Madrid Hakkında Genel Bilgiler

Madrid Hakkında Genel Bilgiler

Madrid’in gerçek anlamda keyfini çıkarmak istiyorsanız size önerimiz bahar aylarında, Nisan ve Mayıs’ta görmenizdir. Hava sıcaklığı insanı bunaltmayacak ancak yazlık giyimle dolaştıracak kadar ılımandır. Eğer özel alışveriş dönemlerinde gitmek isterseniz indirimlerin olduğu Ocak ayını da tercih edebilirsiniz. Bu şehir kültürel, mimari ve tarihi dokusuyla, kendine özgü mutfağı, sınırsız eğlence anlayışı ve yakın bölgelere yapılabilecek keyifli gezileriyle Avrupa’nın en güzel başkentlerinden biridir.

Kraliyet Sarayı, Almudena Katedrali, Opera Binasıyla şehrin en zarif, tarihi bölgelerinden biri olan Palacio Real ve Opera bölgesi, daha çok sanat ve edebiyatla dolu mekanları, canlı gece hayatı ve yemek yenilecek restoranlarıyla Santa Ana ve Sol Meydanı bölgesi, Madrid’i Avrupa’nın kültür başkenti yapan üçlü sanat galerileriyle ve büyük parkıyla Retiro ve Paseo Del Arte bölgesi, barlar, restoranlar, gece hayatı ve alışveriş mekanlarıyla ünlü en işlek caddesi Gran Via, Chueca ve Malasana bölgeleri, şehrin kalbi sayılan ve tüm kamusal faaliyetlerin, kutlamaların da gerçekleştiği çok turistik bir alan olan Plaza Mayor bölgesi, Real Madrid’in ünlü stadını da içine alan Salamanca bölgesi, yine geniş park alanları ve ferah teraslarıyla ünlü tavernaların da olduğu Plaza de Espana bölgeleri en çok gezilip görülecek yerlerin başında geliyor.

plaza-mayor-gece

Madrid’i gezerken görülecek çok şey olduğunu fark edeceksiniz, o yüzden şehri bölgelerine göre ya da kültürel, mimari, tarihi açılardan önemsediğiniz yerlere göre planlayıp gezmekte fayda var. İyi bir şehir haritası edinirseniz rotanızı saptamanız oldukça kolay olacaktır. Atocha Tren istasyonunun içinde, Plaza Mayor’un göbeğinde ve havaalanında büyük turizm ofisleri bulunmaktadır, bu haritaları ve şehirle ilgili her türlü bilgiyi buradan alabilirsiniz. Caddeler calle, meydanlar plaza, şehrin dört bir yanındaki büyük mimarı kapılar puerto, saraylar palacio, binalar edificio, büyük Pazar yerleri mercado, terası olan alanlar terrazo kelimeleriyle ifade edilir.

puerta-del-sol-gece

Madrid gezinizi daha ekonomik hale getirecek Madrid Travel Card ya da Madrid Travel Pass almanız iyi bir fikir olabilir. Travel Pass tüm şehrin ulaşım ağını tek bir kartla kullanabileceğiniz, 1-2-3-5-7 günlük seçenekleri olan bir uygulamadır, 6 yaş altındaki çocuklara ücretsizdir. Konaklama sürenize göre seçebilirsiniz. Travel Card ise 50’den fazla müzeye, kültürel mekanlara ve saraylara girişte indirim sağlayan, 1-2-3-5 günlük kartlardır. Eğer Madrid’in tüm müzelerini ve kültür mekanlarını görmeye niyetliyseniz bu kartı mutlaka almalısınız. Kartınız ayrıca Prado Müzesi, Thyssen Müzesi ve Reina Sofia ve Bernabeu Stadyumu’nda da öncelikli geçiş ve indirim sağlar.

Tarih boyunca pek çok kültürün ve milletin etkisiyle mimarisi, kültürel havası, kullanılan tarzları değişim göstermiş, oldukça zengin bir yapı oluşmuştur. 8. Ve 15. Yüzyıllar arasında İslam devleti Endülüs hakim olmuş, 15. Yüzyılda ise Yahudiler ve Müslümanlar tamamen yok edilerek Hristiyan birliğine dönüşmüştür. Arap, Gotik, Barok, Rönesans tarzlarıyla yaratılan eserleri ve binaları şehrin dört bir yanında görmek mümkündür.

madrid-sokaklari

Yabancı dil olarak genelde kendi dilleri haricinde kısıtlı olarak İngilizce konuşuyorlar ancak yanınızda bir cep rehberi bulundurmanız, belli başlı kelimeleri İspanyolca kullanmanız kolaylık sağlayabilir. Şehrin dört bir yanındaki döviz bürolarında genelde harç alınmaz ve oranlarda düşüktür. Yine de Türkiye’den ayrılmadan önce yeterli dövizi tedarik etmeniz daha ekonomik olacaktır. Postanelerinden 5,10,15 ve 20 Eur’luk telefon kartları alabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken önemli bir bilgi, yoğun turistik ziyarete maruz kalan bu şehirde yan kesiciliğin ve hırsızlığın yüksek oranda olduğudur. Restoranlarda çantalarınızı kısa bir mola için sandalye arkasına asmak ya da yer tutmak amacıyla kenara koymak üzücü sonuçlar doğurabilir. Herhangi bir kayıp halinde, 72 saat bekledikten sonra Kayıp Eşya Bürosu’na ( Lost Property Office ) Pazartesi-Cuma günleri arasında başvurmalısınız. Ofisler 09.00-14.00 arasında açıktır.

Madrid halkı genelde öğlen saatlerinde dükkanlarını kapatır ve çalışmaya ara vererek sieasta denilen dinlenme zamanını kullanırlar. Bu yüzden saat 13.00-16.00 arasında pek çok yeri kapalı görmek sizi şaşırtmasın. Gitmek istediğiniz restoran ya da özel mekanlar için internetten ya da telefonla ulaşarak açık olup olmadıklarını kontrol edebilirsiniz. Madrid Tokyo’dan sonra dünyanın en yeşil ikinci başkenti olarak ilan edilmiştir, hem yetişkinler hem çocuklar için şehirde çok fazla eğlence imkanı bulunmaktadır. Gezilerinizi planlarken siesta zamanlarını parklar, bahçeler ve kültürel alanlarda gezebilecek şekilde ayarlarsanız hem dinlenmiş hem de vakit kazanmış olursunuz.

madrid-genel-bilgiler

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account