Kıbrıs Seyahatinde Bilinmesi Gerekenler

Kıbrıs Seyahatinde Bilinmesi Gerekenler

Seyahat etmeyi seven biriyseniz, gittiğiniz yerlere özgü olan kuralları önceden bilmenin seyahatiniz açısından ne denli faydalı olduğunu bilirsiniz. Seyahat, eğer Avrupa’nın herhangi bir şehrine ya da dünyanın daha farklı yerlerine yapılıyorsa bu kurallara dair yapılan araştırma elzemdir. Fakat söz konusu Kıbrıs gibi bir destinasyon olunca, Türkiye’nin sınırları içinde başka bir şehre gidiyormuş gibi rahat hareket ederiz. Oysaki Kıbrıs belki de bu konuda ilk okuma ve araştırma yapılması gereken yerlerden. Peki, nelere dikkat etmek gerekir Kıbrıs seyahatinde?

Nüfus Cüzdanı

Öncelikle Türk Vatandaşlarının Kıbrıs’a girebilmeleri için Vizeye ihtiyacı yok. Türkiye Cumhuriyeti Nüfus Cüzdanı ile Kıbrıs’a giriş yapmak mümkün. Eğer oturum izniniz yoksa burada turist olarak kalmanın maksimum süresi 3 ay. Türk vatandaşları için bir diğer avantaj ise, para birimi olarak Türk lirasının kullanılıyor olması. Ayrıca birçok para birimini bölgede bulunan bankalar aracılığıyla çeşitli döviz türlerine çevirebilirsiniz.

Trafik Kuralları

Bilinmesi gereken başka bir ayrıntı ise trafik kurallarının Türkiye’den farklı olduğu. Kıbrıs’ta trafik, İngiltere’de olduğu gibi yolun sol tarafından akar. Bu kural belki de en çok dikkat edilmesi gereken kuraldır. Kıbrıs’ta yaşanan birçok trafik kazasının nedeni Türk turistlerin bu kurala alışkın olmaması ve alkollü araç kullanmasıymış.

Çevirici Priz

Kıbrıs seyahatinizde mutlaka yanınızda çevirici bulundurmanız tesviye edilir. Zira, bu konuda da tıpkı İngiltere’deki gibi 3 girişli 240 voltluk prizler kullanılıyor. Dolayısıyla her türlü elektronik cihaz için bir çevirici adaptör bulundurmanız sizin için faydalı olacaktır.

Kıbrıs Pasaportu

Kıbrıs’a giderken size orada kullanabileceğiniz bir geçici pasaport verilecektir. Bu pasaportu asla kaybetmemeniz gerekiyor. Kıbrıs’ta yaşayacağınız herhangi bir olayda sizden istenilecek bu belge hiçbir sıkıntı yaşamasanız dahi Türkiye’ye dönüş yaparken sizden istenecektir. Kıbrıs’sa ne zaman giriş yapıp ne zaman çıkış yapacağınıza dair bilgiyi içeren tek evrak budur.

Kullanılan Dil

Ada’nın Kuzey kısmında resmi ve hakim dil Türkçedir. Kıbrıs’a özgü tatlı bir şiveyle kullanılan Türkçeyi anlamak oldukça kolaydır. Eski bir İngiliz sömürgesi olmasından kaynaklı İngilizce de birçok Kıbrıslı tarafından bilinmektedir. Ayrıca trafik tabelaları da hem Türkçe hem de İngilizcedir.

Resmi Kurumlar

Kıbrıs’ta resmi kurumlar hafta içi Perşembe günü hariç, öğleden sonra 15.30’a kadar hizmet vermektedir. Perşembe saat 17.00’a kadar açıktır. Müzelerin önemli bir kısmı bu kuraldan muaf tutulduğu için 17.00’a kadar gezmek mümkündür.

Alkol ve Sigara Alımı

Kıbrıs’ta bir vergi muafiyeti olmasından kaynaklı tekel ürünleri Türkiye’ye oranla oldukça ucuzdur. Bu nedenle Kıbrıs dönüsünde en çok tercih edilen hediyelik eşyalardan biri alkol olmaktadır. Fakat bu durumun zamanla suiistimal edilmesinden kaynaklı, Türkiye’ye getirilen içkilere sınırlama getirilmiş. Kıbrıs’tan Türkiye’ye maksimum 3 litre alkol ve 5 karton sigara getirilebilmektedir.

Hava Durumu

Kıbrıs yaz aylarında oldukça sıcak bir iklime sahiptir. “Asfalta yumurta kırsan pişer” sözünü uygulamalı olarak deneyim etmek mümkündür. Yazın ortalama 40 derece civarından olan sıcaklıktan özellikle gündüz saatlerinde kaçmanın en iyi yolu muhteşem plajlarda denizin tadını çıkarmaktır.

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account