Dünyanın En Büyük Ölüm Arenası; Kolezyum

Dünyanın En Büyük Ölüm Arenası; Kolezyum

2007 yılında dünyanın 7 harikasından biri seçilen Kolezyum, dünyanın en çok ziyaret edilen tarihi yapılarından olmasının yanı sıra aynı zamanda İtalya’nın başkenti Roma’nın en önemli turistik simgesidir. Peki, neden bu kadar çok ziyaret edilir bu tarihi yapı? Önemi nereden gelir? Sizi, dünyanın en önemli tarihi yapılarından biri olan Kolezyum’u yakından tanımaya davet ediyoruz;

Dünyaca ünlü bu tarihi yapının orijinal adı Amphitheatrum Flavium olarak bilinmektedir. Bu ismi taşımasının nedeni, yapılış tarihinin Flavium Hanedanlığı dönemine denk gelmesi. Günümüzde hala mimarı bilinmeyen bu yapının inşaatı tam 10 yıl sürmüş. Anlatıya göre bugün Kolezyum’un bulunduğu yerde, Hanedanlığın sarayı varmış. Çıkan bir halk isyanında ateşe verilen sarayın yerine Kolezyum’un inşa edilmesine karar verilmiş. Yapı tamamlandığında da 100 gün 100 gece açılış törenleri düzenlenmiş. Açılış töreni denilince akla güzel şeyler gelse de, bu törenler kapsamında yüzlerce insanın ve binlerce hayvanın can vermesi bir seyir malzemesi olarak izlenmiş.

(3)

Roma mimarisinin dünya üzerindeki en iyi örneği kabul edilen Kolezyum bugün deprem ve çeşitli nedenler dolayısıyla bir kalıntı olarak varlığını sürdürse de, muhteşem aydınlatması ve görkemli duruşuyla gören hemen herkesi kendisine hayran bırakmaya devam eder. 80 adet giriş kapısı bulunan Kolezyum toplam 50 bin kişiyi ağırlayacak kapasiteye sahiptir. Kolezyum’daki oturma düzeni de toplumsal sınıflara göre düzenlenmiş. Gösterilerin düzenlendiği alana en yakın yerlere soylular, alana uzak ve arka kısımlara ise köleler otururmuş.

Gelelim dünyaca ünlü bu yapının kullanım amacına. Bilindiği üzere dönemin sapkın eğlence anlayışının bir yansıması olan gladyatör savaşları bu yapının içinde yani Kolezyum’da gerçekleştirilirmiş. Savaş esirlerinden ve kölelerden olaşan gladyatörler, gladyatör okullarında eğitilerek sırası geldiğinde Kralın eğlenebilmesi halkında küçük bahis oyunlarıyla kendilerine uğraş yaratabilmesi için alanda savaştırılırmış. Bu eğlence tarzı öylesine benimsenmiş ki, gladyatörler bu amansız savaşın ardından can verirken krala hizmet etmenin onurunu yaşarlarmış. Halkın ve kralın keyif çığlıkları atarak izlediği bu savaşlar sadece gladyatörler arasında da olmazmış. Birçok tarihi kaynakta, haftalarca eğitilen gladyatörlerin kimi zaman yırtıcı hayvanlarla savaştırıldığı da geçmektedir. Günlerce aç bırakılarak karanlık odalarda bekletilen hayvanlar gladyatörlerin üzerine en vahşi halleriyle salınarak hayvanların gladyatörleri parçalaması izlenirmiş. Bir gladyatör bu vahşi hayvanları alt etmeyi başarırsa özgürlüğüne kavuşması sağlanırmış.

Kimi insanların hala insan ve hayvan çığlıklarını işittiğini iddia ettiği Kolezyum günümüzde Roma turuna katılanların en çok ziyaret ettiği nokta.

(2)

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account