MASKELER VE KOSTÜMLER KONUŞACAK! VENEDİK KARNAVALI YAKLAŞIYOR!

MASKELER VE KOSTÜMLER KONUŞACAK! VENEDİK KARNAVALI YAKLAŞIYOR!

İtalya’nın bugünün ünlü tatil şehri ama Orta Çağ’ın zevkli ve eğlenceli şehri olan Venedik, Şubat ayında adeta bir film setine dönüyor. 118 adet Ada’nın yaklaşık 400 köprü ile birleştirilmesi ile oluşan bu ada her sene “Venedik Karnavalı” ismi verilen önemli bir etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Venedik Karnavalı ile cadde ve sokaklar renkleniyor. Orta Çağ’ın gösterişli kostümleri ve maskeler birbirleriyle yarışırken şehrin büyüsüyle birleşiyor. Venedik bu aylarda tam gezilecek rotalar arasında. Karnaval zamanı şehir hareketli olduğundan bu coşkuyu ve unutulmaz deneyimi yaşamak için deneyimli bir rehber eşliğinde hem karnaval coşkusunu hem de Venedik ve civarındaki yerleri gezmenin keyfini yakalayın.

MASKE VE KOSTÜMLERİN HİKAYESİ

14’üncü Yüzyıl’da Venedik’de baş gösteren veba salgını şehri kırıp geçirmiş. Hastalanan ve yaralarını gizlemeye çalışan yerel halkın uzun kıyafetler giyip maskelerle yüzlerini gezdikleri söylenir. Zamanla bu kıyafetler renklenirken maskeler de çeşitlenmiş ve Venedik’in simgesi haline gelmiş. Bazı maskelerde bu yüzyılın acısının izlerini, hüzünlü bakışları da hala görebilmek mümkün. Rivayete göre varsıl ile yoksul arasındaki ayrımı gidermek için bu şekilde maskeler takıldığı, kostümler giyildiği de söylenir. Aslında maskeler insan eşitliğini ifade ediyor. Bu nedenle Venedik maskeler şehri olarak da tanınmaktadır. Özellikle şenliklerin olduğu dönemde sokak ve meydanlarda maskesiz gezen göremezsiniz. Şehrin farklı yerlerinde maskeli balolar da bu dönemde yapılmaktadır. Kısa bir süre yapılamayan karnaval 20. yüzyıldan itibaren her yıl düzenli olarak yapılmaya devam etmiş. Her yıl farklı tarihlerde düzenleniyor ve sokak eğlenceleri ve diğer etkinliklerle beraber yaklaşık 3 hafta sürüyor.

ETKİNLİKLERİN ÇOĞU SAN MARCO MEYDANI’NDA

Karnaval bu yıl 16 Şubat ile 5 Mart tarihleri arasında yapılacak. Festival Hristiyan inanışlarına göre Salı günü bitiyor. Karnaval sırasında elinde fotoğraf makinesi ile kostümlü ve maskeli insan kovalayan turistler görebilirsiniz. Hatta ilginç bir kostümlünün önünde öbeklenmiş fotoğrafçılar her sokakta karşınıza çıkabilir. Sizin için bu coşkuyu yaşamanın en güzel yanı ya bu kostümleri giymek veya onlarla bolca fotoğraf çektirmek olmalı. Eğer cancanlı bir kostümünüz varsa o gün Venedik’in ünlüsü sizsiniz demektir. Karnaval süresince San Marco Meydanı’nda bazı etkinlikler düzenleniyor. En iyi maske yarışması da olmazsa olmazlar arasında. Peki karnavala gitmeden önce kostümleri nereden bulacaksınız? Venedik’te kostüm ve maske kiralama imkanı var ancak illa ben kostümümle her köşe başında fotoğraf çektireceğim diyorsanız Türkiye’den gitmeden önce bir kostüm ayarlamanızda fayda var. Ben maskeyle idare ederim diyenler için 3 Euro ile 20 Euro arasında değişen fiyatlarla maskeler bulmak mümkün. Unutmayın Venedik Karnavalında maskeler konuşur.

BU YILIN KONUSU “YARATICILIK”

Özel tekne ile adaya ulaşan Prontotour gezginleri, San Marco civarında Bacino di S. Marco’daki iskeleden inmeden fotoğraf makinelerimizi hazırlıyoruz, çünkü adaya adım atar atmaz muhteşem kostümleri ve maskeleri ile gezinen Venediklileri görmeye başlıyorsunuz. Karnaval komitesi her yıl bir konu seçiyor. Bu yılın konusu “Yaratıcılık”. Her yıl farklı gösteri ve eğlenceler düzenleniyor. Karnaval komitesi neredeyse her yıl kostüm ve maske yarışması da düzenliyor. Grand Kanal’da gondolların üstü renkli mi renkli. Kostüm partileri halkla bütünleşen gösteriler, partiler, yani eğlenmeniz için birçok seçenek var.

Peki bu turun detayında neler var? THY ile Venedik’e ulaşan grubumuz San Marco Katedrali & Meydanı, Dükler Sarayı, Canale Grande, İç Çekme ve Rialto Köprüsü’nü gezip extra düzenlenen gondol turu ve Maruno & Burano Turu’na katılabiliyor. Diğer günlerde ise ekstra olarak düzenlenen sırasıyla Bled Gölü & Ljubljana ile Verona ve Floransa turlarına katılma fırsatı bulabiliyorlar. Bu yıl karnaval boyunca düzenlenen şenliklere yoğun ilgi olacağı söyleniyor.

 

 

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account