BU KÖPRÜLERDE FOTOĞRAF ÇEKİLMEDEN DÖNMEYİN

BU KÖPRÜLERDE FOTOĞRAF ÇEKİLMEDEN DÖNMEYİN

Bazı şehirlerin kendisi ile özdeşleşmiş köprüleri var. Zamanında ulaşım için yapılmış olan bu köprüler şimdilerde şehirler içerisinde turistler tarafından en çok uğranan yerler arasında. Kimisinin ilginç hikayesi bulunuyor, kimisi de o kadar eski ki kim yaptırmış ne zaman yapılmış sadece tahminler edilebiliyor. Her biri ayrı güzel olan bu köprülerde sizlerin de birer fotoğrafı olmalı. İşte köprüleri ile ünlü 10 şehir:

PONTE VECCHİO

Floransa’da bulunan Ponte Vecchio köprüsü, 10.yüzyılda yapılmış çok eski bir yapı. Eski Köprü olarak da bilinen köprüye turistlerin ilgilisi büyük. 2. Dünya Savaşı zamanında şehirde sağlam kalmış olan tek köprü.Taddeo Gaddi ve Neri di Fioravante tarafından yapılmış olan Ponte Vecchio, Arno Nehri’nin üzerinde konumlanıyor.

ZİNCİR KÖPRÜSÜ

Chain Köprüsü olarak da bilinen Zincir Köprü, Budapeşte’nin simgesi haline gelmiş büyük bir yapı. William Tierney Clark tarafından 1849 yılında yapılmış. Köprünün hikayesini öğrenmek için “Budapeşte’deki Zincir Köprüsü’nün İlginç Hikayesi” isimli yazımızı okuyabilirsiniz. Tuna Nehri’nin üzerinde bulunan köprüden nehrin fotoğraflarını çekmelisiniz. Aynı zamanda da köprünün girişinde bulunan aslan heykelleri ile de küçük bir selfie çekmeyi unutmayın.

25 NİSAN KÖPRÜSÜ

Lizbon’da Tejo Nehri üzerine kurulu bir asma köprü 25 Nisan Köprüsü. Ray M. Boynto tarafından yapılan köprü 1966 yılında Salazar Köprüsü olarak hizmete açılmış. Köprünün fotoğrafını çekmeniz için akşam gitmenizi öneririz. Çünkü köprüyü gece ışıklandırmaları süsleyerek ayrı bir güzelliğe kavuşturuyor.

TOWER BRİDGE

Londra’nın sembolü olmuş iki kuleli köprü Tower Bridge… İnşaatı 8 yıl süren köprü Times Nehri üzerinde konumlanıyor. Kulelerin arasında bir asma geçiş bulunuyor. Cam zeminden oluşan bu geçit kısmında aşağıdan geçen gemileri ve arabaları görebilirsiniz. Köprünün bu kısmına çıkış ücretli. Ama bu ücrete değecek bir manzara sizleri bekliyor. Londra manzarasını fotoğraflayabileceğiniz bir yer.

CHARLES KÖPRÜSÜ

Prag, Vltava Nehri üzerinde konumlanan Charles Köprüsü, turistlerin en uğrak noktalarından biri. Prag Kalesi ile Eski Şehir (Old Town) arasında ulaşımın sağlanabilmesi için yapılmıştır. 1357 yılında yapılmaya başlanmış bu köprü 15.yüzyılın sonlarına doğru bitirilebilmiştir. O zamanların imparatoru 4. Charles tarafından yapımına karar verilmiş.

MOSTAR KÖPRÜSÜ

Bosna Hersek’in en ünlü köprülerinden biri Mostar Köprüsü… Hilal şeklindeki yapısı ile çok güzel bir köprü. Mostar, turistlerin Bosna Hersek’e geldiklerinde gidilecekler listesinin başlarında yer alıyor. Mostar Köprüsü hakkında ayrıntılı bilgi öğrenmek istiyorsanız “Bosna Hersek’in Mostar Köprüsü” adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

BROOKLYN KÖPRÜSÜ

New York’un eski asma köprüsü Brooklyn… 1880 yılında yapımına başlanıp1883 yılında bitirilen köprü 1825 metre uzunluğuna sahip. Köprü iki katlı olup alt katında araç trafiğine izin verilir. Üst katı ise yayaların kullanımına açık. Bu upuzun köprünün üst katından mutlaka Manhattan manzarasının fotoğrafını çekmelisiniz. Doğu Nehri’nin üzerindeki köprüye güneşin batış saatine doğru çıkarsanız harika kareler yakalayabilirsiniz.

TAŞ KÖPRÜ

Makedonya’nın Üsküp şehrinde bulunan Taş Köprü, turistlerin gözde mekanlarından biri. Osmanlı köprüsü olan Taş Köprü’nün adı Fatih Sultan Mehmet Köprü olarak da anılıyor. Fatih Sulan Mehmet tarafından tarihi tam bilinmese de  1451-1469 yılları arasında yapıldığı tahmin ediliyor. Mimarı Mimar Sinan olarak söylenen Üsküp’ün simgesi Taş Köprü’de fotoğraf çekilmeden dönmeyin.

PALACE BRİDGE

St Petersburg’da bulunan baskül köprü Palace Bridge… 1916 yılında hizmete açılmış olan köprüyü Andrzej Pszenicki ve Roman Meltzer yapmıştır. Köprünün üzerinden şehri fotoğraflayabilirsiniz. Ama özellikle köprünün yakınlarından köprü açılmışken fotoğrafını da çekmeyi unutmayın.

©2019 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account