KEYİFLİ BİR UÇUŞ İÇİN NE YAPMANIZ GEREKİYOR?

KEYİFLİ BİR UÇUŞ İÇİN NE YAPMANIZ GEREKİYOR?

Kimi uçuşlar biz farkında olmadan keyfili ve rahat bir şekilde gerçekleşiverir. Kimi uçuşlarda ise saniyeleri sayacak kadar gerilir ve sıkılırız. Uçuş süresinden tutunda, kişisel durumumuza kadar birçok faktör uçuş keyfimizde belirleyici olabilir. Sizler için keyfili ve rahat bir uçuşu kolaylaştıran birkaç ipucu derledik. İşte detaylar…

DOĞRU KOLTUĞU SEÇİN

Uçuş kalitesini ve konforunu belirleyen en önemli unsurlardan biri şüphesiz oturduğunuz koltuktur. Koltuğunuzu hem bilet alırken belirleyebileceğiniz gibi hem de uçuştan biraz erken havalimanına giderek check-in esnasında görevliden rica ederek belirleyebilirsiniz. Özellikle uzun boylu biriyseniz ve bacaklarınızı uzatarak yolculuk etmekten hoşlanıyorsanız, acil çıkış kapılarını tercih ederek oldukça konforlu bir uçuş gerçekleştirebilirsiniz.

Önü rahatlıkla ayakları uzatabilecek oranda boş olan bu koltukların size ayrıca birkaç sorumluluk da yüklediğini unutmayın. Sık tuvalete çıkan ya da uçakta hareket etmeyi seven biriyseniz sizin içinde en uygun koltuğun koridor tarafında bulunan koltuk olduğunu söyleyebiliriz. Koridor koltuğunda oturmak girip çıkarken birilerini rahatsız etme düşüncesinden kurtulmanızı sağlar.

UYUMAYA ÇALIŞIN

Uzun bir uçuş sizi bekliyorsa yapacağınız en iyi şeylerden biri şüphesiz uyumaktır. “Bunu herkes biliyor, siz nasıl uyunacağını söyleyin” diyorsanız, bunun içinde bir cevabımız var. Özellikle size uygun olan koltuğu seçmiş olmanız, rahat uyuyabilmenizin ön koşulu. Bu koşulu sağladıysanız yardımcı unsurlara geçebiliriz. Uçakta size sunulan ikramlardan birkaç kadeh içerek uykuya geçme sürecini hızlandırabilirsiniz. Bu durumu abartmanın tam tersi bir etki yaratacağını asla unutmayın. Ayrıca sıkıcı sayılabilecek metinler okumaya çalışmak da uykuyu kolaylaştıran bir başka yardımcı unsurdur. Uyku kartını kullanırken en çok dikkat edilmesi gereken şey jetlagdır. 10 saatlik bir uykunun ardından gece 00.00’da gideceğiniz yere varırsanız önünüzde uyumak için bir bu kadar daha zaman olduğunu unutmayın.

BİR ŞEYLER OKUYABİLİRSİNİZ

Normal şartlarda okuduğunuz kitap dergi gibi şeyler uçuş anında sizi çok sarmayabilir. Özellikle kısa uçuşlarda bütünlüklü bir romana adapte olmak gerçekten zor olabilir. Bu aşamada en iyi alternatiflerden biri, gideceğiniz bölgeye dair bir şeyler okumak olacaktır. Zaten uçuştan önce detaylı bir araştırma yapmış dahi olsanız, uçakta okumak üzere bir şeyleri ayırmanız keyifli bir uçuş geçirmenizi sağlayabilir. Ayrıca artık birçok hava yolu şirketi çok sayıda seyahat noktasına dair eğlenceli yazıların bulunduğu dergileri uçuş sırasında yolcularına sunmaktadır. Koltuk aralarında bulunan bu dergilere göz atmayı ihmal etmeyin.

KALKIŞ ANINI EĞLENCELİ HALE GETİRİN

Birçoğumuz için uçuşun en stresli anı, uçağın kalkış anıdır. Sizin için başlı başına bir stres faktörü olan bu durumun bazıları için uçuşun en eğlenceli kısmı olduğunu unutmayın. Bu esnada gözlerinizi kapatıp arkanıza yaslanarak kendinizi bir oyun parkında ve yavaş yavaş hızlanan bir gondolda gibi hissedebilirsiniz. Kalkış anında yaşadığınız fiziksel durumu çocuk yaşlarda yüzlerce kez salıncakta yaşadığınızı ve bundan keyif aldığınızı unutmayın.

YANINIZDAKİLERLE SOHBET EDEBİLİRSİNİZ

Özellikle kısa uçuşlarda yanınızda oturan kişiyle bir şekilde iletişim kurmanız oldukça kolaydır. İlk iletişim için uçağa biniş anı ve servis zamanı en uygun anlardır. Bu sohbette kişisel dünyanızı açmak zorunda değilsiniz. Sadece işinize ve karşınızdakinin işine dair yapacağınız sohbet uçuşunuzu tamamlamak için yeterde artar bile.

OYUN OYNAYIN

Uçuş modu olan bir elektronik cihaza sahipseniz, zaman geçirecek çok ciddi bir araca sahipsiniz demektir. Özellikle akıllı telefonunuz varsa, uçuştan önce indireceğiniz birkaç eğlenceli uygulama zamanın nasıl geçtiğini anlamazsınız. Uçuş esnasında size bir kulaklık verilecektir. Fakat kendini cihazınızın kulaklığını yanınızda getirmeniz, daha rahat bir biçimde ortamdan uzaklaşmanızı sağlar. Cihazınızdaki oyunların sesini duyarak oynamanız da, oyuna daha rahat adapte olarak uçuşta olduğunuzu unutmanızı sağlayabilir.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account