, 1918 model Alman yapımı renkli trene çocuklar binmek için kuyruk yapıyorlar. Tüm parkın etrafında dönüyor ve onları epey oyalıyor.  Parkın içinde yapay bir gölet, yem atabileceğiniz balıklar ve kuğular var. İçi gezilebilen , 17. Yüzyılda atlas Okyanusu’nu geçen May Flower gemisinin küçük bir kopyası olan Korsan Gemisi  de genci yaşlısı herkesin fotoğraf çekmek istediği bir anı olarak karşılıyor seni. Park içinde park mantığıyla  2010 yılında 22 dönüm olarak kurulan Japon Bahçesi’nde çimlerin ve oyun alanlarının keyfini sürmeli. Çocuklara dur koşma, yapma demeden açık havada saatlerce kalabilmek keyifli gerçekten.

Eskisehir_Korsan_Gemisi

Şimdilik Türkiye’de tek olan Masal Şatosu içinde çocuklar için Dede Korkut ve Keloğlan hikayeleri canlandırmalı olarak anlatılıyor. Gün içinde farklı seanslarla 20-25 kişilik gruplara tekrarlanıyor. Masal Şatosu’nun mimarisi Avrupai ancak minareleri ve kuleleri  dünyanın ünlü yapıların bir benzeri olarak inşa edilmiş, bunlar sırasıyla ; Galata Kulesi – Cinderella Kulesi – Beyoğlu Kulesi – Ulu Kule – Kız Kulesi – Çan Kulesi ve  Adalet Kulesi.

sazova-masal-satosu

Parkın içindeki Bilim ve Deney Merkezi, Sabancı Uzay Evi bilime meraklı aileler için simülasyon  yapıyor. Uzay Evi’nin içindeki kürede gezegenler ve uzayla ilgili 50 dakikalık bir gösteri var, kaçırmamanı dilerim. Sualtı dünyasına meraklı minikler Akvaryum’da çeşitli balık ve sualtı bitkilerini görme fırsatını buluyor. Ben çocukla gezerken kendim de küçülüyorum, onların gözüyle daha çok eğleniyorum mesela.

Eskisehir_Akvaryum

İster yalnız gidin , ister ailenizle, Eskişehir güzel bir kültür gezisi alternatifi olarak beklentilerinizi karşılayacak bundan eminim.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account