MASALSI BİR ÖĞRENCİ KENTİ HEIDELBERG -Video

MASALSI BİR ÖĞRENCİ KENTİ HEIDELBERG -Video

Almanya’nın güneybatısında olan Heidelberg, Avrupa’nın en romantik şehirlerinden biri. Şu bir gerçek ki, Heidelberg’e nereden bakarsanız bakın şehri çirkin görmeniz pek mümkün değil. Kent masalsı bir görünüme sahip. Bunu oraya gittiğinizde anlayacaksınız. Küçük bir şehir olmasına rağmen turistleri mıknatıs gibi çekiyor. Dünyanın her yerinden insanların evlenmek için ziyaret ettiği Heidelberg, aynı zamanda şairlerin ve Alman tarihindeki önemli yazarlara ilham kaynağı olmuş. Filozofların yaşadığı bir kent olarak adını duyurmuş. Öyle ki, dünyanın tanıdığı Alman edebiyatçı ve şair Goethe bir dönem Heidelberg’de yaşamış. Burası aynı zamanda spor ve sanat camiasından dünyaca ünlü isimlerin de küçük kaçamak yaptıkları yerlerden biri. Tenisi takip edenler bilir. Efsanevi tenisçiler Andre Agassi ve Steffi Graf hayatlarını birleştirdikten sonra ilk işleri Heidelberg’den bir ev satın almak olmuş. Eğer sevgiliniz ya da eşiniz için bir sürpriz yapmak isterseniz, listenize Heidelberg’i ekleyebilirsiniz.

ALMANYA’NIN EN ESKİ ÜNİVERSİTESİ

Heidelberg aynı zamanda üniversitesiyle adından sıkça söz ettiren bir şehir. 140 bin nüfuslu kentte 30 bin öğrenci bulunuyor. Almanya’nın en eski üniversitesi Heidelberg Üniversitesi, yurtdışından birçok öğrenciye kucak açmış. Üniversitenin diploması çok önemli. Özellikle dil bilimlerinde prestijli. Heidelberg Üniversitesi’nden mezun olan 10 farklı öğrenci nobel ödülü kazanmış. Bu nedenle uluslararası alanda hem kentin hem de üniversitenin şöhreti çok fazla. Yurtdışından çok sayıda öğrencinin bulunmasından dolayı da kentte zengin bir kültür ortaya çıkıyor.

heidelberg üniversitesi

KARTPOSTAL GÖRÜNÜMLÜ HEIDELBERG KALESİ

2.Dünya Savaşı’nda bombalanmayan tek Alman şehri olan Heidelberg, güzelliğiyle aslında içinde barındırdığı birçok yapıyı gölgede bırakmış. Bunlardan biri de Heidelberg Kalesi. Bu yapı başka bir şehirde olsa adı şüphesiz şehrin önüne geçerdi. Ancak Heidelberg’de durum biraz farklı. Kale, yine de şehrin en çok ziyaret edilen edilen yeri durumunda. Neckar Nehri’nin ikiye ayırdığı Heidelberg’in panaromik görüntüsünü izleyebileceğiniz en iyi nokta olduğunu söylemeliyim. Kale dışarıdan bakıldığında ise bir kartpostal gibi bir görünüme sahip. Kalenin içinde de önemli yapılar bulunuyor. Alman Ezcane Müzesi turistlerin de ziyaret ettiği bir yer. Aynı zamanda 35 meşe ağacından yapılan dünyanın en büyük şarap fıçısı da kalenin içinde yer alıyor.

heidelberg kalesi

AVRUPA’NIN EN UZUN CADDESİ

Heidelberg’de sosyal hayat diğer öğrenci şehirlerine göre daha sakin ve durağandır. Şehrin merkezi cıvıl cıvıldır. Özellikle Hauptstrasse üzerinde birçok kafe, restoran ve hediyelik eşya satan mağazalar bulunuyor. Buranın en önemli özelliği de 1,5 kilometrelik uzunluğuyla Avrupa’nın yayalar için kapatılan en uzun caddesi olmasıdır.

heidelberg sokakları

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account