KUZEYİN VENEDİK’İ: AMSTERDAM

KUZEYİN VENEDİK’İ: AMSTERDAM

Hollanda’nın başkenti Amsterdam kanalları, müzeleri, laleleri, takunyaları ve eğlence hayatı gibi birçok yönüyle tam bir turizm kenti. İtalya’nın romantik şehri Venedik’ten daha fazla kanala sahip olan Amsterdam’ın, dünyanın her yerinden ziyaretçisi bulunuyor.

Hollanda’nın yüzde 60’ı su seviyesinin altında. Bu çok ciddi bir oran. Dolayısıyla çok alçak bir ülke. 40 bin metrekarelik alana yayılmış küçük bir ülke zaten. Bizim Konya kadar bir ülke olmasına rağmen, Türkiye’nin 10 katı fazla bir tarım üretimi var. Meracılık da çok fazla. İnekler hep doğal ortamlarda besleniyor. Bu nedenle şehre gittiğinizde mutlaka steakhouse’lara uğramanızı tavsiye ederim. Yaklaşık 15-20 Euro arasında kendinize müthiş bir ziyafet çekebilirsiniz.

16 milyon 684 bin nüfuslu Hollanda’nın başkenti Amsterdam’dır. Ancak başkent olmasına rağmen şehirde parlamento binası göremezsiniz. Çünkü ülkenin idari yönetimi Den Haag yani Lahey’den yapılır. Amsterdam genel olarak turizm ağırlıklı bir şehirdir. Yılda yaklaşık 5 milyon turist sadece burayı görmek için gelir. Şehrin sembolleşen ürünlerini biraz daha yakından tanıyalım:

Kanal turu: Amsterdam’a şehri bölen kanallar nedeniyle “Kuzeyin Venedik’i” tanımlaması yapılır. Şehrin su basmasını önlemek için yapılan kanallar günümüzde bir turizme hizmet eden bir şeye dönüştürdü. Burada kanalların arasından geçen bir tekne turuna mutlaka katılmalısınız.

Dam Meydanı: Şehrin gözdesi durumunda. Günümüzde turistlerin en çok ziyaret ettiği yer. Amsterdam’da kurulan ilk meydan olduğu için tarihsel bir önemi de bulunuyor. Restoranlar, kafeler, barlar meydanı çevrelemiştir. Meydana kurulan lunapark çeşitli aktivitelere sahne olur. Bu arada Amsterdam’ın gençleri Leidseplain Meydanı’nda takılıyor. Özellikle akşam saatlerinde çok hareketli. Leidseplain’de barlar iğne atsanız yere düşmeyecek cinsten.

Red Light District: Amsterdam’a ilk kez gelenlerin en çok merak ettiği yer. Namı diğer “Kırmızı Fener Mahallesi” Amsterdam’ın en sıra dışı yeri olarak dikkat çekiyor. Bu caddenin çevresinde seks kulüplerinden barlara ve coffeshop’lara kadar farklı mekanlar bulunuyor.

Laleler: Hollanda’nın laleleri meşhur. Ancak bu ülkenin bitkisi olmadığını hatırlatmak lazım. Lalenin Anadolu kökenli olduğu ve Kanuni döneminde bitkinin Hollanda’ya getirildiği belirtiliyor. Günümüzde dünyadaki çiçekçilik pazarının Amsterdam’da olduğunu söylesek yanlış olmaz.

Takunya: Kavak ağacından yapılan takunyalar ülkenin sembollerindendir. Ortopedik ve hafif olup terleme yapmıyor. Günümüzde dekor amaçlı kullanılıyor.

Yel değirmenleri: Hollanda’da toplam 173 tane yel değirmeni bulunuyor. Ancak birçoğunu Amsterdam’ın yakınındaki Zaanse Schans’ta görebilirsiniz.

Peynir: Hollanda’da çok lezzetli peynirler bulunuyor. Şehrin her noktasındaki marketlerde farklı tatlardaki peynirleri satın almadan dönmeyin.

Bisiklet: Amsterdam çok düz bir şehir olduğundan bisiklet kullanımı çok yüksektir. Şehrin yolları da bisiklet kullanımına göre düzenlenmiştir. Şehrin her noktasına park edilmiş bisikletleri görebilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardan bir tanesi de bisiklet yollarına girmemek olacaktır.

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account