Kıbrıs’tan Ne, Nereden Alınır?

Kıbrıs’tan Ne, Nereden Alınır?

Kıbrıs, özellikle Türk seyahat severlerin alışveriş konusunda aradığını bulduğu ve oldukça sık tercih ettiği tatil noktalarından biri. Bazı ürünlerin Türkiye’ye oranla oldukça ucuz fiyatlarla alınabildiği Kıbrıs’ta tatilcilerin en çok tercih ettiği ürünleri ve bu ürünlerin nerelerden alınabileceğini şöyle özetleyebiliriz.

Kıbrıs seyahati boyunca envai çeşidini tatma fırsatı bulacağınız hellim peyniri, dönüş yolunda mutlaka valize atılması gerekenlerin başında geliyor. Hellim peyniri, Türkiye’de de var demeyin. Kıbrıs’ta satılan peynirler buraya özgü ve lezzet açısından inanılmaz farklılıklar içeriyor. Hellim Peyniri’ni Girne, Lefkoşa ve Magosa’da ki herhangi bir mağazadan kolayca satın alabilirsiniz.

Alkol ve Sigara

Kıbrıs’ta alkol ve sigara ürünlerinin Türkiye’ye oranla oldukça ucuz olduğunu söyleyebiliriz. Ünlü ve kaliteli bir içkiyi Türkiye’dekinin yarı fiyatından daha düşük ücretler almanız mümkün. Fakat bu durum ticari bir statü kazanmaya başladığı için bir sınırlama getirilmiş. Bu nedenle 2015 yılı itibariyle Kıbrıs’tan Türkiye’ye sadece 3 litre alkol ve 5 karton sigara getirebiliyorsunuz. Bu sınır aşmış olmanız Kıbrıs’tan çıkarken sorun olmasa da Türkiye’ye geldiğinizde havalimanı polisleri sınırı aşan ürünlere el koymaktadır. Yine bu ürünlerde Hellim peyniri gibi birçok marketten alınabilir. Bazı marketler fiyatları nedeniyle oldukça sık tercih ediliyor. Bu marketleri seyahatiniz esnasında içindeki yoğun kalabalık nedeniyle fark edeceksinizdir. Ayrıca bu tür alışverişleriniz için havalimanında bulunan freeshopları da kullanabilirsiniz.

Tekstil ve Ayakkabı

Tekstil fiyatları genel olarak Türkiye ile aynı. Fakat, bazı dünyaca ünlü markaların ürünlerini Kıbrıs’tan daha ucuza almak mümkün. Bunun için biraz dolaşmak gerekiyor. Girne’de yat limanı çevresinde bulunan giyim mağazaları daha çok ünlü markaların kaliteli imitasyonları ile ünlü. Diğer tekstil alışverişleriniz içinse en ünlü adres, Lefkoşa’nın Dereboyu Caddesi. Kafeleri ve mağazaları ile ünlü bu caddede birçok ünlü markanın mağazasını bulabilirsiniz. Ayakkabı ve çanta gibi ürünlerin Türkiye’ye oranla biraz daha ucuz olduğunu söylemek mümkün.

Kıbrıs_Alısveris (3)

Hediyelik Aksesuar

Magnet, tepsi ve takı gibi hediyelik aksesuarlarda dünyanın her yerinde olduğu gibi Kıbrıs’ta da seyahat dönüşü en çok tercih edilenlerden. Gerek seyahatini hatırlamak gerekse sevdiklerinize küçük tatil hediyeleri sunmak için alabileceğiniz bu ürünleri gezi güzergahınız boyunca hemen her yerde görmeniz mümkün.

kibris-aliveris-3

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account