Küba’yı Keşfedin

Küba’yı Keşfedin

Küba Cumhuriyeti, Küba Adası, Isla de la Juventud ve komşu küçük adalardan oluşur. Uzun yıllar bir sömürge devleti olan Küba devrim, savaş ve sosyalist devlet anlayışıyla yoğrulmuş bir yapıya sahiptir aynı zamanda. Küba’nın ilk sakinleri Güney Amerika’dan adaya gelen Guanahatabey ve Kiboııi yerlileriydi. Adaya daha sonra yerleşen Taynolar (Antil Aravakları) çömlek ve alet yapımında belirli bir düzeye ulaşmış tarımcı ve barışçıl bir halktı. İspanyolların adada ilk koloniyi kurduğu sırada çoğunluğunu Taynolar’ın oluşturduğu yerlilerin sayısı 80-100 bin dolayındaydı.

Küba’nın oldukça karmaşık bir yapı gösteren nüfusu, geçmiş yüzyıllarda adaya değişik etnik toplulukların yerleşmesinin ürünüdür. Küba nüfusunun %51’i Mulattolar (Avrupalı ve Afrikalıların karışımı), % 37’si beyazlar, %11’i siyahlar ve % 1’i de Çinliler’den oluşur. Kökeni ne olursa olsun Kübalılar salsa ve purodan vazgeçmiyorlar. Yerel halkın toplanıp salsa yaptığı yerler turistlerin favorileri arasında.

Küba kültürü köken bakımından İspanyol ve Afrika etkisinin belirgin izlerini taşır.Amerika Birleşik Devletleri ile olan tarihi bağları nedeniyle Kuzey Amerika sporları halk arasında yoğun ilgi görmektedir. Başta beyzbol olmak üzere basketbol, voleybol, atletizm ve boks; Küba’da yaygın olarak oynanan ve uluslararası müsabakalarda başarılı olunan sporlardandır. Her köşe başında amatör müzik grupları boy gösterir. Uzun bir geçmişe sahip olan Küba müziği, coşkulu ve hareketli eserlerden oluşup geniş bir yelpazeye sahiptir.
vintage car

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account