KOS’TA GEÇMİŞE VE HUZURA YOLCULUK

KOS’TA GEÇMİŞE VE HUZURA YOLCULUK

İstanköy adası olarak da bilinen Kos, Yunanistan’ın güzel mi güzel adalarından bir tanesi… Aynı zamanda da Ege’de ki 12 Adalar’ın en büyük üçüncü adası. Bodrumun 4 km açığında bulunan ada Akdeniz iklimine sahip. Bu sayede bu Ege’nin bu güzel adasını her mevsim ziyaret edebilirsiniz. Ada’da zamanda yolculuğa çıkabileceğiniz gezilmesi ve görülmesi gereken çok fazla tarihi yeri var. Harika bir Kos turu yapmak isteyenlere yardımcı olmak için Kos’da gezilecek ve görülecek yerleri derledik. İşte Kos’ta gezilecek tarihi yerler:

ŞÖVALYELER KALESİ

Saint John Şövalyeleri tarafından limana yakın bir yere yapılmış olan Şövalyeler Kalesi… 14.yüzyıldan günümüze kadar ayakta kalmış bir kale. 4 kuleden oluşan Şövalyeler Kalesi 1380 yılında inşa edilmiş. 1523’ten 1912 yılına kadar da Osmanlı’nın Kos’u ele geçirmesi ile Osmanlı tarafından kullanılmıştır.

KOS AGORA

Kos limanının yakınlarında ki bir başka tarihi yer Agora’lar. Agorlar geçmişte şehir merkezi olarak kullanılan yerler. Antik şehir merkezi içerisinde bazilika, hamam, dükkanlar, Herkül ve Afrodit Tapınağı bulunuyor. Büyük sütunlar arasında gezinirken zamanda yolculuk yapacaksınız.

ARKEOLOJİ MÜZESİ

Limanın yakınlarında yürüme mesafesinde bulunan Arkeoloji Müzesi ile geçmişten günümüze kadar gelmiş çok önemli eşyalar ile karşılaşacaksınız. Müzenin her katında çömlekler, seramik parçaları, küçük heykeller ve mozaik döşemeler sergileniyor.

ASKLEPİON ANTİK KENTİ

Kos şehir merkezine 5 km uzaklıkta bulunan Asklepion Antik Kenti, 1902 yılında keşfedilmiş. Milattan önce 350 yılında kurulmuş olan şehirde bulunan kalıntılar ile burada bir hastane olabileceği sonucuna varılmış. Bu sayede de buranın çok önceleri sağlık merkezi olarak kullanılmak için insanların geldiği bir yer olduğu ortaya çıkmış. Antik kent tepe üzerinde bulunuyor. Bu sayede adayı panoramik açıdan görebilir ve fotoğraflarını çekebilirsiniz.

ODEON

Milattan sonra 2.yüzyılda bir konsere katılmak için gitmeniz gereken yer Odeon… Odeon, Antik Yunan döneminde opera konserlerinin verildiği amfi tiyatrolara verilen isim. Kos adasında da 1929 yılında keşfedilmiş bir açık hava tiyatrosu var. Bu tiyatronun merdivenlerinde oturup o dönemdeki konserleri hayal etmek çok güzel bir duygu.

ZAMANDA YOLCULUKTAN HUZURA YOLCULUĞA

Kos’ta yapılan zaman yolculuğunun ardından birazda Ege’nin masmavi sularında huzur bulmak için kendinize vakit ayırın. Plajları o kadar güzel ki bir adım attığınızda oradan ayrılmak istemeyeceksiniz. Adanın turistler tarfından en popüler plajlarından biri Paradise Plajı. Bu plaj Kardamena Plajı olarak da biliniyor. Etrafında kafeler bulunan plajda karnınız hiç aç kalmayacak. Peki Kos’ta ne yenir diye sorarsanız mutfağının en ün güzel balık yemeklerinden kalamar ve ahtapotu yemenizi kesinikle öneririz.

Kos Kefalos Beach ise bir başka popüler plajı. Bu plajın ünlü olmasındaki etken sadece masmavi deniz ve bembeyaz kumlar değil. Etrafında bulunan beyaz evler. Bu evlerin mimarisinin duru güzelliği de turistleri kendisine çekiyor. Ayrıca Tam Tam Beach, Tigaki Beach, Marmari Beach’te diğer popüler plajları arasında.

©2019 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account