Kıbrıs Tarihinin Hayat Bulduğu Yer; Girne Kalesi

Kıbrıs Tarihinin Hayat Bulduğu Yer; Girne Kalesi

Girne’nin Kuzey doğusunda yer alan Girne Kalesi limana hakim konumuyla Kıbrıs seyahati boyunca mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelir. Oldukça köklü bir geçmişe sahip kalenin varlığına ilişkin ilk kaynaklar Üçüncü Haçlı Seferi anlatılarıdır. Kale içinde yapılan bilimsel çalışmalar ise, Kıbrıs Girne Kalesi’nin tarihini Helenistik Roma dönemlerine kadar götürmektedir. 1570 yılında Osmanlı ordusuna savaşsız teslim edilen kale, İngiliz sömürge döneminde hapishane ve polis okulu olarak kullanılmak için restore edilse de, Kıbrıs çıkarmasından beri Türkiye tarafından müze olarak sergileniyor. Kale içinde gezilebilecek toplam 10 adet müze ve oda bulunuyor;

St. George Kilisesi

12. YY. Bizans yapısı olan kilise Bizans ve Lüzinyan dönemlerinde kaleden bağımsızken Venedik döneminde yapılan bazı değişiklerle kale içine dahil edilmiş. Kale turu boyunca kilisenin iç kısmını görmek mümkün. Tur bitiminde kale surlarından Akdeniz manzarasını seyrederken kilisenin kubbe kısmını da görebilirsiniz.

Akdeniz Mezar Kazısı

Bu bölümde de Helenistik Dönemden Erken Bizans Dönemine kadar kullanılmış olan mezarların maketleri ve bu mezarlara ait kalıntılar sergileniyor.

Zindanlar

Kalenin Lüzinyan dönemine ait zindan bölümünde 13. Yüzyılda yaşanmış gerçek olayla ilişkin canlandırmalar yer alıyor. Bu canlandırmalar arasında kuyuya atılmış şövalyeler ve işkence aletlerine bağlanmış dönem suçlularını görmek mümkün. Özellikle kuyuya atılmış insan figürlerini incelemek insanın içini ürpertebiliyor.

Zindan

Doğu Binaları

Girne’nin yaklaşık 10 km. doğusunda yer alan Vrysi Neolitik Köyü’nde yapılan kazılar sonucu gün yüzüne çıkarılmış eserlerin bir kısmı, kalenin doğu binaları kısmında sergileniyor. Ayrıca yine burada bölge insanının Neolitik dönemdeki yaşam biçimlerine dair ipuçları veren canlandırmalar yer alıyor.

Batık Gemi Müzesi

Kalenin bu bölümünde Kıbrıs’ta belki de en önemli keşif olan ve 1968 yılında yapılan arkeolojik kazı ile gün yüzüne çıkarılmış Batık Gemi müzesi yer alıyor. Müzenin bir odasında batık geminin çıkarılma öyküsünün fotoğrafları sergilenirken diğer odada ise geminin kendisi sergileniyor. 2.300 su altında kalan Girne Batığı aynı zamanda Kıbrıs tarihine de ışık tutan en önemli eserlerden.

batik_gemi

 

Kırnı Mezarları

Kalenin bu bölümünde, Erken ve Orta Tunç Dönemlerine ait Kırnı Köyünde yapılan kazı çalışmaları sonucu gün yüzüne çıkarılmış mezar kalıntıları sergileniyor. Dönemin ölüm ve gömülme ritüellerine ışık tutan bu eserler, yine 3 boyutlu mezar canlandırılması tekniğiyle ziyaretçilere sunuluyor.

Venedik Kulesi

Erken 16.YY. Venedik dönemi mimarisi özelliklerini yansıtan kule kalenin en ilgi çeken noktalarından. Bu bölümde kuleden top atışı hazırlığı yapan Venedikli askerler ve buna benzer canlandırmalar yer alıyor.

Venedik_kulesi

Lüzinyan Kulesi

Bu bölüm kalenin yapımından bugüne kimler tarafından kullanıldığı gösteren küçük bir tarihsel geçit töreni gibi hizmet veriyor. Kulede Bizans, İngiliz, Lüzinyan, Venedik ve Osmanlı askerlerinin canlandırmaları ve bu ülkelerin bayrakları yer alıyor.

William Dreghorn Salonu

Lüzinyan dönemine ait bu salonda William Dreghorn’un Girne kentini konu alan özgün resimleri sergileniyor. Salon aynı zamanda konferans salonu olarak da kullanılabiliyor.

Sarnıç

Kalede görülecek son bölüm ise sarnıç kısmı. Lüzinyan döneminde yapıldığı tahmin edilen sarnıç, o dönemlerde kalenin su ihtiyacı karşılamak için kullanılmış.

Yazın 09.00-16.45 arası kışın ise 09.00-18.45 saatleri arasında gezilebilen kalenin giriş ücreti 2-10 TL arasında değişiyor.

Girne_kalesi_genel

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account