KOMŞUNUN PENCERESİNDEN ATİNA

KOMŞUNUN PENCERESİNDEN ATİNA

Nasıl olsa yanı başımızda bir gün giderim diye ötelediğim Atina’ya sonunda geldim. İyi ki de geldim. Beklediğimden çok daha iyi bir seyahat oldu. Atina’ya gitmeden önce araştırırken,  bir yerde eski İstanbul tanımı görmüştüm gerçekten de öyle. Akropolis eteğinde kurulu ve hala kendi değerlerini yaşatan bir şehirle karşılaştım.

Yunanistan’da toplam 12 milyon nüfus var. Bunun da 4 milyonu başkent Atina’da yaşıyor. Dörtte üçü dağlık olan bu ülkede düz diyebileceğimiz nadir bölgelerden birisi Atina.

Atina’dan İlginç Bilgiler

 • Hangi mekana gidersen git, sen sipariş vermeden masana bir sürahi su gelir önce. Adet böyle.
 • Atina’da rezidans inşaatı yasak. Akropolis’ten daha yüksek bir bina yapılmasına izin verilmez.
 • Zamanında İstanbul’da açık hava sinemaları varmış. Bu alışkanlık bizde bitse de, Atina’da hala devam ediyor. Yaz aylarında halk hala açık hava sinemalarında.
 • Plaka, Monastiraki ve Syntagma üçgeni şehrin merkezi. Birçok turistik mekan ve tarihi alanı burada görebilirsin.
 • Pazar günleri saat 11.00’de Syntagma Meydanı’nda askerlerin görev değişimi var. Görülmeye değer.
 • Çok fazla taverna var. Türkçe ezgilere benzeteceğin Yunan müziklerinde eğlenmeye hazır ol.
 • Türk olduğunu anladıklarında sordukları ilk soru : Galatasaray ? Beşiktaş ?
 • Mitoloji’nin merkezi hediyelik eşyalarda da izini gösteriyor. Heykeltraşların bronzdan yapılmış mitoloji tanrısı figürleri güzel bir hediye olacaktır.

Gezilecek Yerlerde TOP 5

Akropolis

Atina’yı araştırdığında en çok okuyacağın yer Akropolis olacaktır. Perikles’in İÖ. 5.yüzyılında yaptırdığı bu tapınak Atinalıların siyasi ve kültürel başarılarını temsil ediyor. Şehrin yüksek bir kesimi olması dolasıyla son derece güzel manzara fotoğrafları çekebilirsin.

 • Beule Kapısı
 • Athena Nike Tapınağı
 • Erekhtheion
 • Propylaila
 • HerodesAttikus Tiyatrosu
 • Dionysos Tiyatrosu
 • Parthenon

Akropolis Müzesi

Akropolis yamacında modern olarak göze çarpan tek yapı. Şeffaf zemin sayesinde tarihin üzerinde yürüyorsun. Müzede çok fazla eser var. Telefon veya kamera çekimi ise yasak. Çok katılar bu konuda.

Plaka

Atina’ya geldiysen burada oturup kahveni içmeden ve iki laflamadan dönmemelisin. Burada herkesin amacı şehrin gürültüsünden kaçarak ara sokakta bir kahve içmek.

Monastiraki

Atinalılar burada buluşuyor. Randevular genelde burada gerçekleşiyor. Atina’nın en güzel manzara fotoğrafı da buradan çekiliyor bana kalırsa. Monastiraki Meydanı’nda hala Roma döneminin izleri de kendini gösteriyor. Pazar günleri erken saatlerde gelmeniz durumunda bit pazarını gezebilirsiniz.

Lycabettus Tepesi

Atina’nın en yüksek noktası. 300 metre yükseklikte olan bölgeye isterseniz yürüyerek ( çok zahmetli ) isterseniz teleferik ile çıkabilirsiniz. Finiküler her yarım saatte bir hareket ediyor. Şehri 360 derece görebileceğin harika bir tepe. Ayrıca tepede bir şeyler içebileceğin, atıştırabileceğin bir cafe de bulunmakta.

Gidilecek Mekanlar TOP 5

A for Athens

Monastiraki Meydanı’nda Akropolis’i izleyebileceğin ve şahane fotoğraflar yakalayabileceğin efsanevi bir mekan. Kokteylleri ve kahveleri gayet lezzetli. Sana sunduğu manzara ise gayet tatmin edici.

LittleKook

Sinderalla, Yüzüklerin Efendisi, Harry Potter, Yedi Cüceler gibi bir çok hikayenin misafiri olduğunu düşünebilirsin. Yiyecek olarak sadece tatlı çeşitleri, içeceklerde ise kahve ve çay çeşitleri sunuyorsun. Ama atmosferi gerçekten masalsı. Cafe olmasaydı eminim bir Hollywood filmine zemin oluşturabilirdi.

Karamanlidika

İsmi ne kadar tanıdık değil mi ? Evet, çünkü bizden birisi tarafından yapılmış. Adana’da yaşayan Rumlar tarafından işletiliyor. Kahvaltı yapmak istersen buraya uğrayabilirsin. Bildiğin sucuklu yumurta siparişi verebilirsin hemde yabancı dil konuşmadan. Sucuki, pastırmaki, sahandaki diyerek.

Ntemonte

Lykavittos Tepesi için teleferiğe giderken, merdivenlerin bitiminde yer alan güzel bir cafe. O merdivenleri çıkarken bir nefes almak istersen burası ideal. Pamuklardan gökyüzü yapmışlar, bir kahveci için gerçekten güzel bir dekor. Masalarında bulunan çiçekler canlı. Her gün değişiyor. Müthiş bir koku veriyor. Kredi kartı geçmiyor.

Savvas

Önünden geçerken, bildiğin kebapçı ya diyebilirsin. Doğrudur. Atina’da doğmuş, tanıyan insanların tavsiyesiyle gittim. Atina’da en iyi kebabi ve gyros’u yapan yer diyorlar. Deneyimledim gayette öyle. Son derece lezzetli ve bizden farksızdı. Şefin tavsiyesi üç tane. Kebabi ( Kebap ) , yoğurtlu kebabi ( Ali Nazik ) ve gyros (döner).

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account