KIŞ AYLARININ POPÜLER KAYAK MERKEZİ: BANSKO

KIŞ AYLARININ POPÜLER KAYAK MERKEZİ: BANSKO

Bulgaristan’da Pirin Dağları üzerinde bulunan şehir Bansko… Kayak merkezi olmasından dolayı dünyanın dört bir yerinden kayak severlerin tercih ettiği bir yer. Bulgaristan’da bulunan tek kayak merkezi Bansko değil. Diğer kayak merkezleri Pomporava ve Boravetz’dir. Diğer kayak merkezlerine göre çok daha ekonomik bir yer Bansko. Ama bu kayak merkezleri arasında en çok bilineni Bansko. Tam 14 farklı zorluk derecesine sahip kayak pistleri bulunuyor. Bu sayede kayak bilen bilmeyen herkes burada zorluk derecesine göre istediği pistte kayak yapabiliyor.

Bansko kayak pistleri’nden kolay seviyede olanlar Plato Yug, Shiligarnik, Todorka, Stara Pista, Detska Pista ve Shiligarnik-2. Kayak yapmayı biraz daha iyi bilenler ise Balkaniada, Chalin Valog Zapad, Chalin Valog İztok ve Sirna Mogila. Uzman olanlar ise Tomba-1 ve Tomba-2 pistlerini tercih edebilirler.

Kayak merkezlerindeki karın erimemesi için yetkililer önlemler alıyorlar. Pistlere ulaşmak için Doppelmayr Gondola adındaki teleferiklere binmek gerekiyor. 75 kilometre uzunluğa sahip olan kayak merkezinde hızlı bir şekilde istediğiniz piste ulaşabiliyorsunuz.

Özellikle Sömestr döneminde öğrenci nüfusu çok fazla oluyor. Dünyanın pek çok yerinden öğrenciler tatil yapmak için Bansko’ya geliyor. Bu dönemlerde gençler eğlenmek için partiler yapıyorlar. Partilere katılarak sizler de eğlenebilirsiniz. Bansko’da kayak yapmanın dışında gezilecek yerleri de ziyaret edebilirsiniz. Gelin beraber Bansko’da gezilecek yerlere yakından bakalım.

PİRİN ULUSAL PARKI

1983’te UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne eklenerek korunma altına alınmış olan Pirin Ulusal Parkı, Bansko’da gezilecek yerler arasında. Bu park içerisinde çeşitli endemik bitkilere rastlayabilirsiniz. Özellikle Alplere özgü olan Edelweiss adındaki üzeri tüylü tüylü duran çiçeği buranın en çok ilgi gören bitkilerinden biri. Bazı bitkilerin tarihi 11 bin yıl öncesine kadar dayanıyor. Ayrıca içeride buzul çağından kalma tane 70 göl bulunuyor.

TRİNİTY KİLİSESİ

Upuzun 30 metre yüksekliğinde bir çan kulesi bulunan Trinity Kilisesi, 1810 yılında yapımına başlanmış. Yapımı tam 25 yıl sürmüş ve 1835 yılında bitirilebilmiş. Trinity Kilisesi, çanı ile şehrin sembolü haline gelmiş. Kilisenin çatısını taşıyan 12 tane sütun bulunuyor. Bunlar 12 tane şehit Mesihi temsil etmesi için yapılmış.

NİKOLA VAPTSAROV MÜZESİ

Ülkenin ünlü şairi Nikola Vaptsarov’a ait olan ev onu anmak için müzeye çevrilmiş. İlk müze 1952 yılında kurulmuş. Müzenin içerisinde Nikola’ya ait kişisel eşyaların yanında yazdığı şiirleri de yakından görebilirsiniz. Evin duvarları fotoğrafları ile süslendirilmiş. Ayrıca Vaptsarov’un hayatından kesitlere ve Bansko ile bağlantısına da yer verilmiş.

BANSKO’DA NE YENİR?

Bansko önceden Osmanlı hakimiyetinde olduğu için mutfağında bizimkine benzer yemeklerle karşılaşabilirsiniz. Mesela Bulgar mutfağındaki Şopska Salatası, bizim mutfağımızdaki çoban salatanın içerisine peynir katılmış hali. Bunun dışında tavuk çorbası olarak bilinen Pileşka ve menemene benzeyen bir görüntüye sahip olan Mişmaş’ı deneyebilirsiniz. Bansko şehir merkezinde Castello Restaurant’ta yemek yemenizi öneririz. Şömine başında çok otantik bir ortamda Bulgar yemeklerinin tadına bakabilirsiniz.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account