KOPENHAG’DA MUTLU OLMAMAK MÜMKÜN DEĞİL!

KOPENHAG’DA MUTLU OLMAMAK MÜMKÜN DEĞİL!

Dünyanın en mutlu ülkeleri listesinde ilk sıradaki yerini kimselere kaptırmayan Kopenhag’a gidip bir bakalım dedik, insanlar neden bu kadar mutlu? Oraya gidince anlıyorsunuz ki “düzen” hayatınızın orta yerinde olunca mutlu olmamanız için bir sebebiniz de kalmıyor. Her şey o kadar düzenli ve insanlar kurallara o kadar bağlı ki Kopenhag’da kaldığımız 4 gün boyunca biz de bu mutluluk serüvenine dahil olduk. Kopenhag gezilecek yerleri detaylı yazacağım ancak öncesinde biraz şehirdeki yaşam hakkında bilgi vereyim.

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da yaklaşık 1.2 milyon kişi yaşıyor. Resmi dilleri Danca ancak şehrin tamamında hiç sorunsuz İngilizce iletişim kurabilirsiniz. Yeme-içme, ulaşım, müzeler vs için Avrupa’nın diğer şehirlerine kıyasla daha pahalı bir şehir olduğunu baştan kabul etmemiz gerekiyor. 1 EUR = 7,35 Danimarka Kronu. Şehirde EUR kullanılmıyor. Bu yüzden paranızı Danimarka Kronuna çevirmeniz gerekiyor.

TIVOLI BAHÇELERİ

Kopenhag’ın en ünlü yeri neresi diye sorsalar herhalde ilk iki sıradan birine Tivoli Bahçeleri’ni koyarım. Hemen merkez tren istasyonunun karşısına konumlanmış bu devasa bahçe aslında bir oyun parkı. Eğer Kopenhag seyahatiniz sırasında Tivoli bahçelerine gitmek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken en önemli şey tarih. Çünkü burası sadece 6 Nisan – 24 Eylül arası açık. Bunlar dışında sadece Cadılar bayramı ve Christmas döneminde kısa süreli olarak açılıyor. Bizim gibi kış aylarında Kopenhag’a giderseniz sadece kapısında fotoğraf çekilebilirsiniz.

STROGET

Kopenhag’da yürüyen cadde olarak isimlendirilen ve trafiğe kapalı konumuyla bizdeki İstiklal Caddesi’ni andıran Stroget üzerinde birçok mağaza, alışveriş merkezi, restoranlar ve minik meydanlar var. Yaklaşık 4 km uzunluğundaki cadde merkez tren istasyonu karşısındaki Belediye meydanından başlayıp Nyhavn’a kadar devam ediyor. Dünyaca ünlü LEGO mağazası da bu cadde üzerinde bulunuyor.

NYHVAN

Eskiden küçük bir ticaret limanı olan Nyhvan, günümüzde Kopenhag’ın en popüler yeri. Eskiden liman çevresinde gemicilerin konakladıkları evler ve minik publar varken günümüzde rengarenk boyalı olmalarıyla ünlü evler ve lüks restoranlar ile çevrilmiş. Burada ne kadar çok fotoğraf çekseniz doyamayacaksınız. Ayrıca kanal turu yapan teknelerin de hareket noktası bu liman. Burayı görmeden Kopenhag’dan sakın ayrılmayın.

ROSENBORG SARAYI

Rosenborg Sarayı, 4. Christian’ın yazlık sarayı olarak inşa edilse de kral hep burada ikamet etmiş. Günümüzde ise Kopenhag’ın önemli müzelerinden birine ev sahipliği yapıyor. Kraliyet hazinelerinin sergilendiği müzeyi gezmenizi öneririm.

KING’S GARDEN

Kralın Bahçesi olarak tanımlayabileceğimiz bu yeşil alan tam ortasındaki Rosenborg Sarayı’na da ev sahipliği yapıyor. Park içerisinde çok sayıda heykel ve çeşit çeşit ağaçları görebilirsiniz. Kopenhaglıları çok sevdiği bu yeşil alanda yaz aylarında piknik yapıp, keyifli vakit geçiriliyormuş.

NYBODER

Nyboder, Danimarka’nın en eski ve popüler mahallelerinden biri. Yan yana sarı renkli ve sade bir tasarıma sahip az katlı evler 4. Christian zamanında inşa edilmiş. Kendi içerisinde hastane, okul ve polis merkezi olan bu mahallede bu hizmetlerin bedeli olarak burada yaşayan ailelerin erkekleri 20 yıla kadar orduda görev yapıyorlarmış.

KASTELLET

Kastellet denilen eski şehir surları, 4. Christian zamanında bir garnizon olarak inşa edilmiş. Hala bir askeri bölge olarak varlığını sürdüren bu bölgeye giriş serbest ancak saat 18:00 sonrasında giderseniz askerlerin yaşadığı lojmanların olduğu bölgede hareketlerinize dikkat etmeniz gerekiyor. Yapılış amacı Kopenhag’ı denizden gelecek tehlikelere karşı korumak olan surları baktığınızda göremiyorsunuz. Çünkü taş bir yapı söz konusu değil. Duvarların üstü yeşil bir bitki örtüsüyle kaplanmış. Tam ortada 2. Dünya savaşı sırasında ölen Danimarka askerlerinin anısına dikilen bir anıt bulunuyor. Surların bir tarafında ise St. Alban kilisesi bulunuyor, bu kilise şehirdeki İngiliz nüfusa ait bir dini merkez.

KÜÇÜK DENİZKIZI HEYKELİ – LITTLE MERMAID

Kopenhag’ın simgelerinden biri olan Küçük Denizkızı heykeli, şehre gelen gemilerin önünden geçtiği, turistlerin fotoğraf çektirmek için akın ettiği, bir taşın üzerinde gerçekten minicik bir heykel. Kastellet’in hemen ön tarafında kalıyor ve şehir merkezinden uzak sayılır. Andersen’in Küçük Denizkızı romanından esinlenerek yapılmış.

AMELIENBORG SARAYI

Dünya’nın en eski monarşisine sahip olan Kopenhag’da birçok saray ve kale mevcut. Bunlardan en turistik olanı ise hala kraliyet ailesinin yaşadığı Amelienborg Sarayı. Her gün saat 16:00’ya kadar sarayı gezebilirsiniz. Sarayın önünde büyük tüylü şapkaları ile askerlerin nöbet değişim töreni ise izlemeye değer.

FREDERIK CHURCH – MERMER KİLİSE

Halk tarafından mermer kilise olarak bilinen Frederck Kilisesi, Amelienborg Sarayı’nın hemen yanında bulunuyor. Yapımı 150 yıl sürmüş olan bu kilise Danimarka’nın en eskisi. Son ziyaret saati 17:00

FREETOWN CHRISTIANA

Kendi kuralları ve düzeni olan Kopenhag’ın tam ortasındaki özerk bölge Christiana. 1971 yılında sanatçılar ve dönemin sisteminden memnun olmayan kimselerden oluşan bir grup, hem devlete hem de şehrin o dönemki zorlu yaşam koşullarına tepki olarak kendi “özgür ruhlu” toplumlarını oluşturmaya karar veriyor ve bölgenin bağımsızlığını ilan ediyor. İçeride fotoğraf çekmek kesinlikle yasak.

KOPENHAG’DA NE YENİR?

Kuzey denizinin hemen yanındaki bu şehirde bolca deniz ürünü yemeyi planlıyorduk ancak aksine şehirde deniz ürünleri satan restoranlar popüler değil. Tam tersi şehrin her yerinde sosisli sandwich satan tezgahlar ve dükkanlar çok popüler. Bunun dışında liman bölgesinde “Street Food” olarak düzenlenmiş bir bölge var. Bir hangar içerisinde sıra sıra tezgahlar ve yemek arabaları ile tüm dünya mutfağından yemekleri tadabileceğiniz bir alan oluşturmuşlar. Biz ilk akşam yemeğimizi buradan aldık ve çok memnun kaldık. Bunlar dışında şehirde yemek yemek için sınırsız opsiyon mevcut ve her zamanki gibi fiyatlar yüksek.

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account