LETONYA’DA EĞLENECELİ BİR RİGA TURUNA NE DERSİNİZ?

LETONYA’DA EĞLENECELİ BİR RİGA TURUNA NE DERSİNİZ?

Letonya’nın başkenti Riga’da eğlenceli bir tur sizleri bekliyor. Baltıklar turu yaparken mutlaka uğranması gereken bir şehir. Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri olan Riga’da gezip görmeniz gereken birçok yer bulunuyor. Eski binalar, kiliseler, anıtlar, kafeler ve parklar gibi daha pek çok yer sizleri bu şehre çağırıyor. Gelin Riga’da güzel bir tura çıkalım.

RİGA’DA GEZİLECEK YERLER

Kuzeyin Paris’i olarak bilinen Riga’da keşfedebileceğiniz çok güzel yerler var. Bu yerleri paket tur güvencesi ve deneyimli bir rehber ile Riga’yı daha çabuk veya keyifle keşfedebilirsiniz. İşte Riga’da gezilecek yerler…

RİGA KATEDRALİ (DOME KATEDRALİ)

Dome Katedrali olarak da bilinen Riga Katedrali, Riga’da gezilecek yerlerin başında geliyor. Baltık Ülkelerinde bulunan en büyük Orta Çağ katedrallerinden biridir. 1211 yılında temelleri atılmış olan katedral tarih boyunca sürekli bir değişime uğramış. Bu nedenle ilk yapıldığı zamanlardaki orijinalliğini pek koruyamamış.

RİGA KALESİ

Daugava Nehri kıyısında bulunan Riga Kalesi, 1330 yılında inşa edilmiş. Fakat bu kalede zamanla yapılan eklemeler nedeni ile günümüze gelene kadar çok büyük bir değişime uğramış. Dikdörtgen şeklinde yapılmış olan bu kale 3 kattan oluşuyor. Kalenin dört köşesinde de kule bulunuyor. İlk yapıldığı zamanlarda bu kulelerin hepsi dikdörtgen şeklindeymiş. Fakat sonrasında kale ağır tahribata uğradığı için iki kuleyi yuvarlak şekilde inşa etmişler.

AZİZ PETER KİLİSESİ

Şehrin merkezinde yer alan Aziz Peter Kilisesi’nin tarihi 1200’lü yıllara dayanıyor. Kilisenin kulesine çıkarak Riga’nın 360 derecelik manzarasını görebilirsiniz. Merak etmeyin kuleye tırmanmak için onlarca basamak çıkmanıza gerek yok. Asansörler yardımı ile çıkabilirsiniz. Ayrıca kilisenin hemen yakınında Bremen Mızıkacıları’nın heykeli bulunuyor. Bu heykeli de kiliseyi gezdikten sonra görebilirsiniz.

ÖZGÜRLÜK ANITI

Şehrin simgesi haline gelmiş olan Özgürlük Anıtı, Riga’da görülecek yerlerin başında geliyor. 42 metre yüksekliğe sahip olan bu anıt, 13 farklı heykelden oluşuyor. En tepesinde ise 9 metre uzunluğunda elinde 3 yıldız taşıyan bir kadın heykeli yer alıyor.

 

RİGA BOURSE SANAT MÜZESİ

Katedral Meydanı’nda yer alan Riga Bourse Sanat Müzesi, eski bir bina içerisinde bulunuyor. Tarihi bir görüntüye sahip olan bu bina dışarıdan bakıldığında hemen bir sanat müzesi olduğunu belli ediyor. Müze 1920’li tarihlerde hizmet vermeye başlamış. İçeride 1000’den fazla eser sergileniyor. Müze Cuma günleri hariç 10.00-18.00 saatleri arasında hizmet veriyor. Cuma günleri ise saat 20.00’a kadar açık oluyor.

RİGA’DA NE YENİR?

Letonya mutfağının en lezzetli yemeklerini Riga’da tadabilirsiniz. Ülkenin en ünlü lezzetleri arasında Biesu Zupa adında bir çorba bulunuyor. Pancarla yapılan bu çorba, pembemsi rengi ile turistlerin en çok tadına baktığı yiyecekler arasında. Bezelye Çorbası da Letonya mutfağındaki ünlü diğer çorba. Aslında ülkemizde de bazı restoranlarda bezelye çorbasına rastlamak mümkün. Ama asıl bu yemeğin ana vatanı Letonya. Hamur işlerini seviyorsanız Piragi’nin de tadına bakmanızı öneririz. Bu hamur kızartmasının içinde soğan ve pastırma bulunuyor. Frikadelu Zupa ise köfteli bir çorba. Özellikle kış aylarının vazgeçilmezi.

RİGA’DAKİ POPÜLER RESTORANLAR

Folkklubs Ala Pagrabs: Riga’da gidebileceğiniz popüler restoranların başında bulunuyor. Letonya mutfağının hem modern hem de geleneksel yemeklerini burada tadabilirsiniz. Keyifli bir akşam yemeği için ideal bir mekan.

Milda: Güler yüzlü personeli ile Riga’da çok sevilen bir restoran. Deniz ürünlerinden yapılan yemekleri özellikle çok seviliyor. Restorana grupça gelip yemek yiyebilirsiniz. Harika sıcacık bir atmosfere sahip.

Riits: Menüsündeki her yemeğinden adeta lezzet akıyor. Yemeklerin sunumu da bir o kadar harika. Burada başlangıç olarak farklı çorbalardan söyleyebilirsiniz. Sonrasında ise ızgarada pişirilmiş et veya balık harika bir tercih olacaktır.

Trompete: Hamburgerlerinin lezzeti ile bilinen Trompete, Riga’da ziyaret edebileceğiniz bir diğer restoran. Akşamları canlı caz müziği oluyor.

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account