ATİNA’YA BİR HAFTA SONU KAÇAMAĞI İÇİN ÇOK NEDENİNİZ VAR

ATİNA’YA BİR HAFTA SONU KAÇAMAĞI İÇİN ÇOK NEDENİNİZ VAR

Yunanistan’ın başkenti olan Atina, aynı zamanda ülkenin en büyük kentidir. Eski Yunan medeniyetinin derin tarih izlerini taşıyan Atina, kültürel zenginliği ile misafirlerine Antik Çağ dönemini yaşatıyor. 3400 yıllık geçmişi ile ziyaretçileri dünyanın en eski şehirlerinden biri bekliyor. Hem  modern hem de kozmopolit bir şehir olan Atina; Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine  ait  tarihi yapıları ve kültürünü bir arada bulunduruyor.

Atina şehri,  adını tanrı Poseydon ve tanrıça Atena arasında geçen büyük bir yarışma sonucu yarışmayı kazanan Atena’dan almış. Şehir,  tiyatro alanında özellikle Antik Yunan geçmişi için  çok önemli bir yere sahip.  Ulusal Tiyatroda şehrin tarihi yansıtan önemli eserleri ziyaret edebilirsiniz. sahneleniyor.

Günümüzde modern ile geçmişi çok iyi bir şekilde harmanlayan şehir, gezilecek yerleriyle dünyanın önemli turizm merkezlerinden biri durumunda. İşte yapacağınız Atina turunda görmeniz gereken yerlerden başlıcaları…

SYNTAGMA MEYDANI

Syntagma Meydanı, Atina’nın en gözde meydanı olarak biliniyor. Şehrin buluşma noktası olan meydan aynı zamanda önemli bir mekana ev sahipliği yapıyor. Meydanda Helenik dönemine ait Parlamento Binası bulunuyor. Meydan yıl boyunca birbirinden farklı etkinliklere ve eğlencelere de sahne oluyor. Yeşil alanı ve manzarası ile meydan Atinalıların yanı sıra turistlerin de odak noktası konumunda.

PLAKA

Plaka, tarihi evleri ve Arnavut kaldırımlı dar sokakları ile Atina’nın eski şehir bölgesi olarak biliniyor. Semt aynı zamanda Atina’nın en hareketli ve en canlı yerlerinden biri.  Adaya benzer şekliyle Yunan kültürünü en güzel şekilde yansıtıyor. Taşlarla döşenmiş olan semtin sokaklarında restoranlar, mağazalar, büfeler ve çeşitli dükkanlar bulunuyor. Bu restoranlarda Yunan kültürüne tanık olabilirsiniz. İsterseniz bir balık restoranında yemeğinizi yiyebilir, isterseniz de günün yorgunluğunu atmak için bir cafeye geçip kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Sokaklara yayılmış olan mekanlarda ülkenin kültürel eğlence hayatını da yaşamanız mümkün.

AKROPOLİS

Atina’ya gelen her turistin görmeden dönmediği yerlerin başında Akropolis Müzesi geliyor. Şehrin panoramik halinin görülebildiği bir noktada konumlanan müze antik döneme ait birçok  tarihi eser ve yapıya ev sahipliği yapıyor. Burada Yunan mimar ve heykeltraşlarına ait en büyük koleksiyonu görebilirsiniz. 4 binden fazla eserin bulunduğu müzede Athena Heykeli’nden Çocuk Kiritos gibi birçok önemli eseri yakından tanıma şansına sahipsiniz.

5.yüzyıldan günümüze tarihi dokusunu korumuş ve dünyaca ünlü olan Akropolis’in mimari yapısı oldukça düzenlidir. Akropolis’in etrafında bulunan önemli yapılar; M.Ö. 6. yüzyılda yapılan Olimpian Zeus tapınağı, şehrin sembolik kapısı olarak bilinen Hadrian Kemeri,   M.Ö. 5.yüzyılda inşa edilmiş Dionisus Tiyatrosu, Atina için büyük önem taşıyan festivallerinin yapıldığı Herodes Atticus, dünyada eşine çok az rastlanan Parhenon tapınağını gösterebiliriz.

Burada bulunan  Athena Niki tapınağı ve Erehtheion da  diğer önemli yapılarından.  Ayrıca Akropolis’in tepesinden tüm şehrin güzel manzaraları görülebildiğini de unutmayın.

İLK OLİMPİYAT STADYUMU

Bu tarihi yerlerin yanı sıra Atina’da dünyanın ilk Olimpiyat Stadyumunu da görebilirsiniz. 60 bin kapasiteli stadyum yaklaşık 33 bin metrekarelik bir alana yayılmış. İsmi Panathenaic olan stadyumu ziyaret ederek tarihe tanıklık edebilirsiniz.

LITTLE KOOK

Little Kook ilk bakışta size çocuklar için bir yermiş gibi gelebilir. Ancak içine girdiğinizde çok renkli bir dünya ile karşılaşmanız mümkün. Masalsı bir atmosferin yaşandığı yer, adeta bir film platosu gibi. Süslü püslü kafeler adeta misafirlerini içine çekiyor. Animasyonlu filmlerde görebileceğiniz mekanlarda mutlaka vakit geçirmelisiniz.

MONASTİRAKİ MEYDANI

Şehrin önemli tarihi turistik meydanlarından olan Monastiraki Meydanı sıralı taverna ve restoranlarla ünlü.  Meydanda geleneksel yunan tatlarını tadacağınız sağlı sollu olarak bir çok taverna bulunuyor. Burada yer alan bit pazarından da alışveriş yapmanızı tavsiye ederiz. Meydan aynı zamanda bizim açımızdan önemli yapıları da barındırıyor. Osmanlı döneminden kalma anıtlar, özellikle Türk misafirlerinin bir hayli ilgisini çekecek cinsten.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account