MACARİSTAN’IN BÜYÜLEYİCİ BAŞKENTİ BUDAPEŞTE

MACARİSTAN’IN BÜYÜLEYİCİ BAŞKENTİ BUDAPEŞTE

Macaristan’ın başkenti Budapeşte; köprüleri, tarihi yapıları, geniş cadde, park ve meydanları ile sizi büyüleyen bir şehir. Budapeşte, biraz Paris’i, biraz İstanbul’u andıran ama yine de kendine has bir tadı olan bir yer.

Tuna Nehri’nin her iki yakasında yapacağınız birkaç saatlik bir yürüyüşle şehri keşfetmeye başlayabilirsiniz. Aslanlı Köprü’den karşıya geçip Budapeşte Kalesi’ne çıkıp doyumsuz bir manzaranın tadını çıkartın öncelikle. Burası fotoğraf meraklıları için bir cennet, gecesi farklı gündüzü farklı bir güzellik sunuyor. Kalenin dışı kadar içi de etkileyici eserler, heykeller ve müzelerle çevrili.

EĞLENCELİ VE DİNAMİK BİR ŞEHİR

Budapeşte’nin bir diğer ikonik yapısı Parlamento binası. Bu muhteşem yapıyı gece Buda kıyısından izlemek gerçek bir keyif. Budapeşte birçok Avrupa şehrine kıyasla daha enerjik, eğlenceli ve hareketli. Gündüz yaptığınız şehir turunun yorgunluğunu önce meşhur New York Cafe’de yiyeceğiniz güzel bir akşam yemeği, ardından Budapeşte Jazz Club’da iyi bir canlı performansla atabilirsiniz. Eğer opera ve klasik müzik seven biriyseniz burası sizin için bir cennet. Budapeşte Devlet Operası programları genellikle 1 ay önceden tükeniyor fakat Zincirli Köprü’nün tam karşısında bulunan Vigado Konser Salonu’nda aynı gün için iyi bir performansa bilet bulmak daha mümkün.

Tuna Nehri’nde yer alan küçük bir ada olan Margit Adası’nı da ziyaret etmenizi öneririm. Tuna üzerinde su sporları deneyimi yaşayabilirsiniz.

GEZİLECEK YERLERDE ALTERNATİF ÇOK

Budapeşte’nin ziyaret edilmesi gereken bir diğer önemli merkezi ise Kahramanlar Meydanı ve şehir parkı. Ve yine eğer bir müze kurduysanız, Budapeşte Modern Sanatlar Müzesi tam size göre. Şehir Parkı, içinde gerçek bir ortaçağ şatosu olan Vaydahunyad Şatosu, termal göletler, buz pateni pistleri, restoran ve kafelerin bulunduğu ve bir gününüzü keyifle geçirebileceğiniz bir merkez. Budapeşte, insanların huzur içinde yaşayabilmesi için adeta her şeyin düşünüldüğü, tarih, sanat, kültür, spor, gelişmiş bir ulaşım ağı ile güvenli ve hayat dolu bir şehir. Yolunuz Budapeşte’ye benim gibi bir kış günü düşerse, içinizi sıcak Macar şarabını yudumlayarak sokaklarında güven içinde yürüyebilirsiniz. Macar salamı ve peyniri, gulaş çorbası ve kaz ciğeri, tadılması gereken lezzetler arasında.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account