Madrid’in Ünlü Cibeles Çeşmesi Ve Cibeles Sarayı

Madrid’in Ünlü Cibeles Çeşmesi Ve Cibeles Sarayı

Madrid’e yapılacak herhangi bir gezi, Plaza de Cibeles ( Kibele Meydanı ) ve meşhur Cibeles çeşmesini görmeden tamamlanmamış sayılır. Madrid’in ünlü meydanlarından biridir ve adını meydandaki ünlü heykel ve çeşmeden, ve de tam arkasındaki saraydan alır. Neo klasik mimarinin en güzel örnekleri mermer yapılarla bütünleşmiştir. Merkezinde ünlü tanrıça Kibele’yi iki aslan tarafından çekilen arabasıyla gösteren ve Ventura Rodrigues’in yaptığı çeşme aynı zamanda Madrid şehrinin sembollerinden biri olarak da kabul edilir. Meydan doğusundan batısına doğru Calle Alcala, kuzeyinde Paseo de Recoletos, doğusunda da Paseo del Prado ile çevrilidir. İlk açıldığında Plaza de Madrid ismini almış ancak Şehir Konseyi tarafından 1900’de Plaza de Castealar, sonrasında da Plaza de Cibeles adı verilerek bugünkü konumuna kavuşmuştur.

Yunan mitolojisine göre tanrıca Kibele tabiatın ve şehrin koruyucusu olarak kabul edilir. Şehrin ilk kamusal su kaynağı olan ve tanrıçanın bereketini simgeleyen çeşme, ilk yapıldığında Palacio de Cibeles ‘in ( Kibele Sarayı) hemen yanındayken, 19. Yüzyılın sonuna doğru meydanın ortasındaki yerine taşnmıştır. Günümüzde Real Madrid taraftarlarının maç zaferlerini kutlamak için geldikleri ilk yerlerden biri olarak da önemlidir. Özellikle Şampiyonlar Ligi ya da İspanya ligindeki büyük kutlamalarda tanrıçanın etrafına sarılı olan Real Madrid bayrakları günlerce kalır. Buna karşılık ezeli rakipleri Atletico Madrid taraftarları da, hemen bu yolun aşağısındaki Neptune çeşmesine giderler. Her iki çeşme de başlangıçta yüzleri birbirlerine bakacak şekilde yerleştirilmiş, 19. Yüzyılın sonunda yüzleri şehre dönük hale getirilmiştir.

Palacio de Cibeles ( Kibele Sarayı) oldukça ihtişamlı, içinde çeşitli sergi ve etkinliklerin düzenlendiği bir kültür merkezidir aynı zamanda. 6 katlı binaya girecek olursanız, her katında farklı bir kültürel tema ile karşılaşır, içinde turistler için oluşturulmuş bilgi masasından şehir broşürleri, haritalar ve yönlendirmeleri alabilirsiniz. En üst katındaki terasta Madrid’in en güzel panoramik manzarasını seyretme ve fotoğraf çekme imkanınız bulunur. Genel olarak yoğun trafik yaşanan bu meydanda en güzel fotoğraf karelerini çekmek istiyorsanız, sabahın erken saatlerinde gelmek daha doğru olacaktır. Bu meydandan kolaylıkla ulaşabileceğiniz Prado ve Thyssen-Bornemizsa müzeleri, Retiro Parkı ve Atocha Tren İstasyonu yarım günlük keyifli bir turizm rotası olabilir.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account