KIRGIZİSTAN’IN BAŞKENTİ BİŞKEK GEZİ REHBERİ

KIRGIZİSTAN’IN BAŞKENTİ BİŞKEK GEZİ REHBERİ

Orta Asya’nın uçsuz bucaksız bozkırlarında, kulağınıza bir yerlerden tanıdık gelecek en özel Kırgız bestelerini duymaya hazır mısınız? Bir yanda hareketli gece hayatı, bir yanda çadırda yaşayan göçebeler, bir yanda karlı tepeler, diğer yanda yüksek binalar… Farklı yaşam tarzlarını bir arada görmekten keyif alıyorsanız Kırgızistan’ı ve Bişkek’i mutlaka ziyaret etmelisiniz. Günümüzün yedi bağımsız Türk devletinden biri olan Kazakistan’ın başkenti Bişkek, ağaçlarla çevrili sokakları, heybetli mimarisi ve büyük bulvarları ile Sovyet karakteristiğini kusursuzca yansıtıyor. Şehrin genel temizliği, yeşille iç içe olması ve tepelerden ziyade daha düz bir alanda kurulmuş olması içinizdeki kaşife göz kırpıyor. Alkol tüketiminin günlük hayatın parçası olması ve sosyal hayatta fırsat eşitliğine özen gösterilmesi sebebiyle Bişkek, Asya’nın en modern kentleri arasında gösteriliyor. Ülke nüfusunun büyük çoğunluğu Müslüman olmasına rağmen halk Sovyet ve Rus kültürüyle o kadar iç içe yaşıyor ki, Lenin heykelleri kimseyi rahatsız etmiyor. Hatta şehirde “Putin Pub” isimli bir mekan var ve mekanın kampanya posterlerinde elinde bira bardağı tutan Putin resimleri kullanılıyor. Bişkek gezisi yapmayı düşünen okurlarımız için faydalı ip uçlarıyla dolu rehberimize hoş geldiniz.

Kültür Turizmi İçin Nokta Atışı: Bişkek Tarihi

Özellikle Sovyet tarihine merakınız varsa Kırgızistan ve Bişkek size Rusya’dan bile çok daha fazlasını vadediyor. Rusların kendi tarihleri uyguladıkları sansürün aksine Kırgızistan, Sovyet döneminin unutulmaması gerektiğini düşünüyor. 1862 yılında Ruslar tarafından işgal edilen şehre öncelikle “Pişpek” ismi verilmiş. 1926 yılında Bişkek ismini alan şehir Kırgızistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin de başkenti seçilmiş. 31 Ağustos 1991’de bağımsızlığına kavuşan Kırgızistan Cumhuriyeti, Bişkek’in başkent statüsünü korumaya karar vermiş.

Vizesiz Seyahatin Keyfi Başka: Bişkek Nerede? Bişkek’e Nasıl Gidilir?

Kırgızistan’ın kuzeyinde bulunan Bişkek, Kazakistan sınırının 16 kilometre güneyinde yer alıyor. Kazakistan ve Kırgızistan, Türk vatandaşlarından vize istemeyen iki Türk devleti olduğu için Bişkek’e ulaşmak çok kolay. İsterseniz doğrudan, isterseniz de Kazakistan’dan Bişkek’e rahatlıkla ulaşabilirsiniz. İstanbul’dan Bişkek Manas Uluslararası Havalimanı’na her gün direkt uçuş var ve bu uçuşlar yaklaşık beş saat sürüyor.

Kırgızistan Bişkek Ziyareti İçin En İdeal Zaman Dilimi

Kentte karasal iklimin hüküm sürmesi sebebiyle kış aylarında dondurucu soğuklar görülüyor. Bişkek’e ne zaman gidilir sorusunun kesin bir cevabı olmamakla birlikte Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında hava durumu gezmeye daha elverişli oluyor. Ancak kışın beyazlara bürünen şehrin manzarası da bir farklı oluyor. Ayrıca istatistiklere göre Rus turistlerin kış döneminde en çok ziyaret ettikleri lokasyon Bişkek.

Asla Aç Kalmayacaksınız: Kırgız Yemekleri

Kırgızistan’da para birimi olarak SOM kullanılıyor ve SOM-Türk Lirası çevriminin bizim için avantajlı olduğunu söylemek mümkün. Hal böyle olunca Bişkek’teki yüzlerce restoranda menüye bile bakmadan sipariş verebilirsiniz. Kırgız mutfağının en önemli iki temsilcisi Beshparmak (Beş Parmak) ve Manty (Mantı) mutlaka denemeniz gereken yemekler arasında. Hayvancılığın yoğun olduğu kentte et yemekleri her zaman taze ve sağlıklı. Bişkek aynı fiyat performans grafiğini gece hayatında da çiziyor; zevkle tüketeceğiniz alkollü kokteyller için yaklaşık on beş-yirmi lira gibi ücretler talep ediliyor.

Orta Asya’nın Göz Bebeği: Bişkek Gezilecek Yerler

Bişkek’te gezilecek çok fazla yer yok ancak gezilecek yerlerin tamamı dolu dolu vakit geçirebileceğiniz alanlar. Şehir; meydanları, parkları, tarihi anıtları ve renkli görüntülere sahne olan sokaklarıyla bölgenin en önemli turizm merkezlerinden biri. Özellikle kentin tarihi dokusu güler yüzlü yerli halkı gezinize farklı bir tat katıyor. Bardağa dolu tarafından bakacak olursanız, şehirde hızlı bir gezinti yaptıktan sonra Kırgızistan’ın bozkır insanlarına misafir olabilir, bitki örtüsü ve sıcak kanlı hayvanlarıyla eşsiz doğal hayatına tanık olmak için daha fazla zaman ayırabilirsiniz. İşte, az zamanda gezebileceğiniz ama size çok şey katacak birbirinden değerli 10 lokasyon…

1. Ala-Too Meydanı

Kırgızca anlamı Ala Meydan olan Ala-Too Meydanı’na yaklaştığınızda çok önemli bir yere geldiğinizi hissediyorsunuz. Şehrin kalbi sayılabilecek bu özel konum şenlikle ve festivaller için bir buluşma noktası. Meydanın ortasında tarihi bir kahraman olan Manas’ı at üstünde tasvir eden bir heykel yer alıyor. Yaklaşık on yıl önce Manas yerine Lenin heykeli varmış ama halk heykelin değişmesi gerektiğine karar vermiş. Heykelin arkasında bulunan Kırgız Ulusal Filarmoni Binası da bu meydanda. Ayrıca Kırgızların “Beyaz Saray” ismini verdiği, mimarisiyle göz kamaştıran parlamento binası Sovyet döneminden beri ayakta ve hala aktif kullanımda. Manas’ın kudretli bakışları ve parlamento binasının estetik manzarası eşliğinde bir banka oturup süs havuzlarındaki su şovlarına seyretmek oldukça keyifli.

2. Gapar Atiev Güzel Sanatlar Müzesi

Yazımızın başında kültür turizmi demiştik, hatırladınız mı? Gapar Atiev Güzel Sanatlar Müzesi “kültür” kelimesinin somutlaşmış hali adeta. Geleneksel takılardan siyasi figürlere kadar hem ulusal hem Sovyet döneminden kalma pek çok eserin sergilendiği müze tüm sanat ihtiyacınızı karşılayarak ruhunuza hitap ediyor. Rus sanatının etkisinde kalan yüzlerce tablonun sergilendiği müzede yaklaşık 18.000 eser yer alıyor. Hem sanat tarihi, hem de siyasi tarih açısından büyüleyici bir atmosfer.

3. Oş Pazarı

Ülkenin ve şehrin en büyük pazarlarından biri olan Oş Pazarı oldukça renkli görüntülere ev sahipliği yapıyor. Şehir kurulmadan yüzlerce yıl öncesinden itibaren var olduğu söylenen pazar şehrin de en önemli simgelerinden biri. Geleneksel kıyafetlerinden her türlü sebze meyveyi ve yerel hamur işi yemekleri bulabileceğiniz pazarda sıkılmadan vakit geçirebilirsiniz.

4. Devlet Opera ve Bale Binası

Güzel Sanatlar Müzesi’nin hemen karşısında yer alan binada ülkenin en önemli sanatsal aktiviteleri gerçekleştiriliyor. Sovyet döneminin bir mirası olarak tüm kentte sanata, sanatçıya ve okumaya büyük önem veriliyor. Hatta pek çok parkta, birkaç raftan oluşan küçük kitaplıklar yer alıyor. Gezinizi mutlaka burada düzenlenecek bir etkinliğe denk getirmeniz tavsiye ediliyor. Kültür ve sanat dolu binada partiler, şovlar, performanslar ve her türlü müziğin en önemli temsilcilerini buluşturan konserler düzenleniyor.

5. Oak Park

Asırlık meşe ağaçlarının ruhunuzu dinlendireceği Oak Park, kentin en eski parklarından biri olma özelliğini taşıyor. İki bölümden oluşan parkın bir kısmında iki yüz yaşındaki ağaçların arasında dolaşabilir, piknik yaparak kendi yemeğinizi pişirebilirsiniz. Kırgızistan genelinde et fiyatlarının inanılmaz derecede uygun oluşu Oak Park’ta piknik keyfine teşvik ediyor adeta. Parkın diğer bölümü ise açık hava müzesi tadında; her adımınıza eşlik edecek heykeller ve tarihi anıtlar yer alıyor. Oak Park genellikle yaz mevsiminde ziyaret edilse de kış mevsiminde mükemmel fotoğraf kareleri yakalamak mümkün. Bir yandan insanın içini ferahlatan, diğer yandan da melankolik bir atmosfer yaratan parkta kendinizi bir Tarkovski filminin içinde gibi hissedebilirsiniz.

6. Rus Ortodoks Kilisesi

Orta Doğu’nun en büyük kilisesi olma özelliğini taşıyan Rus Ortodoks Kilisesi şehrin güneyinde yer alıyor. Rus mimarisinin tüm özelliklerini yansıtan kilise, mavi renkli soğan kubbeleriyle oldukça sempatik görünen yapı mutlaka ziyaret edilmesi gereken duraklardan biri.

7. Zafer Meydanı

Şehrin sanat kokan havasından bir an bile ayrılamıyoruz! Zafer Meydanı’nda sanatı hüzünle birleştiren bir heykel var ve anıt genel olarak hem geçmişi hem bugünü anlatmak için inşa edilmiş. Meydanın ortasında bulunan kadın heykeli savaşa giden ve asla dönmeyecek olan evladını veya eşini bekliyor. Anıtın etrafındaki dev kahverengi granit bloklar vatan toprağını temsil ediyor. Manevi duyguların bu denli güzel aktarıldığı bu anıt yeni evlenen çiftlerin de uğrak noktalarından biri. Yeni evlenenler anıta çiçek bırakıyor veya barış ve huzuru simgeleyen beyaz güvercin uçurma eylemini gerçekleştiriyor.

8. Frunze Müzesi

Sovyetler döneminin en önemli askerlerinden ve devlet adamlarından biri olan Mikhail Frunze anısına yaptırılan müzede, Frunze’ün yaşadığı ev ve günlük hayatını yansıtan eşyalar bulunuyor. Aile evi düzeni ve Kırgız kültürü açısından önemli ip uçları veren müze tarihe ilgi duyan kişilerin gözde mekanlarından.

9. Ala Arca Milli Parkı

Kırgızistan demek doğa demek! Başkentin kırk kilometre güneyindeki tabiat parkına taksiyle ulaşabilirsiniz. Ala-Arca nehrini çevreleyen dağlık ve ormanlık bölge kamp tutkunları ve doğa sevdalıları için biçilmez kaftan! Derin bir nefes alın, doğa uzun doğa yürüyüşlerine çıkın ve kendi etinizi pişirerek piknik yapın. Eğer Kırgızistan gezinizi sadece Bişkek’e odakladıysanız tatilinizin doğayla iç içe geçecek kısmı için Ala Arca Milli Parkı’nı tercih edebilirsiniz.

10. Ata Beyit

Bişkek’e 30 kilometre uzaklıkta bulunan Ata Beyit, Stalin döneminde bu meydanda kurşuna dizilen 137 kişinin hatırası için inşa edilmiş. Edebiyatseverlerin yakından tanıyacağı, Kırgız Edebiyatı’nın en önemli isimlerinden Cengiz Aytmatov’un babası da burada ölenler arasındaymış. Sovyetlerin gizli tutmak için uğraştığı bu toplu mezar 1990 yılında yapılan kazı çalışmalarıyla ortaya çıkmış ve kişilerin kimlik tespiti yapılmış. 2008 yılında Cengiz Aytmatov da yine buraya defnedilmiş. Manevi atmosferiyle tüylerinizi diken diken edecek bu anıtı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Gençlik Ateşi: Bişkek Gece Hayatı

Genç nüfusun etkisi ve alkol kullanımının bir tabu olarak görülmemesi sebebiyle Bişkek’te gece hayatı oldukça hareketli geçiyor. Özellikle cuma ve cumartesi akşamları gece kulüpleri dolup taşıyor. Sonu gelmeyen partiler, çılgın danslar, eğlencenin dibine vuran gençleri ve uygun fiyatlı barlarıyla başkentin gece hayatına karışabilirsiniz. Bu kadar aksiyon bana fazla derseniz canlı müzik yapan pek çok sakin mekan da bulunuyor. Sanat ve kültür dolu tatilinizi sakin bir barda Jazz müzik eşliğinde taçlandırabilirsiniz.

Konaklama: Bişkek’te Nerede Kalınır?

Bişkek’te konaklayabileceğiniz pek çok otel bulunuyor ve iki kişi için ortalama iki yüz lira ücret isteniyor. Merkezi yerlere yürüyerek 15-20 dakikada ulaşabileceğiniz konumdaki oteller geniş odaları ve havalimanı ulaşım hizmetleri gibi hizmetleriyle de dikkat çekiyor. Ayrıca şehrin kalbinde sayılabilecek pek çok konumda da günlük ev kiralama alternatifi mevcut.

Sakinliği Mest Ediyor: Bişkek Şehir İçi Ulaşım

Bişkek trafiği genellikle sakin olsa da kural tanımayan sürücülerin oranı yüksek olduğundan araç kiralama alternatifi pek tavsiye edilmiyor. Marşrutka denilen minibüsleri kullanarak tüm şehri rahatlıkla dolaşabilirsiniz. Marşrutkadan sonra en yaygın kullanılan ulaşım aracı ise otobüs. Otobüsler, marşrutka minibüslerine nazaran daha ucuz ama daha yavaş. Eğer daha rahat bir ulaşım aracı kullanmak isterseniz taksi de kullanabilirsiniz. Taksi ücretleri için bir örnek verelim: Şehir merkezinden bineceğiniz taksi, 40 kilometre uzaklıktaki Ala Arca Milli Parkı için yaklaşık 100 lira gibi bir fiyat belirliyor.

Sonuç Olarak…

Bişkek birbirinden yeşil, birbirinden güzel onlarca parkı, enfes yemekleri, cebinize hitap edecek fiyatları ve güler yüzlü hizmet anlayışıyla hem konaklamada hem eğlencede asla sıkıntı yaşamayacağınız bir yer. Tatil anlayışınız ister eğlenmekten ibaret olsun, ister gece hayatından; ister doğasıyla mest edecek bir bölge isteyin, ister farklı kültürlerle iç içe olmak… Sonuç olarak Bişkek her türden tatil ihtiyacınızı karşılayabilecek, vizesiz seyahat ve direk uçuş gibi imkanlarıyla mutlaka görülmesi gereken bir şehir.

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account