LEZZETİ İLE DAMAKLARDA İZ BIRAKAN 10 ÇİN YEMEĞİ

LEZZETİ İLE DAMAKLARDA İZ BIRAKAN 10 ÇİN YEMEĞİ

Çin mutfağı, beş bin yıldan uzun tarihi ile dünyanın en eski mutfaklarını geride bırakıyor. Oldukça geniş bir alana yayılan Çin’in, her bir köşesi farklı bir kültürü içerisinde barındırıyor. Hem coğrafi hem de kültürel açıdan çeşitlilik gösteren 20’den fazla bölgesinde her bölgeye özgü malzeme kullanımı ve her bölgede farklılaşan pişirme yöntemleri ile Çin mutfağının zenginliği göze çarpıyor. Çin’in yöresel yemekleri kuzeyde çorba ve deniz ürünleriyken güneye indikçe yerini tavuk ve kaz gibi proteinli yemeklere bırakıyor. Adeta ülkenin doğusundan batısına her bir köşesinde ayrı bir lezzet Çin’de onu keşfetmenizi bekliyor ve Çin yemekleri alışılmışın dışında farklı tatları ve hemen hemen tüm yemeklerinde kullanılan ünlü sosları ile yiyenleri mest ediyor. Renk, koku, kıvam ve tat arasında sağlanan mükemmel bir dengeyle dünya mutfakları arasından söz sahibi olan Çin yemeklerine göz atmaya ne dersiniz? İşte size denge ile zıtlığın muhteşem uyumunu sergileyen Çin mutfağının 10 eşsiz yemeği…

1-) Beijing Kaoya- Pekin Ördeği

Duymayan yoktur herhalde Pekin ördeğinin ününü… Pekin ördeği Çin yemekleri arasında öne çıkan Pekin’e ait popüler bir yemek. Eskiden krallara laik görülen bu yemek kraliyet menüsünün vazgeçilmez yemeklerindendir. Pekin ördeği, çiğde ağacı odunundan yakılan ateşte yavaş yavaş pişirilir. Pişirildikten sonra dilim dilim kesilerek barbekü sosu ve ince kıyılmış soğan ile servis edilir. Ördek ile beraber lavaş ekmeği de gelir. Ördekte istenilen lezzeti almanız için sosa bulayarak dürüm halinde yemelisiniz. Pekin’in Tiananmen Meydanı’nda sıralanmış birbirinden iyi restoranlarda bu yemeği yiyebilirsiniz.

2-) Ganchaoniuhe

Ganchaoniuhe meşhur Çin eriştesi ile yapılan bir yemektir. Güney Çin’de sıklıkla tüketilen bu yemek, suda haşlanan el yapımı erişte ile yapılır. Erişteler haşlandıktan sonra yağda kavrulmuş çeşitli sebzeler, soslar veya etler ile birlikte derin bir tencerede birleştirilir ve karışana kadar pişirilir. Çoğunlukla bu yemekte tercih edilen sebzeler; yeşil soğan, soya filizi veya biberdir. İster sebzeli, ister etli deneyin bu yemeğe bayılacaksınız!

3-) Xiajiao- Karidesli Mantı

Çin mantısı karides başta olmak üzere çeşitli malzemeler ile doldurularak elde edilir. Bu mantılar deniz ürünlerini tüketmenin oldukça lezzetli bir yoludur. Karidesli mantı da Güney Çin’den tüm ülkeye yayılmış ve ününe ün katmış bir yemektir. Bu yemekte mantı hamurları karidesli iç ile doldurulur ve özel kaplara konarak buharda pişirilir. Bu sayede hem doyurucu hem de sağlıklı bir yemek elde edilir.

4-) Shou Zhuafan- Çin Pilavı

Türkiye’de lapa olarak bilinen ve pek tercih edilmeyen pilavlar Çin’de yaygın olarak tüketilir.  Bu pilavlar yağsız, tuzsuz ve lapa olur. Shou Zhuafan bu alışma sürecini bir nebze lezzetli kılan ve genelde de Müslümanların tüketim tercihi olan bir pilavdır. Bu pilav yağda et ve sebzelerin kavrulması ile pişirilir. En çok tercih edilen çeşidi ise havuçlu ve kuzu etli pilavdır.

5-) Chow Main

Chow Main, Çin’in sokak yemeklerinden biridir. Yurt dışından gelen ve sokak yemeklerini denemek isteyen turistlerin gözdesidir. Bu yemeğin ana malzemesi noodle ve ton balığıdır. Noodle ve ton balığı muhteşem lezzetlerin bir araya buluştuğu özel soslar ile harmanlanarak hazırlanır. Noodle seviyorsanız bu yemeği mutlaka denemelisiniz!

6-) Chongqing Huoguo

Acısıyla ünlü Türkiye’nin Urfası gibi Çin’in de Sichuan eyaleti var. Çeşitli baharatlar ve soslar ile meşhur Sichuan’ın en ünlü Çin yemeklerinden biri Chongqing Huoguo. Çin için bu yemek, diğer yemeklerden farklı olarak ailelerin bir araya geldiği veya arkadaşların ağırlandığı yemekli buluşmalarda pişirilir. Restoranlarda da bulabileceğiniz bu yemek, kurulan bir ocak üzerine konulan geniş bir kabın içerisinde pişirilir. Bu derin kaba eklenen su, yağ ve baharatlar ile kap içerisinde karışır ve kaynatılır. Kabın etrafına ince dilimlenmiş etler, sebzeler ve tofular tabaklar ile yerleştirilir. Yerleştirme işlemi sonrası iyice kaynayan suya bu tabaklarda bulunan malzemeler daldırılır. Malzemeler pişme sürelerine göre kaptan çıkarılır ve garnitürler ile servis edilir.

7-) Chunbing

Chunbing Çin böreği olarak da bilinen daha çok atıştırmalık ara sıcak olarak tüketilen ve yağda kızartılan bir yemektir. Bu börek krep şeklinde hazırlanan özel bir hamur içerisine konulan sotelenmiş sebze ile yapılır. Eksiden Çinliler tarafından sadece geleneksel bahar bayramında yapılıp yenilen bir yemekti. Fakat günümüzde her restoranın sunduğu sadece bahar bayramında yapılmayan bir yemek haline gelmiştir.

8-) Gongbaojiding – Kung Pao Tavuk Yemeği

Çin usulü tavuk sote olarak da adlandırabileceğimiz bu tavuk yemeği, terbiye edilmiş tavuktan yapılır. Tavuk doğranıp sotelenir. Daha sonra soya sosu ve mısır unu ile birlikte terbiye edilir. Terbiye işlemi bitince büyük ve kızgın bir tavaya konulan soğan, havuç isteğe göre de fıstık ve çeşitli sebzeler kavrulur. Tavuk ilave edilir. Kavrulma işlemi sırasında sirke ve şeker eklenir ve artık Gongbaojiding hazırdır. Pirinç pilavı eşliğinde servis edilen bu tavuk yemeğini denemelisiniz.

9-) Mapo Doufu

Çili baharatı ve soya fasulyesinden elde edilen tofu peyniri ile yapılır. Oldukça basit fakat bir o kadar da acı olan bu yemek, fasulye ve çili baharatı ile hazırlanan yağlı bir sosa kızartılmış tofu peynirlerinin ilave edilmesiyle mükemmel bir kıvam alır, afiyetle yenir…

10-) Nangbaorou

Çin yemekleri listemizde son durağımız: Nangbaorou. Bol domates sosu içeren bu yemek et, patates ve soğan ile hazırlanır. Nefis bir pidenin üzerine haşlanmış et, patates ve soğan konulur. İlave olarak sebze de eklenebilir.Daha sonra hazırlanan domates sosu sıcak olarak pidenin üzerine dökülür. Domates sosuyla bütünleşen malzemeler ve yumuşayan pide yemesi keyifli bir hale gelir. Artık tek yapmanız gereken tadını çıkarmaktır!

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account