KUZEYİN IŞIKLARINI GÖRMEYE VAR MISINIZ?

KUZEYİN IŞIKLARINI GÖRMEYE VAR MISINIZ?

Yeni yılı karşılamak için her zamankinden farklı birşey yapmak isteği bizi bu sene Laponya’ya yönlendirdi. Ruh halimizden dolayı eğlencenin “tavan” yapmadığı ancak bizi yeniliğe, yenilenmeye, yeni enerjilere açacak bir seyahate ihtiyacımız vardı. İçinde çok sevdiğimiz doğanın, outdoor aktivitelerin ve ruhsallığın bulunduğu bir seyahat… Daha önce içinde bulunmadığımız iklim şartları, doğa koşulları ve kültürüyle bizi yeniden capcanlı hissettiren bir seyahat…

Aradıklarımızın tamamını, eksiği fazlası olmadan, keyifle, lezzetle ve itinayla paketlenmiş Pronto Plus’ ın  Yılbaşı Laponya Turu’nda bulduk. Açık söylemek gerekirse eskiden beri tur ile seyahat etme fikrine ön yargı ile yaklaşır, pek çekici bulmazdım.Bu ön yargımın ne kadar yanlış olduğunu Pronto Plus ile önce Eylül ayında yaptığımız Bavyera İncileri turunda, sonra da yılbaşı Laponya turunda görmüş oldum. Herşey kıvamında, herşey tıkır tıkır çalışıyor.

Laponya’da farklı kültürlerden, bölgelerden, dinlerden de olsa dünya üzerindeki tüm insanların aslında aynı olduğunu bir kez daha görmüş oldum. Bize göre başka bir gezegende bile sayılabilecek kadar farklı bir yaşamın olduğu bu masalsı yerde her an yeni bir heyecan, yeni bir enerji oldu bizim için. İlk gün sadece filmlerde olur diye düşünebileceğiniz bir Noel Baba köyüne gittik. Kuzey kutup dairesinin içinde yer alan bu köyde Noel baba ve yılbaşı ile ilişkilendirebileceğiniz herşey canlı bir şekilde karşınızda. Özellikle çocuklu ailelerin bayılacağı bir yer. Gece ise kar motosikletleri ile orman içerisine yolculuk yaparak sadece yıldızların aydınlattığı bir gecede kuzey ışıklarını bekledik. Işıklar maalesef o gece bize kendilerini göstermedi, ancak yaktığımız kamp ateşinde pişen sosislerin ve içilen sıcak meyve sularının keyfi bize teselli oldu.

Sonraki gün aktivite dolu geçti. Önce Ren geyiği çiftliği ziyareti ve ormanda Ren geyiği ile kızak turu yaptık. Daha sonra husky köpekleri ile çok güzel birkaç saat geçirdik. Seyahatin en eğlenceli kısmı buydu bence. Bir hayvansever olarak köpeklerin kızağa koşulması fikri bana pek güzel gelmiyordu, ancak doğalarına en uygun ortamda kendileri için en uygun işi yaptıklarını ve bunu yaparken köpeklerin aslında ne kadar mutlu olduğunu görünce içim rahatladı. Hiç durmadan koşmak istiyorlar ve durmayı sevmiyorlar. Durdukları anda havlamaya başlayarak seni yeniden harekete geçirmeye çalışıyorlar. Turumuz bittiğinde bu sevgi dolu ve mutlu köpeklerden ayrılmak epey zor oldu.

Son günümüzde sadece çok soğuk iklimlerde görebileceğiniz türlerin olduğu Ranua Doğal Yaşam parkını ziyaret ettikten sonra yılbaşı gecesi hazırlıkları için otelimize döndük. Otelde yediğimiz yılbaşı yemeğinin ardından yine soğuğa uygun kıyafetlerimize bürünerek yeni yılı karşılamak üzere ormanın içinde bir şaman çadırına doğru yola çıktık. Büyülü sayılabilecek bir atmosferde şamanın bize anlattığı hikayeler ve baktığı yeni yıl falları eşliğinde yeni yılı beklerken kuzey ışıkları çok güzel bir sürpriz yaparak tepemizde dans etmeye başladı. Eşsiz manzarada yaşadığımız mükemmel yeni yıl karşılaması yanıbaşımızda bulunan donmuş gölün ortasından fırlatılan havai fişeklerle taçlandı.

Unutulmaz bir seyahate unutulmaz bir final yaşayarak 2017’nin ilk saatlerinde otelimize döndük. Anılarımızda çok özel bir yer edinen Laponya seyahati için Pronto Plus’ a sonsuz teşekkürler…

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account