Madrid’de Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler

Madrid’de Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler

Oldukça kalabalık ve yaşayan bir şehir olan Madrid’de hem kültür, hem tarih, hem alışveriş, hem gurme, hem de alışveriş tutkunları için bir şeyler var. Tüm şehri geniş metro ağıyla gezmek mümkün olduğu gibi, dilerseniz yürüyerek, dilerseniz hem metro hem de otobüslerde geçerli olan kombine ulaşım kartlarından alırsanız gezilerinizi planlamak oldukça kolay olacak. Listeyi genişletmek elbette mümkün ancak Madrid’e gelince görülmeden dönülmez dediklerimizi sizin için sıraladık:

 • Palacio Real: Bir zamanların kraliyet evi olan, bugünlerde törensel amaçlarla kullanılan ve Avrupa’nın en ihtişamlı saraylarından biri olan Palacio Real’i öneriyoruz. Dışarıdan bakılınca ihtişamı sadece mimari büyüklükle sınırlı olsa da, iç mekanların zenginliği ve İspanya’nın birbirinden farklı kültürlerden elde ettiği etkiler sizi büyüleyecek. ( Calle Bailen – Metro ile Sol Durağı )

palacio-real

 • Puerta del Sol: İçinde Madrid’in simgesi “Ayı ve Çilek Ağacı” heykelinin de bulunduğu ünlü meydan. Güneşin Kapısı anlamına gelir ve hemen hemen günün her saatinde insanlarla doludur. Kral 3. Carlos’un heykelinin tam karşısında, Sıfır Kilometre taşı yer alır ve Madrid’deki tüm mesafelerin ölçüldüğü başlangıç noktası olarak kabul edilir. Çok turistik bir alan olduğu için yan kesicilik, hırsızlık gibi suçlara sıkça şahit olunur, eşyalarınıza lütfen dikkat edin. ( metro ile Vodafone Sol durağı )
 • Plaza Mayor: İspanyol kral 2. Felipe’nin yaptırdığı ve meydanın ortasına kendi heykelini diktirdiği en ünlü alanlardan biridir. Tüm meydanın etrafını , muhteşem kırmızı tuğlalar ve gri taşlardan oluşan dış cephe kaplaması hem gündüz hem gece oldukça dikkat çekici bir görüntü sağlamaktadır. Tüm tarihi boyunca boğa güreşleri, engizisyon mahkemeleri ve dini törenlere tanıklık etmiş bu meydanda, yılbaşı gecesi Madrid halkı toplanır ve yeni yılın 12 ayını burada karşılar. ( metro ile Vodafone Sol durağı )

plaza-mayor

 • Almudena Katedrali: Yakın tarihte İspanya veliahtı Prens Felipe ile eşi Letizia Ortiz’in düğün töreninin de yapıldığı, Palacio Real turundan hemen sonra gezip görebileceğiniz büyük dini yapıdır. En tepede yer alan kubbeye çıkınca şehrin panoramik görüntüsünü seyretmek de çok keyiflidir. ( Calle Bailen- metro ile Vodafone Sol durağı )

almudena-katedrali

 • Gran Via: 20. Yüzyılda inşa edilen, cadde üstündeki binaların dış cephelerinde ve tepelerinde pek çok heykel ve süslemenin yer aldığı Madrid’in en ünlü caddesidir. İspanya’nın ilk gökdeleni ünvanını taşıyan Telefonica binası, silindirik yapısı ve taş heykellerden oluşan süslemeleriyle Edificio Metropolis binası bu cadde üstündedir. Alışveriş, hediyelik eşyalar isteyenler için turistik ancak bol çeşidi olan bir bölgedir. ( metro ile Gran Via durağı )
 • Prado Müzesi : Bosch, El Greco, Rubens, Velazquez ve Goya gibi büyük sanatçıların muhteşem eserlerinden oluşan, çoğu son iki yüzyılda Kraliyet ailesinin çabalarıyla toplanmış bir müzedir. İki katlı müzede hem sanatçıların eserlerinin yer aldığı sergi odaları hem de alt katında heykeller, restoran ve kafeler bulunmaktadır. Madrid’de sanat tarihi ile ilgili vakit ayırabileceğiniz tek fırsat varsa, seçiminizi Prado Müzesi’nden yana yapmalısınız. ( Paseo del Prado – metro ile Banco de Espana durağı )

prado-müzesi

 • Plaza de Cibeles: Madrid’in dört büyük anıt yapısının çevrelediği ( Palacio de Cibeles, Banco Espana , Palacio de Linares ve Palacio de Cibeles ) şehrin en ünlü meydanlarından ve buluşma noktalarından birisidir. Tam ortada yer alan ve tanrıça Kibele’yi iki aslanın çektiği arabasıyla gösteren heykel de Real Madrid taraftarlarının maç zaferlerini kutlamak için geldikleri çeşmedir. ( metro ile Banco de Espana durağı)
 • Plaza de Espana: İspanyol diktatörü Franco’nun yaptırdığı, Gran Via caddesine son veren ünlü meydanlardan birisidir. Meydanı takip edince Casade Campo ve Parque del Oeste’ye ulaşılabilir. ( Metro : Plaza de Espana durağı )
 • Plaza de Oriente: Madrid’in en keyifli açık alanlarından biridir ve yay kullanımına açıktır. Faşist lider Franco’nun zamanında halka yaptığı tüm konuşmalara ev sahipliği yapan meydandır. ( metro ile Opera durağı )
 • Retiro Park: Yaklaşık 135 hektarlık bu yeşil alan Madrid’lilerin ailecek gelmeyi sevdikleri güzel bir dinlenme ve etkinlik alanıdır. En kalabalık gün Pazar günüdür. İçinde büyük bir yapay göl yer alır ve arzu ederseniz 45 dakikalık kayık gezisi yapabilir, parkın güneyinde yer alan dünyanın şeytanını tasvir eden Angel Caido heykelini görebilirsiniz. ( metro ile Retiro durağı)

kristal-saray-retiro-park

 • Plaza de Toros: Mart ve Ekim ayları arasında boğa güreşlerinin düzenlendiği Arena’dır. Bitişiğinde yer alan boğa müzesi de gezilmeli ve matadorların kıyafetleri, boğa güreşi ile ilgili eşyalar görülmelidir. ( Calle Alcala,27 – metro: Ventas durağı)
 • Plaza de Santa Ana: İki ucunda iki dev yapının Teatro Espanol ve otel ME Madrid’in eşlik ettiği, hem gündüzleri hem akşamları oldukça hareketli olan meydan. Teatro Espanol Madrid’in en eskisidir ve dış cephesinde ünlü İspanyol yazarlarının büstleri yer almaktadır. ( metro ile Banco de Espana durağı)
 • Reina Sofia Müzesi: Aralarında Picasso ve Miro’nun da bulunduğu, çağdaş İspanyol sanatına ev sahipliği yapan ünlü sanat merkezidir. Çıkışta önüneki meydanda bir keyif kahvesi içmek ve gün batışını seyretmek mümkündür. ( metro ile Atocha durağı )

reina-sofia-kultur-merkezi

 • Thyssen-Bornemisza Müzesi : Baron Thyssen Bornemisza ile karısının topladıkları sanat eserlerinin sergilendiği, çoğunlukla Rönesans dönemi sanat eserlerinin yer aldığı ünlü müzedir. ( metro ile Banco de Espana durağı )
 • Compo del Moro: Gölgeli patikaları, süslü havuzlarıyla şehrin az kullanılan ama en güzel yeşil alanlarından biridir. Vaktiniz varsa, Palacio Real’den sonra dinlenme alanı olarak kullanabilirsiniz. ( metro ile Sol ya da Opera durağı)
 • Santiago Bernabeu Stadyumu: Önce 125 bin kişi kapasitesiyle yapılmış sonra 80 bin kişi kullanımına izin verilmiş ancak her geçen gün gelirini arttıran, Real Madrid’in resmi stadyumudur. 1982 Dünya Kupası finali burada oynanmış, turistlerin sadece ünlü futbolcu Ronaldo’yu maç esnasında görmek için bile geldikleri bu statta, maç günleri dışında turlar düzenlenmektedir. Soyunma odaları, kupa salonu, şeref tribünü gibi bölümleri gezmek isterseniz stadyumun kapısından satılan turlara katılabilirsiniz. ( Calle Concha Espina – metro : Santiago Bernabeu )

santiago-bernabeu-real-madrid-stadi

 • El Rastro: Her hafta Pazar günleri kurulan ve Madrid’in en büyük bit pazarıdır. Savaş zamanından kalan askeri eşyalar, antikalar, kitaplar, ev aletleri, ikinci el kıyafetler gibi pek çok ürün çeşidini gezerek satın alabilirsiniz. (metro ile La Latina durağı)
 • Mercado de San Miguel: San Miguel meydanında, tek katlı yüksek tavanlı bir market, içinde lüks tapas barlar, içki mekanları, şarküteri dükkanları yer alıyor. Günün her saatinde keşfedilmeye değer güzel bir ortam. Özellikle deniz mahsülleri ve tapas yemek isteyenlerin ayak üstü ya da bar taburelerinde oturarak yemeyi tercih ettikleri mekandır. ( metro ile Vodafone Sol durağı)
 • Atocha Tren İstasyonu : 2004 yılında El Kaide saldırısında 191 kişinin öldüğü bu büyük tren istasyonu Madrid’de en büyük ulaşım noktalarından biri ve aynı zamanda muazzam bir demir işçiliğinin örneğidir. İçinde yer alan tropik bahçesiyle de fotoğraf çekmek ve dinlenmek isteyen turistlerin gözdesidir. ( metro ile Atocha durağı )

atocha-tren-istasyonu

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account