KUZEY EGE’NİN TATİL CENNETLERİ: GÖKÇEADA VE BOZCAADA

KUZEY EGE’NİN TATİL CENNETLERİ: GÖKÇEADA VE BOZCAADA

Bir tarafta tarihi, doğası ve sakinliği ile Gökçeada, diğer tarafta turkuaz denizi, mistik sokakları ve otantik yaşamıyla Bozcaada… Çoğu kez bu iki ada arasında karar vermekte güçlük yaşarız. İşte Prontotour size bu sefer seçim yaptırmıyor ve Kuzey Ege turlarıyla bu iki adayı bir seyahatte keşfetmenizi sağlıyor. Turda ayrıca Çanakkale Savaşı’nın geçtiği Gelibolu Yarımadası ve Assos Köyü’nü de görme şansına sahipsiniz. İşte bu keyifli turun detayları…

GÖKÇEADA

Kuzeydoğu Ege denizinin mavi sularında muhteşem manzaralarının güzelliklerini sunan Gökçeada;  dünyanın en eski farklı kültür medeniyetlerini barındırıyor. Türkiye’nin en batı noktası olan ve 2011 yılında dünyanın ilk ‘Cittaslow’ (sessiz şehir) adası unvanını kazanan Gökçeada, do­ğal ya­şa­mı­nın zen­gin­li­ğiy­le öne çıkıyor.  Denizi, tarihi ve doğasıyla misafirlerine keyifli bir tatil imkanı sunan ada misafirlerinin beğenisini kazanıyor.

Tertemiz mavi denizi ile doğanın yeşil alanlarının güzelliklerini birleştiren ada geçmişte farklı kültürlere ev sahipliği yapmış. Camiler, kiliseler ve manastırların bir arada olduğu adada geçmişin izleriyle tanışacaksınız. Sokaklarında gezerken eski Rum evleri ile modern mimarinin harika bir karışımına tanık olacaksınız. Gökçeada’da gezeceğimiz yerlere kısa bir göz atalım…

DEREKÖY, TEPEKÖY VE ZEYTİNLİ KÖYÜ

Turumuzda Gökçeada çevremizde harika yerler görüyoruz. Dereköy, Tepeköy ve Zeytinli Köyü ziyaret ettiğimiz yerlerden bazıları. İlk durağımız ise günümüzde hala tarihi yapısını koruyan Zeytinli Köyü… Bozulmamış taş sokakları ve eski Rum evleriyle ünlü olan Zeytinli Köyü’nde adanın en eski kilisesi olan Agios Georgios Kilisesi’ni ziyaret edebilir, adaya özgü ve Türkiye’nin her tarafına ün salmış Dibek kahvesini içebilirsiniz. Zeytin ağaçları arasında kurulu olan köyde harika vakit geçirebilirsiniz.

Gökçeada çevresinde ziyaret ettiğimiz bir diğer yer de Tepeköy… 600 yaşın üstünde olduğu tahmin edilen çınar ağacı ile misafirlerini karşılayan Tepeköy, misafirlerini büyüleyecek güzelliğe sahip bir yer. Burada Baba Yorgo’nun ev yapımı şaraplarını tanıyıp, ve Meryemana panayırının da yapıldığı  köy meydanında kısa bir tur atabilirsiniz.

Gökçeada’da uğradığımız bir diğer yer de Türkiye’nin en büyük köyü unvanına sahip olan Dereköy… Burası terkedilmiş sokakları ve boş kalan evleri ile dikkat çekiyor. Köyde günümüzde hala açık olan iki farklı kiliseyi ziyaret edebilirsiniz. Adanın en büyük çamaşırhanesini gezmek de seyahatseverler için çok farklı bir deneyim olacaktır.

DENİZİN KEYFİNİ ÇIKARIN

Turumuzda denizin keyfini de yaşayacaksınız. Tertemiz suya sahip olan Aydıncık ya da diğer adıyla Kefaloz Plajı’nda verilen serbest zamanda denize girerek Ege’nin serin sularında eğlenceli anlar yaşayacaksınız. Ayrıca, uygun olması halinde tuz gölünde çamur banyosu yapma şansına da sahipsiniz.

Adadan ne alırız diye soruyorsanız ilk akla gelen denizden çıkan mahsüllerin kurutulmuş hallerinden tasarlanan minik süs eşyaları imdadınıza koşan hediye eşyalarının başında geliyor.

Gelelim yemeklere… Efi Badem kurabiyesi yemenizi öneriyoruz. Kurabiye yapımında kullanılan tereyağı, hiçbir katkı maddesi içermediği için ağızda çok hoş bir tat bırakıyor. Efi Badem ağızda o kadar kolay dağılıyor ki, içinden çıkan bütün bademlerin tadı hemen hissediliyor.

BOZCAADA

Gökçeada’nın ardından göreceğimiz bir diğer yer de özellikle son yıllarda adını sıkça duyduğumuz Bozcaada… Tarihi evleri, plajları, üzüm bağları, doğal havası ve filmleri ile ün yapmış Bozcaada Türkiye’nin üçüncü büyük, Ege Denizi’nin de Gökçeada’dan sonra ikinci en büyük adasıdır. Sokakları sakin ve huzurlu olan Bozcaada’da doğa harikası kumsalı ile meşhur Ayazma Plajı, rüzgar gülleri, şarap fabrikası, tarihin izlerini taşıyan kale göreceğimiz yerlerden bazıları…

Bozcaada sokaklarında dolaşırken geçmişe bir yolculuk yapacaksınız. Arnavut kaldırımlı sokaklarda dolaşırken kendinizi huzurlu bir dünyada bulacaksınız. Özellikle Rum evlerinin görüntüsüyle, mavi ve beyazın ağırlıklı olduğu Bozcaada sokakları adeta bir film platosunu andırıyor. Butik cafeler, yerel lezzetlerin olduğu restoranlar ve hediyelik eşya dükkanları ziyaret edip harika vakit geçirebilirsiniz.

GELİBOLU

Turumuzun önemli duraklarından biri de Gelibolu… Anadolu topraklarında yaşayan insanlar için çok önemli bir dönüm noktası olan ve Çanakkale Savaşı’nın geçtiği, 250 bine yakın kayıp verdiğimiz bölgede adeta geçmişe bir yolculuk yapıyoruz. O dönemlerin hikayelerine ortak olarak Kilitbahir Kalesi, Şehitler Abidesi(Mehmetçik Abidesi), Kabatepe, 57.Alay Şehitliği, Seyit Onbaşı, Yahya Çavuş, Sargı Yeri, Tabyalar, Conk Bayırı gibi tarihi yerleri ziyaret ediyoruz. Kilitbahir Kalesi’nden muhteşem boğaz manzarasını seyredip, Hisarlık Tepe üzerinde kurulu olan Çanakkale Savaşı’nda şehit olanların hatırasına inşa edilmiş olan Şehitler Abidesi’nde duygu dolu anlar yaşıyoruz.

Gelibolu’nun her köşesi kazanılmış zaferin derin tarih izlerini taşıyor. “İyi ve güzel” anlamına gelen Gelibolu Adası’nda, Çanakkale Deniz ve Kara Muharebelerinin yapıldığı yerler bulunuyor. Ayrıca batık gemiler, toplar, siperler, kaleler ve burçlar yer alıyor. Savaşla ilgili yüzlerce başka kalıntıdan oluşan geniş bir yelpazenin yanı sıra Türk,  Avustralya, İngiliz ve Fransız askerlerinin savaş mezarları ve anıtları bulunuyor.

Gelibolu’da sizi etkileyecek yerlerden biri de Kahraman Seyit Onbaşı’nın heykeli… Çanakkale Zaferi kahramanlarından Seyit Onbaşı mekanizması bozulan 276 kiloluk mermiyi Niğdeli Ali’nin de yardımıyla sırtında taşıyarak, 3 kez ateşlemiş ve üçüncü atışta da Ocean zırhlısını dümen tertibatından vurarak savaşın sonucunu değiştirmiş.  Bu kahramanlığından dolayı onbaşılık rütbesi verilmiştir. İşte turumuzda bu kahramanın heykelini göreceğiz.

Bölgede savaşa dair birçok hikayeye tanık olacağız. Gezdiğimiz yerlerde de savaşın izleriyle karşılaşacağız. Bunlarda biri de savaşın en zorlu muharebelerinden biri olan Conkbayırı… Zirvede bir anıt dikkatinizi çekecek. Bu anıt, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 10 Ağustos 1915’te düşmana karşı kazandığı büyük zaferin anısına 1993 yılında yaptırılmış.

Kuzey Ege’nin en güzel denizine sahip olan yerlerden Assos da ziyaret ettiğimiz yerler arasında bulunuyor. Bir banker tarafından tarihte ilk kez özelleştirilen Assos’ta; Akrapol, resimlerin vazgeçilmezi Athena Tapınağı, Surlar, Sarnıçlar, Banyo Odaları,  Halk Evleri, Agora ve Anadolu’nun etkileyici Nekropollerinden biri gördüğümüz yerlerden bazıları…

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account