Keyifli Bir Tayland Gezisi İçin 10 Öneri

Keyifli Bir Tayland Gezisi İçin 10 Öneri

Tayland Güneydoğu Asya’nın önemli seyahat bölgelerinden biridir. Zengin yemek çeşitliliği, tropikal iklimi, büyüleyici kültürü, renkli yaşantısıyla seyahatseverler için cazibe merkezi olmuştur. Başkent Bangkok, Ayyuthaya antik kenti, Chiang Mai ve Pattaya en önemli şehirlerindendir.

Tayland ziyaretinizi yıllar boyu unutamayacağınız bir anıya çevirecek, mutlaka yaşamanız gereken birbirinden keyifli 8 deneyim belirledik. Tayland seyahatinizden bu 8 deneyimi yaşamadan dönmeyin!

PHRAYA NAKHON MAĞARASINI KEŞFEDİN

Muhteşem Phraya Nakhon Mağarası Tayland’ın en mistik ve gizemli yerlerinden biridir. Fakat, sadece sınırlı sayıdaki ziyaretçiler buraya ulaşıp olağanüstü fotoğraflar çekme şansına sahiptir. Çünkü, bu mağaraya ulaşmak sanıldığı kadar kolay değildir. Prachuap Khiri Khan şehrinde Khao Sam Yot Milli parkı içerisinde bulunan mağaraya ulaşmak için 430 metre yüksekliğindeki tepeye tırmanmak gerekiyor. bu eşssiz mağarayı görmek için kesinlikle bu zorlu yolculuğa değer.

İki göz odadan oluşan mağarayı ilginç kılan özelliklerden en önemlisi içerisinde bulunan 1890 yılında Kral Chulalongkorn için inşa edilmiş taht odasıdır (Kuha Karuhas). Günün belli saatlerinde mağara içerisine vuran güneş ışınları mükemmel bir görsel şölen oluşturur.

phraya_nakhon_tayland


TAYLAND’IN SİYAH-BEYAZ YÖNÜNÜ GÖRÜN

Tayland gezisinde sayısız tapınak ve geleneksel mimari yapılar görebilirsiniz. Ancak, siyah ve beyaz iki benzersiz mimari eseri Chiang Rai dışında başka bir yerde görmeniz mümkün değildir.

Beyaz Tapınak (Wat Rong Khun) Tayland’ın Chiang Rai şehrinde bulunan dünyanın en güzel tapınaklarından biri. Bu karbeyaz tapınak 1997 yılında Chalermchai Kositpipat tarafından mozaik aynalar kullanılarak tasarlanmış.

wat_rong_khun_tayland


Siyah Ev (Bandaam Museum) ise Beyaz Tapınağın aksine Tayland’ın en ürkütücü yapılarından biri.  Özellikle hayvanseverlerin görmekten hoşlanmayacakları bir yer olabilir. Çünkü, Taylandlı sanatçı evin yapımında siyaha boyanmış hayvan kemikleri, derileri ve boynuzlarını kullanmış.

black_house_tayland


BİR FİLE BANYO YAPTIRIN

Filler banyo yapmaktan büyük zevk alan hayvanların başında geliyor. Bu dev hayvanların suyla oynamalarını izlemek büyük bir zevk. Tayland’ın en büyük şehirlerinden biri olan Chiang Mai’de bulunan Fil Tabiat Parkı filleri yakından gözlemleyebileceğiniz en güzel yer. Park alanı içerisinde  her yaş ve boyutta fil bulunuyor. Fillerle ilgilenen çalışanlardan izin alarak bir file banyo yaptırabilir, tayland seyahatinizden keyifli bir deneyimle geri dönebilirsiniz.

elephant_tayland


THAI MASAJI VE YOGAYLA RAHATLAYIN

Tayland, bedeninizi ve ruhunuzu gençleştirmek için harika bir yerdir. Ülkenin hemen her tarafında yoga, sağlık ve masaj merkezleri bulunur. Bu merkezler rahatlamanıza ve  kendinizi yeniden doğmuş gibi hissetmenize yardımcı olacaktır. Tayland seyahatinizde bir Thai masajı yaptırarak kendinizi om’a ulaşmış gibi hissedebilirsiniz. Bizden söylemesi!

thai_masaj


YÜZEN PAZARLARI ZİYARET EDİN

Otantik bir yüzen pazar ziyaret etmek ilginç olurdu değil mi? Ahşap evlerin ve yüzen pazarların bulunduğu Kafa Amphawa Tayland’ın yerlileri ve turistler için favori hedef noktalarından biri. Bu yüzen pazarların küçük masalarına oturup bir kase erişte , muz tatlısı ve geleneksel tayland lezzetlerini tadabilirsiniz. Ayrıca bu bölgedeki kanallarda tekne turları yapabilir karada kurulan pazarlardan hediyelik eşya alışverişi yapabilirsiniz.

yuzen_pazar


KRALİYET MAVNALARINI GÖRÜN

Mavnalar Tayland’ın milli kültüründe önemli bir yere sahip. Eskiden savaş aracı ve kraliyet  törenleri için kullanılan mavnaları kraliyet mavnaları milli müzesinde görebilirsiniz. Bangkok’ta bulunan bu müzede üzerlerinde altın kuğuların da bulunduğu muhteşem mavnalar sergilenmektedir. Giriş ücretinin 30 baht olduğu müzeye Chao Phraya nehri üzerinden tekneler vasıtasıyla ulaşabilirsiniz.

mavna_ship


CHATUCHAK PAZARINDA ALIŞVERİŞ YAPIN

Bangkok’ta haftasonları kurulan Chatuchak pazarı 27 dönümlük bir alanı kapsıyor. 10 bine yakın dükkanın bulunduğu pazarda istediğiniz her şeyi bulmanız mümkün. Oldukça kalabalık olan pazar satılan ürünlere göre çeşitli kategorilere ayrılmış. Kumaş, takı, dekoratif ürün, hediyelik eşya, sanatsal ürünler, egzotik meyve tezgahları ve binlerce ürün çeşidiyle tayland’ın bütün renklerini burada görmeniz mümkün.

chatuchak_tayland


AYUTTHAYA ANTİK KENTİNİ KEŞFEDİN

Bangkok’un 80 km kuzeyinde bulunan Ayutthaya Tayland’ın en önemli turistik merkezlerinden biridir.1350 yılında kurulmuş olan tarihi kentte çok sayıda görkemli antik kalıntı ve sanat eserleri bulunmaktadır. 1767 yılında Birmanya tarafından yağmalanan Ayutthaya 417 yıl boyunca Taylan’ın başkenti olmuştur. 2500 kilometrelik bir alana yayılan tarihi kent 1991 yılından bu yana dünya kültür mirası listesinde bulunmaktadır.

ayutthaya_tayland

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account