KİREMİT RENKLİ ŞEHİR: TOULOUSE

KİREMİT RENKLİ ŞEHİR: TOULOUSE

Fransa’nın en büyük 4 nehrinden biri olan Garonne’nin ikiye böldüğü Toulouse, Paris, Lyon ve Marsilya’dan sonra ülkenin en büyük kenti.  Fransa’nın güneyinde konumlanan bu şirin kent, kırmızı kiremitli binaları ile ünlenmiş. Güneyde olmasının vermiş olduğu sıcaklığın yanında bir de orada yaşayan halkının sıcakkanlı olması kenti daha da çekici bir yer yapıyor.

Şehirde gezmeye başladığınızda dikkati çeken ilk şeylerden birisi genç nüfus sayısının fazla olması. Bu şehirde dünyanın en eski üniversitesi olarak bilinen Toulouse Üniversitesi bulunuyor. Toulouse, üniversite şehri olarak bilinmesinden dolayı buradaki öğrenci nüfusu çok fazla. Tabii ki de genç nüfusun çok olması sayesinde fazlaca hareketli bu şehir. Gezilecek görülecek pek çok yeri var. Şimdi buralara bakalım.

ŞEHRİN EN BÜYÜK MEYDANI: CAPİTOLE

Toulouse’te görmeniz gereken en ünlü yerler arasında Capitole Meydanı var. Burası oldukça geniş bir alanı kaplıyor. Büyük meydanın tam karşısında tüm gösterişi ile belediye binası duruyor. 1190 yılında inşa edilmiş bu bina turistlerin en çok uğradığı mekanlar arasında yer alıyor.

ROMANESK TARZDAKİ MİMARİSİ İLE AZİZ SERNİN BAZİLİKASI

Toulouse’ün şehir merkezinde yer alan Aziz Sernin Bazilikası da turistlerin en çok ziyaret ettiği noktalar arasında. Romanesk tarzdaki mimarisi ile görenleri büyüleyen bir yapıya sahip. Bu eski yapı o kadar değerli ki 1998 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne eklenmiş.

Aziz Sernin Bazilikasını gezdikten sonra hemen yanında kurulan pazarı da gezebilirsiniz. Bu pazarda çeşitli antikalar, aksesuarlar, giysi ve ayakkabılar satılıyor. Dilerseniz Toulouse’e özgü eşyalar satın alabilirsiniz.

CANAL DU MİDİ

Şehrin bir diğer turistik yeri de upuzun ağaçların arasında bulunan Canal du Mini. Burası buğday ticareti yapmak amacı ile 1660’lı yıllarda yapımına başlanmış çok eski bir kanaldır. Bu kadar eski ve önemli olan kanal UNESCO Dünya Miras Listesi’ndeki yerini almış.

KİREMİT RENKLİ MANASTIR

İç mimarisi ile görenleri hayran bırakan kiremit rengindeki Jacobins Manastırı da Toulouse’da görülmesi gereken yerler arasında. Manastırın içerisinde ki eşsiz duvar resimlerini ve süslemelerinin görmek için turistler buraya uğramadan gidemiyorlar.

MİMARİSİYLE HAYRANLIK BIRAKAN: AZİZ ETİENNE KATEDRALİ

Toulouse’te muhteşem mimarisi ile turistlere kendini hayran bırakan bir yer daha var. Aziz Etienne Katedralinde ilk dikkat çeken şey birbirinden farklı boylarda olan kuleleridir. Asimetrik olarak yapılmış bu kuleleri gördükten sonra içerideki mimariyi de dikkat etmenizi öneririz. İçeride vitraylı camlar ve oldukça yüksek tavanlı koridorlar sizleri bekliyor.

MUHTEŞEM KÖPRÜLERİ İLE GARRONNE NEHRİ

Toulouse’ü ikiye bölen Garronne Nehri’nde mutlaka bir gezintiye çıkmak gerekiyor. Aslında buradaki gezinin amacı sadece Garronne Nehri’ni görmek değil. Bu gezide sizi etkileyecek olan şeylerden biri de farklı mimarilere sahip görkemli köprüler… Pont. St. Pierre ve Pont Neuf turistler tarafından en çok ziyaret edilen köprülerdir. Pont Neuf 1544 yılında inşa edilmiş çok eski bir köprüdür. Ama ne var ki tüm ihtişamı ile günümüze kadar sapasağlam gelmeyi başarmış.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account