Marakeş’te 48 Saat

Marakeş’te 48 Saat

Dünyanın en renkli şehirlerinden biri olan ve hayatın souk’larda aktığı Marakeş; yemek kültürü, İslami yapıları ve sıcakkanlı insanlarıyla muhteşem bir yer.

MARAKEŞ’E VARIŞ

Marakeş’in Menara Havalimanı’ndan ‘Medina’ denilen surlarla çevrili şehir merkezine varmak yaklaşık 15 dakika sürüyor. Havaalanı yönünde hizmet veren iki farklı taksi türü var; küçük ve büyük taksiler. Küçük taksilerin taksimetresi mevcut ama bunlar çok az kullanıldığından, yola çıkmadan önce şoförle pazarlık yapmalısınız. Şehir merkezine 70-100 Dirhem karşılığı gidebilirsiniz. 19 numaralı otobüs, saat başı havaalanından kalkıyor ve 20 Dirhem (6,50 TL) karşılığı sizi şehir merkezindeki Jemaa el Fna ve 16 Kasım Meydanı gibi noktalara götürüyor.

marakes_1


BİLMENİZ GEREKENLER

Medina’yı çevreleyen duvarların renginden dolayı ‘Pembe Şehir’ olarak bilinen Marakeş; Atlas Dağları eteklerinde kurulmuş. UNESCO koruması altındaki Medina, şehrin ana turistik noktası. Ara sokaklar, evler, souk’lar ve dükkanların hepsi mozaiklerle süslü ve bölgede özellikle Kutubiye Camii dikkat çekiyor. Medina’nın batı tarafında ise 20. yüzyılda Fransızlar şehirdeyken kurulan Ville Nouvelle finans merkezi mevcut. Çoğu turist Marakeş’e geldiğinde Hivernage ve Guéliz bölgelerinde konaklamayı tercih ediyor çünkü en iyi otel, mağaza ve restoranlar bubölgelerde yer alıyor. Guéliz’de pazartesi-cuma günleri arasında 08:30-16:30 arası açık olan bir turizm ofisi bulunuyor.

marakes_3


İLK GÜN

Sabah

Eğer şehir merkezinde, özellikle de Medina içerisinde bir otelde kalıyorsanız, kahvaltıdan hemen sonra erken saatte kendinizi Kıyamet Meydanı olarak da bilinen Jemaa el Fna meydanına atın. Şehrin egzotik yanını en güzel şekilde ortaya koyan bu meydanda; yılan oynatıcıları, diş çekiciler, sihirbazlar, kına sanatçıları ve hikaye anlatıcıları arasında kaybolmamak elde değil! Dilerseniz, Café de France’da oturup, bir yandan nane çayınızı yudumlarken, bir yandan da meydanın karmaşasını seyredebilirsiniz. Kendinizi Jemaa el Fna’dan ayırabilirseniz, Marakeş’teki ilk gününüzde şehri keşfetmeye Kutubiye Camii ile başlayabilirsiniz. Bölgenin en güzel minarelerinden birine sahip olan caminin bahçeleri de çok etkileyici. Camiden çıktıktan sonra, Yusuf Bin Taşfin Meydanı’nı geçip, Sidi Mimoune yolu üzerinde ilerlediğinizde, karşınıza Medina’nın en etkileyici kapılarından, bol süslü Bab Agnaou çıkacak. Gözlerinizi kapının güzelliğinden ayırabilirseniz, Kasbah Camii’ni ve onun turkuaz minaresini görmeye de gidin. Caminin yanındaki yüksek duvarların ardında ise Saadi Mezarları bulunuyor. Her gün açık olan mezarlara giriş yaklaşık 10 Dirhem kadar tutuyor. Saadi hanedanının 60’dan fazla üyesinin, mozaikler ve mermerlerle dekore edilmiş mezarları burada bulunuyor. Mezarlık ziyaretinden sonra Kasbah mahallesinin küçük sokaklarında kaybolun ve ardından Bab Berrima’dan geçerek Palais El Badi sarayının kalıntılarını ziyaret edin. Bir zamanlar Sultan Ahmad el-Mansour’un sarayı olan bu büyüleyici yerden arda kalanlar hala eski gösterişini ortaya koymaya yetiyor.

marakes


Öğle yemeği

Souk Quessabine, Jemaa el Fna’nın bir köşesinde, küçük bir sokakta kuruluyor. Buradaki tezgahlarda yeraltı fırınlarında pişen, méchoui denilen kuzu çevirmesi satılıyor. Yaklaşık 20 Dirhem’e, bu souk’da lezzetli mi lezzetli bir méchoui sandviçi yiyebiliyorsunuz.

Öğleden sonra

Marakeş souk’larında kaybolmamak mümkün değil ama buna iyi yönden bakmak lazım. Her şeyi bulabildiğiniz bu pazarlardaki tezgahlarda satılan yemeklerden yemek, bir restorana gitmekten çok daha zevkli! Ama souk’ların asıl amacı elbette alışveriş. Alışveriş turunuza, El Mouassine caddesi üzerindeki sokaklardan başlayın. Bu bölgede farklı konseptlere sahip birkaç souk var. Fotoğraf çekmeyi sevenler ise Souk des Teinturiers veya boyacılar souk’unu mutlaka ziyaret etmeli.

marakes_7


Akşam olunca

El-Mansour Eddahbi Bulvarı’nın ve İmam Malik Caddesi’nin köşesinde bir restorana gitmekten çok daha zevkli! 1925’de açılan Grand Café de la Poste (grandcafedelaposte.com) kolonyal dönemlerden kalma bir binada hizmet veren, güzel bir kafe. Burada 50 Dirhem gibi bir fiyata, yerel Fas şarabı içebilirsiniz. Akşam yemeği içinse, halkın ayak izlerini takip edin. Al Fassia Aguedal (alfassia.com) Fas mutfağından örnekler sunuyor; tajin, kuskus ve güvercin etli pastilla. Ve bu yemekler tamamen kadın aşçılar tarafından hazırlanıyor.

marakes_4


İKİNCİ GÜN

Brunch ve fayton turu

Marakeş’in en yeni souk’larından biri, 60’ları yansıtan havasıyla aslen 17. yüzyıldan kalma bir riad’ın içinde kurulan Le Jardin. (lejardin.ma) Otelinizde kahvaltı yapmış olsanız bile, Le Jardin’de pazar günleri 11:00-15:00 saatleri arasında düzenlenen brunch’a katılabilirsiniz. Hurma ve muzlu smoothie’ler, portakal suyu, çay ve Fas krepleri ile karnınızı doyurabilirsiniz. Lezzetli brunch’ın ardındansa biraz turistik olan ama şehrin 11. Yüzyıldan kalma sur duvarları içinde sizi keyifli bir yolculuğa çıkartacak olan calèche, yani faytonlara binebilirsiniz. Jemaa el Fna Meydanı’ndan kalkan faytonlar, yaklaşık iki saat süren bir Marakeş turu sunuyor.

marakesh_6


Öğleden sonra

16. yüzyıla tarihlenen Bin Yusuf Medresesi, Marakeş’in en önemli İslami anıtlarından biri. Medresenin içindeki avluyu çevreleyen odalarda kırılgan ve büyüleyici mozaik döşemeleri, detaylıca işlenmiş ahşap duvarlar göreceksiniz. Bin Yusuf Medresesi’ne giriş bileti, ayrıca Marakeş Müzesi’ne giriş de sağlıyor. Her gün açık olan müzede etnografya galerileri bulunuyor ve İslami objeler sergileniyor. Kültürel öğleden sonranıza, biraz da keyif yaparak devam etmek isterseniz, huzur dolu Jardin Majorelle’i deneyebilirsiniz. Bambu, kaktüsler ve daha yüzlerce farklı bitki çeşidiyle ve Majorelle mavisi olarak da bilinen kobalt mavisi rengine boyalı binasıyla bu bahçe, çölün ortasındaki bir vaha gibi. 1920’lerde Fransız ressam Jacques Majorelle’in sahibi olduğu ve bakımını üstlendiği bahçe, sonraları dünyaca ünlü moda tasarımcısı Yves Saint Laurent tarafından satın alınmış.

marakes_5


Akşam olunca

Evet, bizim ülkemizde de muhteşem hamamlar var ama bu kültürün gelişmesinin ve dünyaya yayılmasının öncülerinden olan Fas’ta da bir hamam keyfi yapmaya ne dersiniz? Binbir Gece Masalları’nı anımsatan atmosferiyle Les Bains de Marrakech (lesbainsdemarrakech.com), özellikle buhar banyosu ile çok tercih ediliyor.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account