Sütün En Tatlı Hali

Sütün En Tatlı Hali

Verimli toprakları ile insanı beslemenin yanı sıra lezzet kat sayısını da artıran Makedonya’da tatlılara yabancı olmasak da, “aynı isimli” tatlıların sıra dışı mükemmellikte tatları ile şaşırmamak elde değil. Sütünden midir, şekerinden midir bilemem ama tatlarının kesinlikle daha önce yediğim tatlılarla ilgisinin olmadığını söyleyebilirim.

Trileçe

Özellikle son günlerde ülkemizde popüler olan ve adım başı dükkanların camekanlarında “Trileçe bulunur” yazılarını okumayanın kalmadığı bu meşhur Balkan Tatlısı’nı bir de yerinde denemek lazımmış. Türkiye’de “frambuazlı” olarak da satılan Trileçenin orijinalinde karamel dışında bir alternatifi yok. Zaten o karamel yetiyor da artıyor. Altındaki yumuşacık kekle karamelin uyumunu gelin Üsküp’te deneyin!

Kaymaçina

Bol yumurtayla yapılan ve üzeri karamelleşinceye kadar yakılan bu müthiş tatlı da krem karamelin biraz daha gelenekseli. Jöle kıvamında olmayan ama ağza bir kaşık götürdükten sonra tatlının lezzetiyle kendi kendine dilin yardımı bile olmadan koşarcasına mideye indiğini rahatlıkla söyleyebilir ve kendisini yemenizi şiddetle tavsiye edebilirim.

Çikolatalı Pasta

“Sadece geleneksel tatlar değil, dünyanın her yerinde bulabileceğimiz global tatları da Üsküp’te tatsam nasıl olur?” diyerek çikolatalı pastayı da denedim. Bu işte bir iş var! Buranın sütünden herhalde… Sütün en tatlı halini Üsküp’te buldum.

Özellikle şehir merkezindeki Ohrid Tatlıcısı’nı tavsiye ederim. Çarşının öyle merkezinde ki, dükkandan içeri girdiğinizde duvardaki Arnavutça yazının anlamını öğrenince gülümsüyorsunuz:

“Nerede buluşuyoruz?”

“Ohrid Tatlıcısı’nda! Tüm Üsküplülerin yollarının kesiştiği yerde!”

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account