KIRMIZI VE GURME… İTALYA’DA ÇOK ÖZEL BİR ŞEHİR: BOLOGNA

KIRMIZI VE GURME… İTALYA’DA ÇOK ÖZEL BİR ŞEHİR: BOLOGNA

İtalya‘da her şehrin karakteristik özelliği vardır ama Bologna çok farklı… Mimarisi, meydanları, yeme-içme özellikleri, yaşantısı ile Çizme’nin kuzeyinde özel bir şehir. Bologna’nın gezilecek yerleri ile de sizi fazlasıyla memnun edeceğinden şüpheniz olmasın.

Bologna’yı 3 kelime ile anlatmak mümkün: Üniversite, kırmızı ve gurme… Üniversite yakıştırmasını İtalya’nın en eski üniversitesine sahip olmasından yapabiliriz. Birçok evin kızıl renkli olmasından dolayı da şehre kırmızı unvanını verebiliriz. Son olarak  gurme ifadesi de ülkenin lezzet şehri olmasından alıyor. İtalya’da her ne kadar Floransa, Roma ve Venedik gibi şehirler öne çıksa da bir hafta sonu tatili için Bologna, ideal bir seçenek olarak duruyor.

BOLOGNA’DA EVLER NEDEN KIZIL?

Bologna kırmızı bir şehir. Nedeni ise şehirdeki yapıların geneli kızıl renkli… Bu durum da şehre farklı bir hava katıyor. Özellikle akşam saatlerinde bambaşka bir ortamla baş başa kalıyorsunuz. Işıkların yansıttığı yapılar tüm güzelliğini gözler önüne seriyor. Peki evlerin çoğu neden kızıl? Şehir kırmızı lakabını hem binalara rengini veren kırmızı tuğlalardan, hem de sol siyasi görüşü benimsemesinden dolayı almış. Şehri panoramik gören bir noktaya çıktığınızda kırmızı renkli bir şehre tanık olacaksınız. Öyle ki, şehrin uzun kemerlerinden cafe ve restoranlara kadar birçok yerde kızıl tonu hakim.

DÜNYANIN EN ESKİ ÜNİVERSİTESİ

Bologna sokaklarını gezerken genç nüfusun fazla olduğunu göreceksiniz. Hatta uçaktayken bile bunu hissetmeniz mümkün. Nedeni ise dünyanın en eski üniversiteleri arasında olan Bologna Üniversitesi‘ne sahip olması. Dünyanın en eski üniversitesi olarak kabul edilen ve halen hizmet veren Bologna Üniversitesi’nin (Alma Mater Studiorum) merkezi burada yer almaktadır. Okulun dünyanın çeşitli yerlerinde kampüsü bulunuyor. İtalya’nın en eski ve en büyük 2 üniversitesinden biri olan Bologna Üniversitesi, aynı zamanda Avrupa’nın da ilk üniversitesidir. 1088 yılında kurulan üniversite, dünyanın en iyi ilk 100 üniversitesi arasına giren ilk İtalyan üniversitesidir. Bu nedenle Bologna’ya yurt dışından da Erasmus için çok sayıda öğrenci geliyor. Sokaklar, restoranlar, cafeler ve gece kulüpleri öğrencilerle dolup taşıyor.

BOLOGNA’DA İYİ PİZZA VE MAKARNA NEREDE YENİR?

Bologna, İtalya’da gurme şehri olarak ifade ediliyor. İtalya’da Napoli pizza konusunda ne kadar meşhur ise, Bologna da makarna konusunda öyle. Şehrin merkezinde çok sayıda restoranlarda bu lezzeti tadabilirsiniz.

Bolognese soslu makarnanın memleketi olan Bologna tam bir makarna cenneti. Bologna’ya gittiğinizde mutlaka şehrin simgesi haline gelen tortelliniyi de denemenizi öneririm. Klasik bir Bologna yemeği olan tortellini, bir parça kıymayla doldurulmuş tavuk suyuna çorbada yüzen makarna parçaları şeklinde sunuluyor. Bologna’da makarna yiyebileceğiniz ünlü restoranları Al Pappagallo, Al Sangiovese, Antica Traroria Del Ragno, Belle Arti, Buca Manzoni, Cambusa, Grassili, Golem Cucina olarak sıralayabiliriz.

Peki İtalya’ya gelip de pizza yemeden dönülür mü hiç? Tabii ki olmaz. Bologna’da çok lezzetli pizzalar yiyeceğinizden şüpheniz olmasın. Her damak tadına uygun pizzalar var. Patlıcanlıdan ton balıklıya, tavukludan karidesliye kadar çok çeşitli pizzaları görebilirsiniz. Ayrıca pizza yemek için restorana oturmak zorunda da değilsiniz. Çünkü küçük büfelerde pizzalar da satılıyor. Ancak Due Torri adlı pizzacıya mutlaka uğrayıp bir dilim pizza yemeden Bologna’dan ayrılmayın. Dilim pizzalar 1,5 – 2 Euro arasında satılıyor. Ayaküstü atıştıracağınız yer lezzetli pizzalarıyla akşam 23.00’e kadar hizmet veriyor. Pizzacının yeri ise Bologna Kulelerinin (Towers of Bologna) hemen yanında… Bunun dışında şehrin merkezinde bir restoranda pizza yemek isterseniz, size şuraları önerebilirim: Piedra del Sol, Regina Sofia, Ristorante Petroniano, Signorvino Bologna, San Pietro…

BOLOGNA GECE HAYATI

Bologna’da öğrenci nüfusunun çok olması doğal olarak gece hayatına da olumlu etki yapıyor. Şehirde akşam saatlerinde sokaklar ciddi derecede hareketlilik yaşanıyor. Barlar, diskolar, gece kulüpleri hınca hınç doluyor desek yanılmayız. Eğer Bologna seyahatinizi bir hafta sonuna denk getirirseniz, doğal olarak kulüplerdeki doluluk daha da artıyor. Canlı müzikten DJ performansına kadar eğlence için çok fazla seçeneğe sahipsiniz. Şu da bir gerçek ki, yalnız olsanız dahi, gece kulüplerinde birileriyle tanışma, dans etme olanağınız bir hayli fazla. Bologna gece kulüpleri arasında Link, Kinki ve Matis oldukça popüler mekanlar. Eğer bar arıyorsanız, Le Stanze, Osteria del Sole, Swine Bar notlarınızın arasında olsun. Canlı müzik için de Bar Wolf, Cantina Bentivoglio, Bravo Caffe isimleri öne çıkıyor.

BOLOGNA’NIN 6 SIRRI

Bologna’da gezerken çok şaşıracaksınız. Şehir sürprizlerle dolu. Zaten Bologna’nın 6 sırrı var. Bütün o sırları keşfettikten sonra Bologna’yı tam anlamıyla gezmiş oluyorsunuz. Öyle ki, şehre gelen her turist bu adımları tamamlamaya gayret gösteriyor. Bologna’nın güzelliği bu sırlar altında yatıyor. Şimdi bunlar neler hep birlikte bakalım:

1) NEPTÜN’ÜN PARMAĞI

Bologna’da şehrin çekim noktası ve en popüler meydanı Piazza Maggiore… Burada yer alan Neptün Heykeli tüm turistlerin ilgi odağı halinde. Bu tasarımın ortasında bulunan bronzdan yapılmış büyük Neptün Heykeli’nde ise bir sır saklı. Bunu heykelin etrafında bir tur attığınızda hemen fark edeceksiniz. Çünkü Flaman asıllı heykeltıraş Giambologna 1563 -1566 tarihlerinde bu heykeli yaparken kendisine çıplak olan heykelin cinsel organının küçük olması konusunda uyarı gelmiş. Bu duruma sinirlenen heykeltıraş Neptün’ün sol elini öyle bir yapmış ki, heykele sağ arka taraftan baktığınızda Neptün’ün cinsel organının normalden de büyük olduğunu göreceksiniz. İşte bu birinci sır…

2) PALAZZO DEL PODESTA’DAKİ FISILTI

Neptün Çeşmesi’nin hemen yanında Palazzo del Podesta bulunuyor. Bunun içerisindeki kemerlerde ilginç bir olay yaşayacaksınız. Kemerlerin dört tarafından herhangi bir yere geçin ve konuşmaya başladığınızda sesiniz diğer kemerin altında bekleyen kişiye ulaştığını fark edeceksiniz. Burada en ufak fısıltıyı bile çok rahat bir şekilde duyacaksınız. Aklıma gelmişken söyleyeyim: Evlenme teklifi düşünüyorsanız, bu şekilde de yapabilirsiniz.

3) KÜÇÜK VENEDİK

Venedik, sadece İtalya’nın değil aynı zamanda Avrupa’nın da en önemli turizm merkezleri arasında yer alıyor. Kanallarla dolu şehir özellikle romantik çiftlerin gözdesi durumunda… İşte Bologna’da Venedik’i yaşayabilirsiniz. Kanallar şehri olan Bologna’da Venedik’e açılan gizemli bir pencere bulunuyor. Bu pencereyi açtığınızda sanki Venedik’teymiş gibi hissediyorsunuz. Birbirine yakın evlerin arasından sular geçiyor.

4) MAGGIORE SOKAĞI’NDA TAVANDA ASILI DURAN OK

Gelelim 4. sırra. Bu sır da tavana asılı olan bir ok ile ilgili. Hediyelik eşya dükkanlarının, marketlerin ve cafelerin bulunduğu Maggiore Sokağı‘nda yer alan kemerlerin birinde ahşap tavana asılı bir ok göreceksiniz. Bunun hikayesi ise şuradan geliyor. Efsaneye göre bir gece 3 tane hırsız oklarla lordu vurmak istiyor. Ancak farklı bir pencerede çıplak bir kız gören hırsız oku yanlışlıkla havaya atıyor ve ok tavanda kalıyor. O günden beri de oku ellemeyip yerinde bırakıyorlar.

5) SANTO STEFANO BAZİLİKASI

Bir diğer sır ise kiliseyle ilgili… Bu sırrı keşfetmek için Bologna’da yer alan Santo Stefano Bazilikası‘na gitmeniz gerekiyor. İtalyanların Sette Chiese olarak adlandırılan kiliseye gittiğinizde dışarıdan sadece bir kilise varmış gibi göreceksiniz. Ancak içeriye girdiğinizde toplam 7 kilisenin daha olduğunu göreceksiniz.

6) SAN LUCA KİLİSESİ’NDEN MUHTEŞEM MANZARA

Bologna’nın 6. sırrı ise San Luca Kilisesi ve oraya giden portico. Kiliseye 666 kemerin altından geçerek ulaşabilirsiniz. Kemerleri aştıktan sonra kiliseye ulaşıyorsunuz. Buradaki kiliseden karşınıza muhteşem bir Bologna manzarası çıkıyor.

Toparlayacak olursak Bologna’ya 2-3 gün ayırmanız halinde şehrin birçok noktasını görebilirsiniz.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account