MADRİD’DE NE YAPILIR, NEREYE GİDİLİR?

MADRİD’DE NE YAPILIR, NEREYE GİDİLİR?

Gelelim İspanya’nın başkenti Madrid’e. Madrid aynı zamanda İspanya’nın en büyük şehri. Hatta sadece kendi ülkesinin değil tüm kıtanın en büyük şehirleri arasında. İstanbul, Londra, Berlin ve Paris’ten sonra en kalabalık beşinci şehir Avrupa’da.

Madrid’e Cominidad de Madrid deniliyor. Klasik bir önyargı olarak başkentlerde gezilecek bir şey yok gözüyle bakılır. Aynı önyargı denizi olmayan şehirler içinde geçerli. Hatta Barcelona ve Madrid arasında genellikle İstanbul ve Ankara benzetmesi yapılır. Bir kere böyle bir şey yok bunda anlaşalım. Kabul etmek gerek ki, Madrid ve Barselona bambaşka iki şehir. Madrid’i Londra’ya benzetiyorum. Fazlasıyla düzenli derli toplu. Barselona ise fazla kozmopolit. Her yerden binlerce insan geliyor. Dolayısıyla sokakları, meydanları tam bir curcuna. Madrid’de İspanya kültürünü daha net hissediyorsun.

image1-24

Benim bu şehirde görülmesi gereken top 5’im şu şekilde:

Mercado de San Miguel: 19. Yüzyılda yapılmış bir pazar aslında. Demir iskelelerden kurulu Plaza Mayor’a çok yakın bir pazar. Taze meyveden, balıklara, et ürünlerine hatta baklavaya kadar birçok ürünü bu pazarda bulabilirsin.

Plaza Mayor: 17.yüzyıldan kalma geniş bir meydan. Neden bilmiyorum Venedik San Marco meydanını hatırlattı bana.

Lavapies: Madrid’de yedin içtin, gezdin tozdun akşamları ne yapsak diye düşünüyorsan seni buraya alalım. Tüm Madrid’in eğlence noktası. Öyle büyük kulüpler yok. Mekanlar çok salaş. Bu da daha keyifli bir hal sağlıyor.

image1-22

Debod: İlk görünce vay be İspanya tarihine bak diyebilirsin ama durum öyle değil. Nil Nehri üzerinde Asuan Barajı yapılırken İspanyol mühendislerin katkıları nedeniyle ülkeye bu tapınak hediye ediliyor. 1968 yılından beri de Madrid’de. Etkileyici. Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız güzel bir yapı.

GranVia: Bu caddeyi özellikle de Metropolis yazan binayı pek sevdim. Görsel açıdan Madrid’e fazlasıyla yakışıyor. Dünyaca ünlü bir çok mağazayı bu cadde üzerinde bulabilirsin. Bu arada hırsızlık olayları bu cadde üzerinde olabiliyor Madrid’de.

image1-26

Tespitlerde top 5’im…

1-) Yeme içme konusunda inanılmaz sayıda mekan var. Her sokakta güzel bir işletme bulabilirsiniz. Kredi kartı geçmeyen mekanlar var. Geçen yerlerde de, 25 € ve üzerinde kredi kartı kullanılır gibi notlar var. Nakit taşımakta fayda var.

2-) İspanya’da akşam yemekleri, 22.00-00.00 arasında yeniliyor. Gece hayatı da 01.00 civarında başlıyor. Hatta 23.00’de bir barda biri oturuyorsa, demek ki yarın işi var diye değerlendiriliyor.

image1-29

3-) Churro yemenizi öneririm. Nedir diye sorarsan çikolataya bandırılan yumuşak galeta diyebiliriz.

4-) Hava güneşliyse Parque de Retiro’ya gitmenizi kesinlikle öneririm. Çimlerde uzanabilir, tekneler kiralayarak manzaranın içinde kahramanlardan biri olabilirsiniz.

5-) İngilizce genellikle bilmiyor insanlar. Vücut diliyle anlaşmanız gerekebilir.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account