Laleler Ülkesi Amsterdam

Laleler Ülkesi Amsterdam

Baharı müjdeleyen laleler her tarafı süslemeye başladı. Renkleri ve zerafetiyle izleyende hayranlık duyguları uyandıran bu zarif çiçeklerin İstanbul’dan tüm dünyaya yayıldığı biliniyor. Özellikle Hollanda, laleleri o kadar çok benimsemiştir ki şu anda dünyanın en büyük lale üreticisi ülkesi haline gelmiştir.

16. yüzyılda Osmanlı’dan Hollanda’ya gelen laleler 17. yüzyılın ilk yarısında ülkenin üst kesimleri arasında oldukça popüler olmuştur. ‘’Lale çılgınlığı’’ olarak adlandırılan bu dönemde yoğun bir spekülasyon başlamış Hollanda’da ortalama yıllık gelir 150 florin iken 40 lale soğanı 100 bin florine satılır hale gelmiştir. Lale çılgınlığını sınırlamak için yetkililer çeşitli girişimlerde bulunsalar da ticaret gittikçe büyümüş ve insanlar lale soğanına yatırım yapmak için arazilerini, evlerini satışa çıkarmaya başlamışlardır. Bugün ise lale hala Hollandalıların favori çiçeği ve ülkenin sembollerinden biri.

Turizm açısından da laleler Hollanda açısından büyük önem taşıyor. Keukenhof, lale turizminin en gözde noktalarından bir tanesidir.

Keukenhof

Amsterdam’a 30 dakika mesafede bulunan Keukenhof, yılda ağırladığı 800 bin ziyaretçi ile dünyanın en güzel bahar parkıdır. Park alanında bulunan 7 milyondan fazla çiçek en güzel fotoğraflar için görkemli bir dekor oluşturur. Birbirinden güzel lale çeşitlerinin görülebileceği bu cennet köşesi, yapay göller ve heykellerle doludur. 15 Mart- 15 Mayıs tarihleri arasında ziyarete açık olan parkta lalelerin görülebileceği en uygun tarih nisan ayının son haftasıdır. Giriş ücreti kişi başı 16 Avro’dur.

Keukenhof

Lale müzesi

Lale müzesi ABD’de aktif olarak lale soğanları satan Hollandalı bir ticari şirket tarafından kurulmuş. Burası büyük bir yer değil fakat içinizde baharın heyecanını hissedebileceğiniz keyifli bir köşe. Müzenin giriş katında her çeşit lale satışı yapılmaktadır. Alt katında ise Hollanda’nın gayrı resmi çiçeği olan lalelere adanmış sergiler bulunmaktadır. LCD ekranlarda yapılan multimedya sunumlar sayesinde lale ekimi, yetiştirciliği hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olabilir dilerseniz kendiniz ve yakınlarınız için büyülü güzelliğe sahip olan rengarenk lalelerden satın alabilirsiniz.

Müze, 10:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.
Bilet Ücretleri : Yetişkin 5 Avro, Öğrenci; 3 Avro, Aile Bileti; 10 Avro

Adres: Prinsengracht 116 1015 EA Amsterdam, Anne Frank Evi karşısı

lale-muzesi

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account