LONDRA’DA HARRY POTTER DÜNYASINI KEŞFETMEYE HAZIR MISINIZ?

LONDRA’DA HARRY POTTER DÜNYASINI KEŞFETMEYE HAZIR MISINIZ?

Londra’da Harry Potter’ın izinde gitmeye ne dersiniz? Harry Potter başta çocuklar olmak üzere günümüzde birçok kişinin yakından takip ettiği hem kitap hem de film serisidir… Özellikle seri halde filmlerinin de çekilmesiyle tüm dünyada bir Harry Potter tutkusu başladı. Bu heyecanı yaşayanlar ise artık Londra’yı listelerine aldı. Çünkü Harry Potter’ın birçok sahnesi Londra’da geçmiş ve Londra sokakları bir bakıma Harry Potter’a ilham olmuş. İngiltere’nin başkenti Londra’ya Prontotour’un “Çocuklarla Londra, Müzeler ve Harry Potter Turu”na katıldığınızda bu dünyanın içine girebilirsiniz. Turda bir gün Harry Potter filminde geçen yerleri görebilme şansına sahip oluyorsunuz.

Harry Potter esasında bir dizi romanla başlamış olan bir hikayedir. Ancak filme kaydetmeye karar verdiklerinde bu noktalara geleceğini ve büyüyeceğini ilk filmi çekerken bile beklemediler. Yapımcı ve yönetmenler film tutulmaya başladığında ise milyarlarca pound’luk bir gelire ortaklık ettiklerini farketmişler. Günümüzde Harry Potter’ın İngiltere’de çekilmesinin de her yıl ülkeye yaklaşık 3.5 milyar dolarlık bir ekonomik gelir sağladığından bahsediliyor.

Harry Portter ve Londra ilişkisi esasında yazarın biraz daha fazla ailesiyle olan eski bağlarından kaynaklanan bir durum. Yönetmenler de bununla birlikte de Londra’da dolaşırken çoğu kez sokaklardan etkilenerek esinlenmiş. Sonra da onları gerek film setine çevirerek gerekse stüdyoların içerisinde replikalarını yaparak filmlerde sık sık kullanmışlar.

HARRY POTTER YÜRÜYÜŞ TURUNUN İÇİNDE NELER VAR?

Harry Potter Yürüyüş turunun içinde Harry Potter filminde sahne olarak kullanılmış olan bölgelerde yürüyüş yapıyoruz. Bunun için de yolculuğumuza King’s Cross Tren İstasyonu’ndan başlıyoruz. Sonrasında ise Leadenhall Market’i görüyoruz. Burası eski pazar yerlerinden bir tanesi… Filmlerde çok görebildiğimiz bir de Diagon Alley var. Aslında bu yerler birbirine çok uzak olmasına rağmen filmde çok yakınmış gibi gösteriliyor. Ana hatlarıyla bunların arasında dolaşıyoruz. Bu bahsettiğimiz lokasyonların arasında dolaşırken köprüleri kullanmamız gerekiyor. Bu köprüler filmlerin içinde geçen yerler.

BAŞLAMA NOKTASI KING CROSS TREN İSTASYONU…

Harry Potter dünyasına King’s Cross Tren İstasyonu’ndan giriş yapıyoruz. King’s Cross tren istasyonu iki tane yan yana istasyondan biri durumunda. King Cross tren istasyonu Harry Potter’ın okuluna gitmek için kullandığı platforma ev sahipliği yapan yerdir. Filmde Harry Potter dünyasına giriş kapısının olduğu Platform 9 ¾ peronunda fotoğraf çektiriyoruz. Gezimizin ardından tren istasyonuna bağlı mağazada Harry Potter’a ait hediyelik eşyalarının olduğu mağazayı geziyoruz.

Sonrasında Harry Potter filmlerinin çekildiği Watford’da bulunan Harry Potter Warner Bros Stüdyoları’na hareket ediyoruz. Great Hall (Büyük Salon) kapısının açılması ile sihirli bir dünyaya adım atıyoruz. Hogwart Express’ini, yatakhaneleri, zindan dersliğini görüp, Harry Potter efsanesini hep birlikte yaşıyoruz.

EJDERHALAR İLE BULUŞACAĞINIZ LEADENHALL MARKET

Filmin geçtiği bir diğer yer de Leadenhall Market… Burada 800 yıldır pazar yeri mevcutmuş. Görsel olarak çok etkileyici bir görünümü var. Buranın en büyük özelliklerinden bir tanesi misafirlerini ejderhalarla bir araya getirecek kadar yakınlaştırması… Ejderhalar Londra için çok önemli yaratıklar ama Harry Potter için çok daha önemli. Çünkü insanlar ejderhaların olmadığına inanırken Sihir Dünyası’nda ejderhaların ne kadar önemli olduğunu kitabı ve filmi takip edenler mutlaka bilir. Pazarda yukarı doğru baktığınızda City of London Ejderhalarını görebilirsiniz.

TRAFALGAR MEYDANI’NIN HARRY POTTER İÇİN ÖNEMİ…

Londra’nın en işlek meydanlarından olan ve turistlerin görmeden dönmediği Trafalgar Meydanı, aynı zamanda Harry Potter açısından da bir önemi var. Harry Portter’ın en son filminin galası yapılacağı zaman yani 2011 yılında tek bir sahnede gösterilmesi yeterli olmayacağı için üç sinemada aynı anda galası yapılmış. Trafalgar Meydanı’nda bütün aktör ve aktrisler toplanmış ve seyircinin önünde kırmızı halıda yürümeye başlamışlar. Trafalgar Meydanı’ndan toplu bir şekilde Leicster Meydanı’na kadar 250-300 metre alanı yürümüşler. Dolayısıyla burası tarihin en büyük kırmızı halısı olarak kayıtlara geçmiş.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account