Kiril ve Metodius Kardeşler’in Üzerinde Kuş Bile Uçamaz!

Kiril ve Metodius Kardeşler’in Üzerinde Kuş Bile Uçamaz!

Makedonya’da Arnavutça ve Makedonca olarak otobüslerin üzerindeki tabelalarda gidilecek yerlerin belirtilmesinin yanı sıra tabelalarda da ek olarak Türkçe dili yer alıyor. Kısacası Makedonya, Balkanlar’daki birbiri içerisine geçmiş kültürleri sunan bir ülke.

Burada Makedonca nedeniyle Kiril Alfabesi’ni de görebilirsiniz, Arnavutça ve Türkçe nedeniyle Latin Alfabesi’ni de görebilirsiniz. Fakat Kiril Alfabesi’ne ve Slav Kültürü’ne ayrı bir önem verildiğini de görebilirsiniz.

Kiril ve Metodius Kardeşler, Eski Slav dilinin yazılabilmesi için ilk olarak Glagolitik Alfabe’yi geliştirmişlerdir. MS. 9. Yüzyıl’da Selanik’te doğan kardeşler, Slavların arasında Hıristiyanlığın yayılmasını sağlayan misyonerler olarak da adlandırılmaktadırlar. “Slavların Önderleri” olarak da unvan verilen kardeşlerden Kiril, Glagolitik Alfabe’yi geliştirerek Kiril Alfabesi’ni icat etmiştir.

Günümüzde Makedonya, Rusya, Ukrayna, Bulgaristan, Sırbistan, Kırgızistan, Tacikistan, Kazakistan, Beyaz Rusya’da kullanılan Kiril Alfabesi’ni icat eden Kiril ve Metodius Kardeşler oldukça saygı ile anılan kişilerdir.

Üsküp’te Taşköprü’den geçmeden sağ tarafta Kiril ve Metodius Kardeşler’in heykeli yer almaktadır. Öyle saygın kişiliklerdir ki, üzerlerine kuş pislemesin diye bir de sistem kurulmuştur. Heykele yaklaştıkça bu sistemin ne olduğunu gelen sesle anlarsınız. Kulakları rahatsız edecek derecede ince metalik bir sesi duyunca bilin ki, heykelin üzerinde kuşlar uçmasın ve heykele pislemesinler diye bu sistem hayata geçirilmiştir.

24 Mayıs ise Makedonya’da Aziz Kiril ve Metodius Aydınlanma Günü olarak kutlanır ve resmi tatildir.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account