Madrid’in Kültür Ve Sanat Haritası

Madrid’in Kültür Ve Sanat Haritası

Sanata, tarihe ve kültüre oldukça değer veren bir şehirdeyiz. Sanat eserlerini korumak ve sergilemek Madrid için çok önemli, aynı zamanda tiyatro, opera, müze, ve pek çok sanatsal etkinliğin keyfini de sürebileceğiniz bir şehir.

Opera: Ünlü gösterilere ev sahipliği yapan Teatro Real Hem Madrid’in hem de Avrupa’nın en iyi operalarından birisidir. 1850 yılında açılmış ve Verdi ile Wagner’in en ünlü eserlerinin sahnelenmesiyle üne kavuşmuştur. Gösterişli iç dekoru, dev avizeleri, muhteşem akustik yapısıyla Madrid’e gelince bir akşam opera izlemeyi size zorunlu kılan mekanlardan biridir. Elbette, biletlerini çok önceden almanız şartıyla. İçerisini gezmek isterseniz pazartesi günleri hariç rehberli turlar düzenlenir, bunlara katılabilirsiniz.

Teatro Calderon ve Ulusal Müzik Auditoryum’u da operaları izleyebileceğiniz diğer büyük mekanlardır. Sadece İspanya’ya özel bir operet olan Zarzuela , İspanyolca bilmeseniz bile size keyifli vakit geçirtir ve Centro Cultural de la Villa’da izlenebilir.

Tiyatro: Tiyatro Madrid’de eski ve önemli bir yer tutar. Onlarca tiyatrosu vardır ve hem klasik hem modern eserler yıl boyu düzenli olarak sergilenir. Bunların büyük bir kısmı İspanyolca olmakla beraber, sanatın evrensel dili oyunları seyrederken sizi etkiler. Teatro Albeniz ( Calle Plaza, 11) hem operetlerin hem tiyatronun izlenebildiği bir yerdir. Teatro de la Comedia ( Calle del Principe,14 ) Lorca ve Vega gibi yazarların modern eserlerinin sahneye konduğu yerdir. Teatro Espanol ( Calle del Principe,25 ) ise hem klasik hem çağdaş tiyatro eserlerinin izlenebildiği muhteşem bir binadır. Plaza Opera bölgesinde irili ufaklı sokak tiyatroları da yıl boyu gösterimlere devam ederler.

Kültür ve Sanat Etkinliği: Madrid yıl boyu pek çok etkinliğe imza atar. Şehrin farklı bölgelerinde düzenlenen etkinliklerin başında gelenleri sizin için sıralayalım. Paskalya haftasında ( 1-5 Nisan ) dini geçitler düzenlenir. Paskalya haftasındaki Perşembe ve Cuma günleri dini tatildir. Sokaklarda geçit törenleri, dini şarkılar ve müzik yayınları dikkati çeker. 2 Mayıs’ta Malasana bölgesinde artan kutlamalarla şehrin Fransız işgaline karşı ayaklanması kutlanır. 15 Mayıs tarihinde başlayıp yaklaşık 5-6 gün süren kutlamalarla boğa güreşi sezonunun başlangıcını kutlarlar. Haziran sonuna doğru, Chueca bölgesinde eşcinsel yürüyüşü düzenlenir. Bir hafta süren törenler ve kutlamalarla şehrin bu bölgesinde ulaşım ve trafik neredeyse durma noktasına gelir. Her sene Noel zamanında ünlü meydan Plaza Mayor’da İsa’nın doğuşunu simgeleyen büyük bir dekor kurulur ve etrafındaki sokak pazarlarında konuyla ilgili ürünler satılır. 31 Aralık gecesi de yeni yılın gelişini simgeleyen kutlamalarla Plaza Mayor ve Puerta del Sol dolup taşar. Saat tam on ikiyi vurduğunda yeni yılın şans getirmesi için her vuruşunda birer tane üzüm tanesi yerler.

Festivaller: Veranos de la Villa kültür etkinliklerini Temmuz- Eylül ayları arasında izleyebilirsiniz. Eylül ve Kasım ayları arasında Festival de Otono düzenlenir. www.esmadrid.com sitesinden kontrol ederseniz, yıl boyu düzenlenen caz, fotoğrafçılık, dans, Flamenko, kitap gibi farklı başlıklardaki etkinliklerin takvimine ulaşabilirsiniz.

Madrid’e gelince görmeden dönmeyin diyebileceğimiz en önemli müzeler sırasıyla Prado Müzesi, Thyssen – Bornemisza Müzesi, Reina Sofia Sanat Merkezi’dir.

Prado müzesindeki Velazquez’in “ Las Meninas” Nedimeler tablosu mutlaka görülmesi gereken bir eserdir. Bulunduğu çağda çığır açan bir baş yapıt olduğu kabul edilir. Yine çok ünlü bir sanatçı olan Goya’nın pek çok eseri Prado müzesinde bir arada görülebilir. İspanya’nın ilk çıplak kadın tablosu olan Çıplak Maya döneminde oldukça büyük tartışmalara sebebiyet vermiş, günümüzde kalabalık grupların müze içindeki uğrak noktalarından birisidir. Toledo’nun simgesi olan başka bir sanatçı El Greco, Zurbarian, Murillo , Ribera, Rubens, Raffaello bu müzedeki diğer eşsiz sanat eserlerinin sahibi olan sanatçılar arasındadır. Yılın hangi döneminde olursanız olun, kapısında mutlaka sıra bekleyen kuyruklar göreceksiniz, aldanıp geri dönmeyin. En uzun kuyruk bile ortalama 20 dakikada giriş kapısına ulaşır, biletinizi alır ve hızlıca içeri girersiniz. Büyük sırt çantası ya da valizlerle içeri gezemeyeceğiniz için kapının girişinde ücretsiz vestiyere emanet etmenizi isteyeceklerdir.

Thyssen Bornemisza Müzesi ; Prado müzesinin tam karşı tarafında yer alır ve İngiltere Kraliçesi Elizabeth’ten sonra bir şahsa ait olduğu tespit edilen en büyük koleksiyon ünvanını taşıyan eserlerle doludur. Baron Thyssen ve karısı Carmen’in sanata olan düşkünlükleri sonucu bir araya getirilen 19. Ve 20. Yüzyıl sanat eserlerini içerir.

Reina Sofia Sanat Merkezinde ise ; 20. Yüzyılın başından bugüne dek hem İspanyol hem de başka ülkelerin sanatçılarının modern eserleri sergilenmektedir. Kuşkusuz serginin en ünlü eseri; Picasso’nun Guernica’sıdır. Kurşun geçirmez bir camın içinde sergilenir ve yanında da ilk taslak halindeki çalışmalarının kopyası yer alır. Ayrıca Dali, Gonzales gibi ünlü sanatçıların eserleri de görülebilir.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account