LJUBLJANA NASIL BİR ŞEHİR?
İŞTE PRONTOTOUR REHBERİNİN İZLENİMLERİ…

Slovenya’nın başkenti Ljubljana, Balkan coğrafyasının en gözde şehirleri arasında yer alıyor. Küçük ama çok sevimli bir şehir olan Ljubljana ilk görüşte aşık olabileceğiniz güzelliklere sahip. Şehrin çevresindeki gezilecek yerleriyle de şöhreti her geçen gün giderek artıyor. Prontotour’un deneyimli rehberi Mesut Dereli, bu güzel şehri Prontoblog için anlattı. İşte Slovenya’nın en özel şehri Ljubljana…

ŞEHİR TURUMUZDA GÖRÜLECEK ÇOK YER VAR

Ljubljana, Türkiye’de çok fazla bilinmemesine rağmen, turizm potansiyeli açısından çok önemli bir şehir. Ljubljana çok büyük bir şehir olmamasına rağmen çok fazla turist çekiyor. Ljubljana’daki şehir turumuzda çok önemli ve güzel yerleri görüyoruz. Havalimanından Prontotour’a ait özel otobüsümüzle yaklaşık 30 kilometrelik yolu gittikten sonra şehrin merkezindeki turumuza başlarız. İlk gördüğümüz yer dört tarafında ejderha figürleri olan Dragon Köprüsü’dür. Misafirlerimize bu köprünün önemini anlattıktan sonra şehrin bir diğer önemli yeri olan Kasaplar Köprüsü’nü ziyaret ediyoruz. Buranın ardından şehir turumuza St. Nicholas Kilisesi’ni geziyoruz. Bu kilisenin içine girerek kiliseyi daha yakından tanıyoruz. Devamında Belediye Binasını gördükten sonra şehir turumuzu Preseren Meydanı’nda tamamlıyoruz.

BLED GÖLÜ LİSTENİZDE BULUNSUN

Ljubljana çevresinde de görülmesi gereken çok önemli yerler bulunuyor. Bunların başında bir doğa harikası olan Bled Gölü… Slovenya’ya gelenlerin görmeden dönmemesi gereken bir yer. Yaklaşık 70 km uzaklıkta bulunan Bled Gölü, Slovenya’nın en önemli turizm destinasyonu durumundadır. Bunun yanı sıra Postojna Mağarası da Ljubljana ziyaretinizde görülmesi gereken yerlerden biri… Misafirlerimize burasının da çok önemli bir yer olduğunu söylemek istiyorum.

MANTAR ÇORBASINI MUTLAKA DENEYİN

Şehirde çok önemli bir restoran konsepti bulunuyor. Özellikle buraya gelenlerin mantar çorbası yemeden dönmemesini tavsiye ediyorum. Aynı zamanda çok güzel sebze çorbaları da içebilirsiniz. Soğuk havalarda çok tercih ediliyor. Burada av hayvanların etleri de çok popüler. Neredeyse her restoranda farklı türdeki hayvanların etlerini bulabilirsiniz. Geyik eti çok yaygındır. Ördek, tavşan hatta bazı restoranlarda at eti ile bile karşılaşabilirsiniz.

Şehirde alışveriş açısından en önemli ürün baldır. Ülkenin yüzde 56’sının neredeyse orman olduğunu düşünürsek, bal konusunda çok iddialı olmalarını normal karşılıyorum. Özellikle çam ballarını satın alabilirsiniz. Ayrıca şehrin sembolü olan ejderha figürleri ile basılı olan t-shirtleri de almanızı öneririm.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account