KRALIN YAZLIĞI MALLORCA’DA 1 GÜN

KRALIN YAZLIĞI MALLORCA’DA 1 GÜN

Prontotour’un Gemiyle Batı Akdeniz turunda 3. durağımız İspanya’nın en büyük adası Palma de Mallorca’ydı. Bir gün geçireceğim bu adada tercih yapmam gereken 2 alternatif vardı önümde; ya dünyaca ünlü Mallorca plajlarından birinin tadını çıkaracaktım ya da İspanya Kralı’nın yazlık olarak kullandığı Palma de Mallorca’da kültürün ve tarihin izini sürecektim. Costa Fascinosa ile çıktığım rüya yolculuğun bir önceki durağı olan İbiza’da deniz, kum ve güneşin tadını yeterince çıkardığım için attım kendimi Mallorca sokaklarına;

MALLORCA KATEDRALİ

Mallorca’da görülebilecek tarihi ve kültürel merkezlerin birçoğu birbirinin hemen yakınında yer alıyor. Bunların en merkezi ve en dikkat çekici olanı ise Mallorca Katedrali. Endülüslerden kalama bir cami iken yıkılıp katedrale çevrilen bu yapı, liman bölgesinin en görkemli yapısı olma özeliliği taşıyor. Gemi Mallorca’ya yanaşırken uzaktan ilk olarak görülen yapı da Mallorca katedrali.

MAllorca(1)

Mimari dokusunda Barselona’nın altın çocuğu mimar Gauidi’nin de katkısı bulunan Mallorca Katedrali’nde Gauidi izlerini görebilmek için katedralin kulelerine bakmak yeterli. Barselona’da bulunan Sagra da Familia Katedrali’nin kulelerinde bulunan tarzın bir benzeri Mallorca Katedrali’nin kulelerinde de mevcut.

MAllorca (29)

Katedralin yerinde bulunan cami tamamen yıkılmış ve Katedral yeniden inşa edilmiş olsa da mevcut mimaride İslam sanatının etkilerini görmek de mümkün. Özellikle katedralin giriş kapıları İslam mimarisinin güzel örneklerindendir. Mallorca Katedrali’nin büyüleyici dış cephesinin yanı sıra içini keşfetmek de mümkün. Katedral, hafta içi 10.00 – 17.15 saatleri arasında gezilebiliyor.

MAllorca (28)

ESKİ ŞEHİR BÖLGESİ

Mallorca Katedrali’ne sırtınızı verip muhteşem Akdeniz manzarasının tadını çıkardıktan sonra hemen sağ tarafınızda kalan Old Town’ı yani eski şehir bölgesini keşfedebilirsiniz. Mallorca’nın bu bölümünü gezmenin en iyi yolu Old Town’ın dar sokaklarında kaybolmak. Bu bölgede bulunan cumbalı evler, küçük dükkanlar sizi birkaç yüzyıl geriye götürmeye yetecektir. Şehrin bu bölümünde mimari anlamda Arap etkisi açıkça görülebilir. Bol bol fotoğraf çekip uzun uzun yürüme şansı bulacağınız ara sokaklarda biraz soluklanmak isterseniz oturup kahvenizi yudumlayabileceğiniz bolca kafeterya bulunuyor.

MAllorca(2)

ŞEHİR MERKEZİ

Old Town ile Mallorca katedralinin hemen ortasında bulunan nokta, şehrin günümüzdeki merkezi. Kent merkezi modern hayatın aktığı nokta olsa da bu bölgedeki yapılarda oldukça eski. Mallorca Belediyesi’nin binası da onlardan biri.

MAllorca (9)

Belediye Binası’nın bulunduğu noktadan Katedrale doğru uzanan hafif eğimli yolu takip ettiğinizde ise kent sakinlerinin ve turistlerin oturup dinlendiği uzun bir park göreceksiniz. Yemyeşil doğası ve sokak aydınlatmalarıyla hayli estetik bir görünme kavuşturulmuş bu parkta, biraz olsun zaman geçirmek isteyebilirsiniz.

MAllorca (31)

Parktan ayrılıp yine katedrale doğru ilerlediğinizde ise oldukça hareketli bir cadde ile karşılaşacaksınız. Bu caddedeki yoğunluk ve hareket hediyelik eşya satıcıları, faytonla şehir turu satan satıcılar ve Katedrale yaklaşmış olmakla ilgili. Görsel açıdan hayli etkileyici olduğunu belirtmekte fayda var. Burada bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

Mallorca (2)

Mallorca Belediyesi’nin önünde Katedral yönüne değil de tam tersi istikamete doğru devam ettiğinizde de üzerinde yüzlerce markaya ait mağazaların bulunduğu Del Rei Joan Carles caddesine ulaşabilirsiniz. Şehrin en hareketli bölümlerinden biri olan bu caddede İspanyol modasının nabzını tutup dilediğiniz gibi alışveriş yapabilirsiniz.

MAllorca(6)

LİMAN BÖLGESİ

Mallorca’da keyifli zaman geçirilebilecek bir diğer nokta ise limandan şehir merkezine kadar uzanan sahil şeridi. Üzerinde çok sayıda kafe ve barın bulunduğu bu cadde, karadan Akdeniz havası almak için birebir. Ayrıca şehrin en önemli gece kulüpleri de bu cadde üzerinde bulunuyor. Akşam saatlerinde bu cadde üzerinde yürüyor olduğunuzda mekanların açılmasıyla birlikte atmosferin bir anda nasıl değişebileceğini görme fırsatı bulabilirsiniz.

MAllorca(13)

MALLORCA’DAN NE ALINIR?

Bir şehirde geçirilecek zaman bir günde olsa, 1 hafta da olsa alışveriş için zaman ayırmak meraklısı için hayli kolaydır. Mallorca’da alışveriş denilince akla hemen ünlü inciler geliyor. Fakat bir söylentiye göre dünya çapında üne kavuşmuş olsa da Mallorca’da satılan inciler gerçek inci değilmiş. Fiyatı oldukça yüksek olan gerçek incilere kıyasla Mallorca’da bulunan inciler biraz daha uygun. Fakat gerçek sandığımız imitasyon incilere kıyasla Mallorca’da bulunanlar daha değerli bir işçiliğe sahipmiş. Fiyatlar da tabii kaliteye ve estetiğe göre değişiyor.

MAllorca (25)

Mallorca’da turistler tarafından en çok ilgi gösterilen bir başka şey ise şehrin ünlü bez ayakkabıları. Genel manada basit bir görüme sahip olsa da önemsenecek düzeyde bir konfora sahip olduğu söylenen bu ayakkabıları şehrin birçok noktasında 9 Avro’dan başlayan fiyatlarla satın alabilirsiniz.

MAllorca (24)

Ben deneme fırsatı bulamasam da “Ensaimada” adı verilen bu çörekler Mallorca’da en çok tüketilen ve hediye olarak en çok alınan şeymiş.

MAllorca(16)

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account