45 SANİYEDE KÖLN… Video

45 SANİYEDE KÖLN… Video

Almanya’nın ekonomi gücünü ayakta tutan şehirlerden biri olan Köln, aynı zamanda derin bir kültürel geçmişe de sahip. Köln aslında yeni bir şehir olmasına rağmen, kültürel anlamdaki zenginlikleriyle şehrin tarihi sürekli canlı kalıyor. Öyle ki, kentin adının da tarihi bir hikayesi var. Evlerimiz, işyerlerimiz, hastanelerimiz gibi birçok yerden eksik etmediğimiz kolonya, Köln’e ismini vermiş. “Köln suyu” anlamını taşıyan kolonya kaynaklara göre ilk burada üretilmiş. Günümüzde de sıkça kullanılan kolonya dolayısıyla Köln’ün turizm sembolü halinde. 1799 yılında Köln’de üretilmeye başlanan “4711” kolonyası şu anki durumu itibariyle üretimi devam eden en eski kolonya markasıdır. Köln’den ayrılırken bavulunuza bir adet koymayı unutmayın.

EŞSİZ BİR GOTİK ŞAHESERİ: KÖLN KATEDRALİ

Köln 2. Dünya Savaşı’ndan en çok nasibini alan şehirlerden biri. Kentin neredeyse yüzde 95’i tahrip edilmiş. Sonrasında ise özüne sadık kalınarak yenilenmiş. Köln’ün merkezine ayak bastığınızda şüphesiz ilginizi en çok devasa büyüklükte olan katedral çekecek. Yapımı yaklaşık 600 yıl süren ve Gotik tarzda Avrupa’nın en önemli yapısı olan Köln Katedrali, ülke turizminin cazibe merkezidir. Maddi imkansızlıklar nedeniyle 1500’lü yıllarda yapımı durmasına rağmen 1880 yılında inşaatı tamamlanıp hizmete açılıyor. Katedral ayrıca 1996 yılından beri Unesco Dünya Mirası listesinde yer alıyor.

köln

ESKİ KÖLN EVLERİ

Köln’ün tarihini canlı tutan ve Ren Nehri kıyısında yer alan evleri de görülmeye değer. Birbirlerine yapışmış ve rengarenk olan evler, kente masalsı bir hava katıyor. Evlerin altında hizmet veren cafeler de evlerin güzelliğine uyum sağlamış. Nostaljik bir ortamda günün yorgunluğunu atabilirsiniz.

eski koln evleri

SANKİ TÜRKİYE’DEYMİŞ HİSSİ

Almanya’nın dördüncü büyük kenti olan Köln, gurbetçilerimizin en çok yaşadığı şehirlerden biri. Özellikle 2. Dünya Savaşı’nın ardından kentteki erkeklerin çoğu yaşamını yitirmiş. Bu nedenle yurtdışındaki işçiler burayı tercih etmiş. Sokaklarda dolaşırken Türk vatandaşlarına sıkça rastlıyorsunuz. Restoran, kafe ve banka gibi birçok yerlerde de Türk isimlerini görebilirsiniz. Bazen kendinizi Türkiye’de gibi hissetmeniz mümkün.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account