MASAL TADINDA BİR ENDÜLÜS TURUNA HAZIR MISINIZ?

MASAL TADINDA BİR ENDÜLÜS TURUNA HAZIR MISINIZ?

Akdeniz’in sıcak ülkesi İspanya, birbirinden güzel 17 farklı bölgeden oluşuyor. Ancak bu bölgelerden en çok ilgi çekeni şüphesiz Endülüs… Arap egemenliğinin hakim olduğu bölge yüzyıllarca farklı kültürlere ev sahipliği yapmış. Bu nedenle de farklı bir deneyim yaşamak isteyen gezginlerin her daim listesinde oluyor. Kadim tarihi, kültür mozaiği ve rengarenk şehirleriyle kendinizi adeta masal gibi bir yolculukta bulursunuz. İşte Prontotour, bir ilki gerçekleştirerek sadece Endülüs Bölgesi’ne özel bir tur hazırladı. “Masal tadında Endülüs” adlı turla İspanya’nın bu özel bölgesini çok daha yakından tanıma fırsatı bulacaksınız. Malaga’dan Cadiz’e, Sevilla’dan Granada‘ya kadar Endülüs’ün ruhuna dokunabilir, geçmişin izleriyle tanışabilirsiniz. İşte “Masal tadında Endülüs” turunun detayları…

İLK DURAK MALAGA

Turumuzda Endülüs’te ilk göreceğiniz yer İspanya’nın Malaga kenti… Doğası, tarihi ve yaşantısıyla gezginlerin ilgisini çeken Malaga, Endülüs bölgesinin en büyük ikinci, İspanya’nın ise en büyük altıncı kentidir. Malaga derin bir geçmişe sahip. Şehrin tarihi 2 bin 800 yıl öncesine dayanıyor. 770 yılında Fenikeliler tarafından kurulan Malaga’da Endülüs’ün birçok şehrinde olduğu gibi İslam medeniyetinin izlerini görebilirsiniz. Burası, Müslümanların ilk çıktığı yer olarak kayıtlara geçmiş. Sonrasında ise birçok medeniyete ev sahipliği yapmış. Malaga, bu tarihi miras ile birlikte 2016 yılında Avrupa Kültür Başkenti adayı olarak gösterilmiştir.

Malaga denildiğinde akıllara bir de Picasso gelmektedir. Dünyaca ünlü ressamın Malaga’da doğmuş olması şehrin şöhretine büyük katkıda bulunmuş. Malaga’nın neredeyse her köşesinde Picasso’ya rastlamanız mümkündür. Picasso, modern sanatın öncüsü olmasının yanı sıra Kübizm ve Sürrealizme kadar etkileri olmuş önemli bir isimdir.

Malaga gezilecek yerler arasında Malaga Katedrali, Paseo de Parque (Park Caddesi), Plaze de la Merced, Cervantes Tiyatrosu, Puerto Marina (Liman) ve La Alcazaba ve Gibralfaro Kalesi gibi noktalar bulunmaktadır.

Bu yerleri daha yakından tanıyacak olursak, Alcazaba‘da muhteşem bir Malaga manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz. Şehre ve limana tepeden bakan bir yere konumlanan Alcazaba, Araplar döneminden kalma çok önemli bir kale. Burası aynı zamanda dönemin hükümdarının ikamet ettiği yer olarak da dikkat çekiyor.

Bunun yanı sıra, Malaga’da göreceğiniz bir diğer önemli yer de Malaga Katedrali… Dış cephesi Barok, geri kalan bölümleri ise Rönesans tarzında inşa edilmiş olan Malaga Katedrali, görünüm olarak Sevilla Katedrali’ni andırıyor. Yapımı yaklaşık 200 yıldan fazla süren katedralde Gotik, Barok ve Rönesans tarzlarını görebilirsiniz.

İspanya’nın güneyinde bulunan Malaga, genel olarak sıcak bir iklime sahiptir. Yılın neredeyse 300 günü tepesinde güneş eksik olmaz. Dolayısıyla istediğiniz zaman rahatlıkla seyahat edebilirsiniz.

MALAGA ÇEVRESİNDE HARİKA ROTALAR

Malaga çevresinde de yapacak pek çok etkinlik, görecek çok yer var. Bunun için Ronda, Marbella, Mijas turuna katılabilirsiniz. İspanya’da boğa güreşlerinin ne kadar önem taşıdığını bilmeyen yoktur. İşte Ronda, İspanya tarihinde ilk defa boğa güreşlerinin yapıldığı ve en eski arenası ile ünlü tipik bir dağ kasabası… Tabii ki Ronda sadece bu arenadan ibaret değil. Bunun yanı sıra tarihi bir yer olan Puento Nuevo köprüsünün görüntüsü de sizi derinden etkileyecek. 150 metrelik iki kayalığın arasına kurulan bu köprü mimari açıdan olağanüstü bir görünüme sahip.

Marbella‘da ise İspanya’nın en meşhur limanı olan Puerto Banus‘u görebilirsiniz. Dünyanın en lüks yatlarının demir attığı bir yer olan Marbella’da her an bir Hollywood ünlüsüyle ya da kraliyet ailesinin bir üyesiyle karşılaşabilirsiniz. Gucci, Dior, Chopard ve Dolce & Gabbana gibi pahalı markaların en özel ürünleri de yine burada satışa çıktığını da hatırlatmak isteriz.

Bu turunuzda son durak ise tipik bir Endülüs köyü olan Mijas… 1950 ve 60’lı yıllardan beri yazarların, ressamların kısacası sanatçıların gözdesi olan Mijas, Endülüs Bölgesi’nin en zengin kasabası olarak dikkat çekiyor. Dağların arasında kalan kasabanın aynı zamanda çok güzel sahilleri bulunuyor.

ENDÜLÜS’ÜN BİRÇOK GÜZELLİĞİNE SAHİP CADIZ

Endülüs turunda göreceğiniz bir diğer önemli şehir de Cadiz… Şu bir gerçek ki, Cadiz Endülüs Bölgesi’nin birçok güzelliğini bir arada görebileceğiniz önemli bir şehir. Cadiz’in de geçmişi 3 bin yıl öncesine dayanıyor. Burası, Batı Avrupa’da kesintisiz yaşamın sürdüğü en eski şehir olarak bilinmektedir. Cadiz’e gittiğinizde binlerce yıllık mimari örnekleri de görme şansına kavuşursunuz. Yıl boyunca deniz, su sporları, flamenko ve deniz mahsülü yemekler için dünyanın dört bin yanından binlerce insan Cadiz’e akar.

Malaga’dan Cadiz’e gelmeden önce Jerez de la Frontera‘yı da görmenizi tavsiye ederiz. Jerez de la Frontera’yı ziyaret eden pek çok kişi burayı Endülüs bölgesinin bir özeti olarak görür. Jerez’in de ünlü olduğu birkaç alan vardır. Ancak en önemlisi at ve binicilik üzerinedir. Burası, İspanya’da at üretimi ve binicilik kültürünün merkezidir.

ENDÜLÜS BÖLGESİ’NİN BAŞKENTİ SEVILLA

Turunuzun bir sonraki durağı ise Endülüs Bölgesi’nin başkenti Sevilla olacak. Parklar ve bahçeler şehri olan Sevilla, sahip olduğu önemli yapıların yanı sıra doğasıyla da kendine hayran bırakıyor. Kentte ayrıca Endülüs’ün bir kültürü olan flamenkonun keyfini çıkarabilirsiniz. Sevilla gezilecek yerlere baktığınızda dünyanın en büyük gotik yapısı olan Sevilla Katedrali, Sevilla’nın Venedik’i olarak adlandırılan ve şehrin görkemli bir meydanı olan Plaza de Espana, Arap, Gotik ve Rönesans tarzı sarayların yan yana yükseldiği Krallık Malikanesi Alcazar, Altın Kule denilen 13. yüzyıldan kalma kale ve belediye binası gibi yerleri söyleyebiliriz.

Sevilla’da bir Endülüs kültürü olan flamenkoyu da izlemeden dönmemenizi öneririz. Acıyı coşkuyla harmanlayan bir müzik türü olan flamenko, dansıyla birlikte misafirlerine unutulmaz anlar yaşatıyor. Bu nedenle siz de flamenko tecrübesine tanık olmak için Sevilla’nın en doğru yer olduğunu unutmayın.

HALİFELER KENTİ CORDOBA

Endülüs’ün önemli şehirlerinden biri de Cordoba… Burası Endülüs’ün halifeler kenti olarak adlandırılıyor. Yıllarca Emevilerin hakim olduğu Cordoba’da tarih adeta canlı bir şekilde karşınızda duruyor. O dönemin yapılarını yakından tanıma fırsatı bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra İspanya’nın en güzel sokakları Cordoba’da desek pek de yanılmış olmayız. Çiçeklerle süslenmiş evlerin yarattığı hava da sokakların bu derece güzel olmasında payı elbette büyük. Daracık sokaklardan yürürken kendinizi film setindeymiş gibi hissedebilirsiniz.

Cordoba gezilecek yerlerde ilk sırayı şüphesiz Kurtuba (Cordoba) Cami alıyor. Şehrin en çok ziyaret edilen yeri olan ve günümüzde katedral olarak hizmet veren bu yapıda İslam sanatının etkisini fazlasıyla göreceksiniz. Yapımına 785 yılında başlanan ve 987 de tamamlanan, Batı İslam sanatının en etkili yapılarından biri olan caminin özellikle iç süsleri göz kamaştırıcıdır.

DÖNEMİN GIRNATASI: GRANADA

Endülüs Bölgesi’nde İslam medeniyetinin etkisini çok fazla hissedebileceğiniz bir diğer şehir de Granada… Bunda şüphesiz Elhamra Sarayı’nın etkisi çok büyük. Dönemin Gırnata’sı olarak adlandırılan Granada’da tepede yer alan saray, başlı başına bir çekim merkezi haline gelmiş. Granada’ya gelenlerin görmeden dönmediği yer olan Elhamra Sarayı’nın; süslemeleri, mimarisi, taşları, bahçelerindeki yeşilliği ile göz kamaştırıcı bir güzelliği bulunuyor. Öyle ki, günümüzde İspanya turizminin de önemli bir parçası haline gelen saray şehrin adını hep canlı tutuyor.

Granada gezilecek yerlerde Elhamra Sarayı’nın yanı sıra Granada Katedrali, Dünya Mirası Listesi’nde olan Sacramonte Çingene Mahallesi de listenizde bulunsun.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account