KIBRIS’TA GEÇMİŞE KÜLTÜREL BİR YOLCULUK…

KIBRIS’TA GEÇMİŞE KÜLTÜREL BİR YOLCULUK…

Yavru vatan Kıbrıs; deniz-kum-güneş tatilinin yanı sıra zengin kültürel mirası ile misafirlerine muhteşem bir tatil sunuyor. Akdeniz’in Sicilya ve Sardunya’dan sonra en büyük adası olan Kıbrıs, gezilecek tarihi yerleri ve binlerce yıllık geçmişiyle yılın her dönemi ziyaret edilebiliyor. Avrupa, Asya ve Afrika’nın birleştiği noktada konumlanan Kıbrıs’ta geçmişe kültürel bir yolculuk yapabilirsiniz. Peki Kıbrıs’ta gezilecek yerler neler? Adada bulunan Girit ve Lefkoşa‘da neler yapılır? Gelin yakından bakalım…

GİRNE GEZİLECEK YERLER

Kuzey Kıbrıs’ın başkenti olan Girne, Kıbrıs gezinizin unutamayacağınız yerlerinden biri olacaktır. Girne, Kıbrıs’ın en turistlik yerleri arasında bulunuyor. Nefes kesen güzellikteki limanı, muhteşem bitki örtüsü ve milattan önce 10. yüzyıla dayanan tarihi ile her yaştan gezgine hitap eden bir destinasyon… Girne’nin içinde ve çevresinde yer alan köyler, kaleler ve manastırlar kentin bu denli güzel olmasında da önemli bir paya sahiptir. Misafirlerine büyüleyici bir ortam sunan şehirde gezinizde muhteşem anlara tanık olabilirsiniz. Girne gezilecek yerler arasında St. Hilarion Kalesi, Girne Limanı, Girne Kalesi, Bellapais Manastırı, Halk Sanatları Müzesi, Karaoğlanoğlu Şehitliği, Mavi Köşk, Archangelos Michael Kilisesi ve Güzel Sanatlar Müzesi gibi noktalar bulunuyor.

TARİHİ GİRNE KALESİ

Girne Kalesi, Kıbrıs tarihine hayat veren bir yer olarak önem taşıyor. Girne Kalesi’nin geçmişi 7. yüzyıla dayanıyor. Bizanslılar tarafından temelleri atılan ve değişen zaman içerisinde Lüzinyanlar ve Venedikliler tarafından kullanılan kale bugünkü halini ise Osmanlılar döneminde almış. Burası Osmanlı ordusuna savaşsız bir şekilde teslim edilmiş. Kıbrıs çıkarmasından itibaren de müze olarak hizmet veriyor. Kalenin içinde de toplam 10 tane müze bulunuyor. Kalenin içinde St. George Kilisesi, Batık Gemi Müzesi, Venedik Kulesi, Lüzinyan Kulesi ve Sarnıç gibi yerleri gezebilirsiniz.

GİRNE LİMANI

Girne, Kıbrıs’ın başkenti olmasının yanı sıra aynı zamanda liman şehridir. Girne Limanı da şehrin yoğun olan yerlerinden biridir. At nalı şeklindeki tarihi limanın yakınlarında restoran ve cafelere uğramayı sakın ihmal etmeyin. Liman etrafında kısa bir yürüyüş de yapmanız gereken aktivitelerden biri olmalıdır. Tablolara girecek güzelliğe sahip olan limanın özellikle akşam saatlerindeki görüntüsü muazzamdır.

KARAOĞLANOĞLU ŞEHİTLİĞİ

Kıbrıs gezinizde görülmesi gereken önemli noktalardan biri de Karaoğlanoğlu Şehitliği‘dir. Burada Kıbrıs çıkarmasında şehit düşen Türk askerleri bulunmaktadır. Şehitlik ismini ilk çıkartmada şehit düşen Alay Komutanı Albay İbrahim Karaoğlanoğlu’ndan almıştır. Adaya ilk ayak basılan noktada şehit düşen subay, astsubay, erbaş ve erlerin bulunduğu şehitlikte önemli hatıralar sizi bekliyor. Ayrıca bu şehitlikte yer alan köşk, çıkartmanın yapıldığı anda karargah olarak kullanılması nedeniyle şuan müze olarak sergilenmektedir. Köşkün bahçe kısmında ise geçmiş döneme ait askeri araçları görebilirsiniz.

TÜRKLERİN ADAYA İLK BASTIĞI YER: YAVUZ ÇIKARTMA PLAJI

Tarihin içindeki yolculuğunuza Karaoğlanoğlu şehitliğine 5 dakikalık uzaklıkta bulunan Yavuz Çıkartma Plajı’ndan devam edebilirsiniz. Buranın önemi, 20 Temmuz 1974 yılında Türk askerinin adaya denizden ilk ayak bastığı yer olmasıdır. Plajın yanında da Özgürlük Anıtı yer almaktadır. Bu anıt da askerin karaya ayak basması ile bölgenin esaretten kurtulmuş olmasını simgeler. Anıt askerlerin havadan paraşütle adaya indikleri nokta olarak da bilinmektedir.

MASALSI BİR KÖY: BEYLERBEYİ (BELLAPAIS)

Burasının orijinal ismi Bellapais‘tir. Ancak bugünkü adı Beylerbeyi‘dir. Masalsı bir Akdeniz Köyü olan Beylerbeyi, sahip olduğu güzelliklerle oldukça şöhretlidir. Tipik Rum evlerinden portakal ağaçlarına kadar çok şirin bir kasaba sizi bekliyor. Beylerbeyi Köyü’nde ayrıca tarihi Bellapais Manastırı‘nı da ziyaret etmelisiniz. Özellikle manastırın balkonundan adanın muhteşem manzarasını seyredebilirsiniz. 1158-1205 yılları arasında inşa edilmiş olan manastır, Gotik mimarinin Yakın Doğu’daki en ünlü ve en güzel örneğidir.

LEFKOŞA GEZİLECEK YERLER

Kıbrıs’ta görülmesi gereken belki de kimine göre adanın en güzel bölgesi olan Lefkoşa, özellikle tarihe düşkün seyahatseverlerin çok sevdiği bir yer olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle 1974 yılında yapılan Kıbrıs çıkartması bu bölgeyi tarih ve kültür açısından daha önemli bir yer haline getirdi. Tarihi bir yer olan Lefkoşa’da gezilecek yerler arasından Boğaz Şehitliği; Barbarlık Müzesi, Bandabulya Çarşısı, Büyük Han ve Girne Kapısı gibi  noktaları gösterebiliriz.

BOĞAZ ŞEHİTLİĞİ

Lefkoşa’da görülmesi gereken yerlerden belki de en önemlisi Boğaz Şehitliği’dir. Burası Kıbrıs Çıkartması sırasında şehit olan Türk askerlerine ait mezarların olması açısından önemlidir. Kıbrıs’ı gelenlerin ziyaret etmeden dönmediği yer olan Boğaz Şehitliği’nde büyük bir Türk askeri heykelinin yanı sıra anıtlar ve rölyefler bulunmaktadır.

HÜZÜNLÜ BİR HİKAYE: BARBARLIK MÜZESİ

Tarihte hep güzel  anılar yoktur. Kimi zaman içimizi ürperten olaylarla da karşı karşıya kalırız. Barbarlık Müzesi de böyle bir yer. Lefkoşa’da bulunan Barbarlık Müzesi’nin hikayesini dinleyip, müzeyi gezdiğinizde gözyaşlarınızı bile tutamayabilirsiniz. Hikayeye gelecek olursak, Kıbrıs Türk Kuvvetleri Komutanı Nihat İlhan’a ait olan ev Rum çete üyeleri tarafından kurşunlanır. Komutanın ailesi ve bazı misafirlerin bulunduğu evde herkes kurşuna dizilir. Ev sonrasında ise “Barbarlık Müzesi” adıyla ziyarete açılır. Müzenin birçok yerinde kan izi ve kurşun deliklerini görebilirsiniz.

TARİHİ BİR ÇARŞI: BANDABULYA

Bandabulya Çarşısı Lefkoşa’nın en eski çarşısı olma açısından önemlidir. Çarşıdaki yaşantı tıpkı yıllar öncesindeki gibi aynı kalmış. Esnaflık kültürünün yaşandığı çarşıda 80’li yıllara dönüş yaparak gezebilirsiniz. Bu bölgede bulunan Osmanlı dönemine ait Tarihi Büyük Han’ı görebilir, restoranlarda geleneksel Kıbrıs yemeklerini yiyebilirsiniz.

LEFKOŞA’NIN GİRNE’YE AÇILAN KAPISI

Venedikliler tarafından yapılan Girne Kapısı, Lefkoşa’nın Girne’ye açılan kapısı şeklinde düşünülebilir. Bu nedenle de adı Girne Kapısı‘dır. 1821 yılında büyük bir tadilattan geçirilen kapı, İngiliz işgali sırasında yaşanılan bir kahramanlık öyküsünün de ana karakteridir. Günümüzde Lefkoşa turizm bürosuna da ev sahipliği yapan Girne Kapısı, araç trafiği için de önemli bir bağlantı noktası olma özelliği taşıyor.

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account