LVİV’DE BUNLARI YAPMADAN DÖNMEYİN

LVİV’DE BUNLARI YAPMADAN DÖNMEYİN

Batı Ukrayna’nın kalbi Lviv, her ne kadar Odessa ve Kiev gibi büyük şehirlerin gölgesinde kalmışsa da birçok seyahat sever için Ukrayna’nın en güzel şehri olma özelliği taşıyor. Mimari açıdan hayli zengin bir şehir olan Lviv’in UNESCO koruması altında çokça bölgesi bulunuyor. Şehri ziyaret eden hemen her gezgini kendine hayran bırakan Lviv henüz tam anlamıyla keşfedilmemiş olması nedeniyle de huzurlu ve sakin bir tatil vaat ediyor. Sizler için Ukrayna’nın sanat şehri Lviv’de mutlaka yapılması gerekenleri sıraladık;

OLD TOWN’DA DOLAŞIN

Lviv’e ayak bastığınızda ilk yapmanız gereken şeylerin başında şehrin tarihi bölgesi olan Old Town’da uzun bir yürüyüş yapmak geliyor.  İki binden fazla tarihi yapının bir arada bulunduğu Old Town, bu özelliği nedeniyle 1998 yılından beri UNESCO koruması altında yer alıyor. Antik Kent surlarının çevrelediği bu tarihi bölgede içinde kaybolmak isteyeceğiniz onlarca ara sokak, çok sayıda tarihi kilise ve yine çok sayıda dünya standartlarında bohem kafeler bulunuyor.

Lviv (4)

MARKET MEYDANI’NDA ZAMAN GEÇİRİN

Old Town bölgesinde yer alan Market Meydan’ı, şehrin en turistik noktası olma özelliği taşır. Araç trafiğine kapalı olan bu alan aynı zamanda yer halk ve turistlerin bir arada sosyalleşme fırsatı bulunduğu en geniş alanlardan biridir. 500 yıldır aynı amaçla kullanılan meydanın ismi ise eski dönemlerde günlük ticaretin bu meydanda gerçekleşiyor olmasından geliyor. Geniş meydanı çevreleyen evler ve yapılar ise Lviv mimari stilinin gözlemlenebileceği en iyi noktalardan biri. Turistler tarafından hayli ilgi gösterilen Market Meydan’ı aynı zamanda yerel halk için en popüler buluşma noktası olarak görev yapıyor. Meydan’ı çevreleyen çok sayıda restoran ve kafe de burada bolca zaman geçirmeyi daha eğlenceli kılıyor.

Lviv (2)

BİRA FABRİKASI’NI GEZİN

Lviv’in turistler tarafından en çok ilgi gösterilen bir başka noktası ise tarihi Bira Fabrikası. Şehrin en eski bira yapıp merkezi olan fabrika, günümüzde Lviv’de bira üretiminin tarihçesini anlatan birtakım enstrümanların sergilendiği bir müze. Yaklaşık 2,5 saat süren bir turla tamamen gezilebilen müzede bir de biraz yapıp sürecinin görsel olarak anlatıldığı sinema bulunuyor ki, Lviv halkı buna Bira Tiyatrosu (Beer Theatra Pravda) diyor.

ÇİKOLATA FABRİKASI’NI KEŞFEDİN

Lviv seyahatinizi birkaç seviye daha renklendirecek bir aktivite ararsanız şehrin en ünlü kafesi sayılabilecek Çikolata Fabrikası’nı ziyaret edip, burada bolca zaman geçirebilirsiniz. Binlerce çikolata türünden dilediğinizi tadabileceğiniz ve bu çikolataların yapıp sürecine tanık olabileceğiniz çikolata müzesi size hem görsel bir şölen yaşatacak hem de damak çatlatan bir deneyim yaşamanızı saplayacaktır.

Lviv (3)

GECELERİ MUTLAKA DIŞARI ÇIKIN

Kiev ve Odessa kadar olmasa da Lviv’de özellikle yaz aylarında çılgın gece eğlencelerine tanık olabilirsiniz. Old Town bölgesi başta olmak üzere şehrin geneline yayılmış olan çok sayıdaki bar, disko ve puplarda dilediğiniz kadar eğlenebilirsiniz.  Lviv’in hayli ucuz bir şehir olduğunu bu aşamada özellikle belirtmekte fayda var. Bu şehirde geçireceğiniz zaman boyunca yemek ve eğlence konusunda eliniz rahat olabilir.

Lviv_gece_hayati

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account