Meksika Kahvaltılarının Vazgeçilmezleri

Meksika Kahvaltılarının Vazgeçilmezleri

Bizim için kahvaltı günün en önemli öğünü.

Hafta içi, işe gitmeden önce atıştırdığımız, bazen küçük bir tostla geçirdiğimiz öğünü, pazar günleri şölene dönüştürürüz.

Börekler, patates kızartması, omlet, çeşitli poğaça türleri, peynir ve zeytin çeşitleri, reçeller, bal, kaymak gibi lezzetlerle süslediğimiz kahvaltıları uzatarak brunch keyfi sürmeye bayılırız.

Bazı yemeklerimiz baharat kullanımı açısından Latin ülkelerine benzese de kahvaltı sofralarımız onlardan farklıdır. Latin ülkeleri kahvaltılarda baharat kullanırken, biz baharatı ana yemeklerde tercih ederiz.

Baharat çeşitlerini günün her öğününde yemeklerinden ayırmayan ülkelerin başında ise Meksika gelir.

Meksika, Latin Amerika ülkesi olmasına rağmen, yiyecek kültürü Amerikalılara benzemez. Yemek kültürü konusunda ataları sayılan; Kızılderililer, Aztekler ve Mayaların etkisi altında kalsalar da bunu lezzetlerine yansıtmıyorlar. Aslında tamamen kendilerine özgü yiyecekleri ve kültürleri var diyebiliriz.

Yiyecekler de Meksika’da yaşayan insanların karakteri gibi eğlenceli ve renkli. Kahvaltı onlar için çok önem taşımasa da, çeşitli lezzetler hazırlamak ve sunmak çok önemlidir.

Geleneksel Meksika kahvaltıları; yumurta, sosis, fasulye, patates, kırmızı, yeşil ve sarı biber, muz, ananas gibi yiyeceklerden oluşuyor. Tortilla ekmeği, Meksika kahvaltılarının vazgeçilmezi. Tortilla ekmeğini yumurta ile birleştirerek değişik lezzetler hazırlayabiliyorlar. Mısır unundan yaptıkları ince yufkaları; sadece kahvaltılarda değil, neredeyse her yemeğin yanında tüketilebiliyorlar.

Meksika sofralarının bir başka vazgeçilmezi de fasulye… Sabah kahvaltılarında bile kullanabildikleri fasulyeyi kızartıp tortilla ekmeği ve diğer malzemelerle birleştirerek inanılmaz tatlar hazırlıyorlar.

Genelde yumurta kullanılan kahvaltılar, çoğunlukla salsa sosu ile servis edilebiliyor. Farklı bir ağız tadına sahip bu ülke için, çikolata da ayrı bir önem taşıyor. Çikolatayı suda veya sütte eritip içecek olarak tükettikleri gibi, “pan de yama” adını verdikleri, üstü şekerli ekmeklerini batırmak için de sos haline getirip kullanabiliyorlar.

İşte Meksika kahvaltılarının vazgeçilmezleri;

Chılaquıles

Tortillaların küçük küçük doğranıp, kızartıldıktan sonra pastırma, yumurta ve salsa sosla ile süslenmesiyle hazırlanan bir kahvaltı çeşididir.

Chilaquiles;

Chorızo Revueltos con Huevos

En çok tüketilen ve neredeyse her sofranın baş tacı olan bu yemek; yumurta, Meksika sosisi ve acı sosla hazırlanır.

Chorizo Revueltos con Huevos

Huevos Rancheros

Kızarmış yumurtanın, mısır ekmeği, domates sosu ve biber sosu ile birleşiminden oluşuyor.

Huevos Rancheros;

Chorızo con papas

Meksika sucuğu sayılan Chorizo’nun patates ve baharat karışımı ile yapılıyor.

Chorizo con papas;

Molletes

Dilimlenmiş peynir, domates, Meksika fasulyesi ve jalapeno biberi ile fırınlanarak hazırlanan Molletes, ara öğün olarak da tercih edilebilir.

Molletes;

Burrıtos de Desayuno

Yumurta, pastırma ve peynirin tortilla ekmeğinin içine konulup, dürüm gibi sarılmasından oluşan bir kahvaltı çeşididir.

Berakfast Burritos;

Geleneksel kahvaltılardan sıkıldığınızı düşündüğünüz anlarda, Meksika tatlarını hazırlayabilir veya Meksika kahvaltıları sunan restoranlara gidebilirsiniz. Her ne kadar batıya uyum sağlamaya çalışsak ta, aslında Akdeniz ülkesi olarak baharatları seven bir milletiz. Bu yüzden Meksika lezzetlerini tadarken keyif alacağınızdan eminiz.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account