KÜRŞAT BAŞAR TATİLİNİ NEREDE YAPAR?

KÜRŞAT BAŞAR TATİLİNİ NEREDE YAPAR?

Ünlü yazar, müzisyen Kürşat Başar ile seyahat tercihleri üzerine sohbet ettik. Başar, gitmekten keyif aldığı ülke ve şehirleri Prontotour Blog okurlarıyla paylaştı. İşte Kürşat Başar’ın sorularımıza verdiği cevaplar;

Tatilde en çok hangi destinasyonları tercih ediyorsunuz? Neden?

Genellikle tatil için çok kalabalık olmayan yerleri ve zamanları tercih etmeye çalışıyorum. Orkestra çalışmaları nedeniyle zaten sık sık seyahat etmem gerekiyor, Kıbrıs, Bodrum, Antalya gibi bölgelerde konserlerimiz oluyor. Bunun yanısıra Londra, Paris ve İtalya küçük kaçamaklar için tercih ettiğim yerler.

Seyahat etmekten en çok keyif aldığınız ülke hangisi?

Seyahat etmekten en çok keyif aldığım ülke İtalya. Hem her keresinde sanat tarihi açısından beni şaşırtıyor hem de küçük farklı bölgelerinde her anlamda sürprizlerle dolu bir ülke.

Kürşat Başar

Yurtdışında hangi şehir size daha çok ilham veriyor. O şehre gidecek olanlara neler tavsiye edersiniz?

Sanrım bana en çok ilham veren kentler birbiriyle hiç ilgisi olmasa da New York ve Venedik… Venedik’e özellikle bahar aylarında gidilmesini tavsiye ediyorum. Elbette küçük kanalların arasında gezmekten asla sıkılmıyorum. Arka sokaklardaki küçük lokantalar ve beklenmedik bir anda bir kilisede veya bir konser salonunda harika konserlere rastlamanız mümkün.

Gezginlere hangi dünya mutfaklarını önerirsiniz?

Italyan mutfağı diyeceğim ama elbette her bölgesinde ayrı bir mutfak keşfetmeniz söz konusu. Yine de en basitinden her bölgede harika peynirler, şarküteri ve makarna mutlaka bulacaksınız. Bunun yanısıra belli bölgelerde de deniz mahsullerine meraklıysanız harika yemekler var.

kıbrıs

Seyahat ederken “mutlaka olmalı veya kesinlikle olmamalı” dedikleriniz neler?

Genellikle gezilerim çok kısa olduğundan mutlaka merkezde iyi bir otel, rahatlık ve konfor ararım. Bunun yanısıra eğer gitmeden ayarlayabilirsem mutlaka bir opera, bale, konser izlemek isterim. Görmediğim bir müze, sergi varsa onları da gezmek bana keyif verir. Alışverişle pek aram yok özellikle yurtdışı seyahatlerde alışverişe zaman ayırmaktan hoşlanmam. Türkiye’de ise denize yakın mümkünse denizin içinde bir otelde kalmayı tercih ederim.

Son yıllarda ülkemizde seyahat taleplerinde artış görülüyor. Sizce bir seyahat kültürü oluştu mu?

Evet sanıyorum artık özellikle genç kuşak nereye ne için gideceğini bilerek hareket ediyor ve çok önceden programlar yapıyor. Hem kültür turizmi hem yeme içme ile ilgili yayınların, sosyal medya paylaşımlarının bunda etkisi büyük. Tabii bu talebe karşılık çok farklı bölgelerde de farklı yaklaşımlar sunan bir hizmet sektörü oluştu.

 

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account