KOMŞUNUN BAŞKENTİ ATİNA SİZİ BEKLİYOR

KOMŞUNUN BAŞKENTİ ATİNA SİZİ BEKLİYOR

Yunanistan’ın başkenti ve aynı zamanda ülkenin en büyük şehri olan Atina, yanı başımızda duran çok güzel bir tatil yeri. Antik tarihi, müzeleri, eğlence ve kültürel yaşantısıyla misafirlerine farklı bir dünya sunuyor.

Komşumuz Atina, 3400 yıllık gibi derin bir geçmişe sahip. Avrupa medeniyetinin beşiği ve demokrasinin doğduğu yer olan Atina geçmişte birçok tarihi olaya ev sahipliği yapmıştır. Günümüzde modern ile geçmişi çok iyi bir şekilde harmanlayan şehir, gezilecek yerleriyle dünyanın önemli turizm merkezlerinden biri durumunda. Sizler için bu güzel kentin gezilecek yerlerini toparladık…

YENİ AKROPOLİS MÜZESİ

Atina’ya gelen her turistin es geçmeyeceği yerlerin başında Yeni Akropolis Müzesi geliyor. Şehrin panaromik halinin görülebildiği bir noktaya konumlanan müze Yunan mimar ve heykeltraşlarına ait en büyük koleksiyonu barındırıyor. 4 binden fazla eserin bulunduğu müzede Athena Heykeli’nden Çocuk Kiritos gibi birçok önemli eseri görebilirsiniz.

OLİMPİYA ZEUS TAPINAĞI

Burası, Yunanistan’ın en büyük tapınağı olarak bilinir. Yapımı 700 yıl süren Olimpiya Zeus Tapınağı, Yunan tarihinin önemli unsurlarından biridir. Tapınakta bulunan 104 dev sütundan günümüzde sadece 14’ü ayakta kalabilmiştir. 17 metre yüksekliğinde olan sütunlar turistlerin merakla takip ettiği yerlerdendir.

DEMOKRASİNİN İZLERİ ANTİK AGORA’DA

Antik Agora, günümüzde Yunan demokrasisinin izlerinin sürülebileceği bir yerdir. Bir bakıma Atina’nın kültürel mirasının başlangıcıdır. Burası, öncelerde pazar yeriydi. İnsanlar alışveriş yapmak için buraya gelirdi. Aynı zamanda insanların bir araya gelip farklı konular üzerinde sohbetler yaptığı bir yerdi. Burada, Hephaistos Tapınağı bulunur. Parthenon Tapınağı’na benzer bir mimariye sahip olan bu tapınak öneminden dolayı iyi bir şekilde korunmaktadır.

ATİNA’NIN SEMBOLÜ: PARTHENON

Akropolis tepesi üzerine kurulu ünlü bir tapınak olan Parthenon, Atina’nın en önemli sembollerinden biridir. Ünlü mimar Phidias tarafından yapılan tapınaktaki en dikkat çeken yer fildişi ve altından yapılan Athena heykelidir. Bu yapı, efsaneye göre Pers saldırılarında kenti savunan Tanrıça Athena Parthenos için yapılmış.

ŞEHRİN OTANTİK MEKANI: PLAKA

Akropolis’in ise aşağı kısmında yer alan Plaka bölgesi Atina’daki en ünlü turistik mekanlardan biridir. Bir ada şeklinde olan bu köyde, Yunan kültürünü yakından gözlemleyebilirsiniz. Arnavut kaldırımlı yolları, kafeleri ve restoranları ile ziyaretçilerini fazlasıyla memnun eden bir yer. İsterseniz bir balık restoranında yemeğinizi yiyebilir, isterseniz de günün yorgunluğunu atmak için bir cafeye geçip kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

KÜLTÜR VE GECE HAYATI

Atina’da yaklaşık 50 tiyatro binası bulunur. Tiyatro, Yunan kültüründe çok önemli bir yere sahiptir. Her yıl çeşitli festivaller kapsamında önemli tiyatro eserleri izleyicilerle buluşur. Atina’nın gece hayatı da oldukça hareketlidir. Kulüpler, barlar kalabalıktır. Ancak tavernaların yeri ayrıdır. Özellikle Plada’ki tavernalarda geleneksel meyhane kültürünü yakından görebilirsiniz.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account