KIBRIS ÇOK GÜZEL, SEN DE GELSENE!

KIBRIS ÇOK GÜZEL, SEN DE GELSENE!

Yazı: Gizem Telci

Kıbrıs’ı düzenli aralıklarla ziyaret ederim ve her ziyaretimde ayrı bir güzelliğini keşfeder şaşırırım. Bu yazıda da sizlere, her keşfimden arda kalan kazançları derledim, umarım en kısa zamanda bu deneyimler sizin de hayatınızın bir parçası olur. Özellikle deniz ve güneş severlerin…

Bir defa Kıbrıs’ın en güzel hali, kıvamında sıcak havasıyla özgürce gezinmenize ve denize girmenize olanak tanıyan bahar hali. Yaz günlerinde de içerik olarak zengin ama aynı zamanda ekonomik bir deniz tatili yapmak için ideal. Özellikle çocuklu aileler, fazla uzak mesafelere gitmeden Akdeniz’in bakir kıyılarında yüzme şansını Kıbrıs’ta bulabilirler. Özellikle Karpaz’ın Maldivlerden hallice denizi, tüm gününü taze balık ve deniz mahsulleri eşliğinde deniz, kum, güneş döngüsünde geçirmeyi sevenler için ideal.

Kıbrıs sadece deniz ve casino turizminden ibaret değil tabi ki… Kapalı Maraş’ın etkileyici hikayesi, Girne limanının hoş mekanları, Lapta’nın doğası, Lefkoşa ve Mağusa’nın tarihi dokusu burnumuzun dibinde keşfedilmeyi bekliyor.

Kıbrıs Rehberi

Peki gittik Kıbrıs’a, orada ne yapacağız? Ne yiyip, nereleri göreceğiz soruları kafanızda geziniyor eminim. Buyurun size güvenilir bir gezi rehberi…

Mutfağını İyi Keşfedin

Kıbrıs Mutfağı’nda gerçekten çok şaşırtıcı lezzetler var. Et sevenler için kleftiko, hamur işi sevenler için pirohu, peynir sevenler için ballı hellim böreği, tavuk sevenler için makarna bulli, ot sevenler için molehiya, tatlı sevenler için kireçte kabak, karpuz kabuğu, susam dondurması, havuç reçeli gibi gibi birçok lezzet Kıbrıs mutfağında…

Hellim ve lor peyniriyle yapılan Kıbrıs mantısı pirohuyu ve bulgur köftesini en başarılı yapan yerlerden biri Lefkoşa’daki tarihi Büyük Han’ın içinde yer alan Sedirhan Restoran. Girne Limanı’ndaki Kıbrıs Evi’nde de aynı yemekleri bulabilirsiniz. Ama oradaki favorim ballı hellim böreği ve her masaya ikram olarak getirilen kereviz turşusu. Diğerlerini de tatmak için Sedirhan’a gidin derim.

Geleneksel Kıbrıs yemekleri gecesi yapmak isterseniz, mutlaka Archway Restoran’a uğrayın. Kıbrıslılar da adetmiş, sen doydum diyene kadar yemek servis etmeye devam ederlermiş. Archway de her bir Kıbrıs lezzetini gece boyunca parça parça önünüze getiriyor. Siz tıka basa doyana kadar o keyif sürüyor.

Maraş’ı Görün

Maraş bölgesi Kıbrıs’ın hem tarihi değeri yüksek hem de deniz turizmi için en çok tercih edilen yerlerinden biri. Bölgede savaş zamanında Rumlarla Türkleri ayıran surlar, 1200’lü yıllarda kilise olarak yapılmış günümüzde camii olarak kullanılan Lala Mustafa Paşa Camii, Namık Kemal zindanı yer alıyor.

Bir de burada; zamanında Rumlara ait olan, hatta Sophia Loren’in yazlığının yer aldığı, Marilyn Monroe’nun denize girmek için geldiği ve savaştan sonra Türkler tarafından ele geçirilip, askeri bölge olarak kullanılan Kapalı Maraş bölgesi var. Bölgeye yalnızca askeri izinle girilebiliyor, sivil olarak girmek mümkün değil. Fakat asker bir akrabanız varsa, özel izinle girebilirsiniz.

Bölge 1974 çıkartmasında boşaltılmış ve sonrasında Kapalı Maraş için zaman durmuş. Binalar, oteller, mağazalar olduğu gibi kalmış. Evlerin içinden ağaçlar çıkmış, üzerine bomba düşen bina olduğu gibi bırakılmış, tam savaş çıktığı gün açılışı olacak otel kurdelası kesilmeden terk edilmiş… Aslında tam bir hayalet şehir. Buraya çok çok az kişinin girebildiğini düşünecek olursak, denizinin de ne kadar mükemmel olduğu söylemeye gerek yok herhalde. Altın kumları ve her derinlikte dibini görebildiğiniz berrak bir suyu var. Üstelik hayalet şehri seyrederken denize giriyorsunuz. Hayatta herkesin en az bir kere yaşaması gereken bir deneyim diyebilirim.

Karpaz’da Yüzün

Haritada gördüğümüz o ince uzun yarımada şeklindeki bölge Karpaz. Yani aslında Kıbrıs’ın en ucu… Oraya gidince gerçekten dünyanın ucunda gibi hissediyorsunuz kendinizi. Kumsalı altın kum olarak geçiyor. Zamanında Kleopatra’nın buradan Mısır’a kum taşıttığı anlatılan efsaneler arasında. Caretta caretta’ların yüzdüğü, yumurtalarını bıraktığı deniz ve kumsalı, bölgenin milli park olması nedeniyle hiç bozulmadan yıllardır korunuyor. Burada konaklayabileceğiniz bungalowlar, çadır ve karavan camping alanları var.

Bölge eşeklerin doğal yaşam alanı olduğu için, milli park boyunca dünya güzeli eşekler çıkıyor karşınıza. İnsanlara çok alışkınlar, yanınıza gelip kendini sevdirmek istiyor, hatta elinizden havuç bile yiyorlar.

Karpaz’a gittiğinizde Türklerle Rumların bir arada yaşadığı tek Kıbrıs köyü olan Dipkarpaz’a da uğrayın mutlaka.

Türk ve Rum kahveleri yan yana duruyor. Acı savaş hikayeleri olan insanlar, eskiden olduğu gibi birbirine komşuluk yapıyor. Hüzünlü, duygusal bir yandan da enteresan bir atmosferi var oranın. Bir kahvelerini için, “kalimera” diyerek sohbete koyulun derim.

Mavi Köşk’e Gidin

Kıbrıs’ın eski cumhurbaşkanı Makarios’un avukatı Paolides, 1957 yılında kendine Mavi Köşk’ü yaptırmış. Tarihte pek de iyi izler bırakmamış olan Paolides, köşkün planını kimsenin bilmemesi için, inşaatın ardından tüm çalışma ekibine bir kutlama yemeği vererek hepsini zehirletmiş. Köşkün olayı, o zamanlar renk takıntısı olan Paolides’in zevklerine göre, her odasının farklı bir renk konseptinde tasarlanmış olması. Mavi oda, sarı oda, pembe oda, kırmızı oda gibi uzayıp giden bir renk skalası var. Yakışıklı, çapkın ve özel zevklerine pek bir düşkün olan Paolides, köşke gelen bayan misafirler için bir süt havuzu yaptırmış. Sophia Loren’in de Paolides’in misafirleri arasında olduğu ve bu havuzda yüzdüğü söyleniyor.

Bellapais’te Günbatımını İzleyin

Girne’ye tepeden bakmak, kuşbakışı ada manzarasını izlemek için en iyi noktalardan biri Bellapais. Tepeye erken gidip, önce Bellapais manastırını gezebilirsiniz.

1198 yılında Fransa kralı III. Hugh tarafından yaptırılan manastır, Kıbrıs gotik mimarisinin etkileyici örneklerinden biri. Ardından günü, Bellapais tepesinde oturup manzarayı seyrederek batırabilirsiniz.

Kaleleri Keşfedin

Girne Kalesi, Kantara Kalesi ve St. Hillarion Kalesi Kıbrıs’ın müze olarak gezebileceğiniz üç meşhur kalesi. Bu üç kale de Beşparmak dağları üzerinde kurulmuş ve buralarda yerleşim varken kaleler arasında haberleşme sağlanırmış.

St. Hillarion Kalesi Kıbrıs Barış Harekatı sırasında Türkler tarafından tekrar mevzi olarak kullanılmış bir bölge. Girne Kalesi’nde ise milattan önce 300 yılında batan bir ticaret gemisi sergileniyor. Tarihle aranız iyiyse buraları da görmenizi öneririm.

Sınırda gezinin

Lefkoşa’daki Kuzey – Güney Kıbrıs sınırında gezinebilir, savaş zamanı mevzi olarak kullanılan ve üzerinde hala kurşun delikleri bulunan evleri görebilirsiniz. Burada gezinirken tel örgüler arkasından Güney Kıbrıs’ı görmek de mümkün.

Lefkoşa sınır kapısından üç bayrağı aynı karede yakalamak mümkün…

Kasım’da Kıbrıs başkadır diyerek bir keşfe çıkmak isterseniz, Kıbrıs turlarımıza hemen bir göz atın.

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account