Meksika ile İlgili Öğrenmek İsteyeceğiniz Şeyler

Meksika ile İlgili Öğrenmek İsteyeceğiniz Şeyler

Amerika’nın tarihi en eski ülkesi Meksika, hem kültürüyle hem de insanlarıyla sıcacık bir ülke. Günümüz Meksika halkı, eski ve yeni dünya insanlarının birbiriyle karışmasından meydana gelmiş. Nüfusun % 15 ini beyazlar, %25’ini yerliler, geri kalanını ise melezler oluşturuyor. Yerlilerin çoğu Meksika’nın farklı bölgelerinde yaşar. Mahuatlar Orta Meksika’da; Zapotekler, Mikstekler, Mazetekler ve diğerleri Oaxaca ve Veracruz dağlarında; Tzerzal ve Tzotziller Orta Chiapas’ın yüksek arazilerinde bulunur. Yerlilerin yüksek arazilerde toplanmasına büyük istisna olarak Mayalar, Yucatan Yarımadasında yerleşmişlerdir.

Renkli süslemeler taşıyan pamuklu giysilere, pamuk ya da yünden yapılan omuz atkılarına (rebozo) ve serape’lere, renkli sepetlere ve değişik desenli kilimlere ülkenin hemen her yanında rastlanır. Halk müziği Meksika tarihi boyunca en önemli sanat biçimlerinden biri olmuş.  Aklınıza gelecek pek çok farklı renkten oluşan giysileriyle şarkıcılar, günümüzde de şenliklerde ve özel günlerde gitar ve davul eşliğinde şarkı söyler.

Yılbaşı geleneklerinin en ilginci belki de Meksika’da yaşanıyor, çünkü Meksikalılar için yılbaşı gecesi bir tür “Ölüler Günü”.  Ama düşündüğünüz anlamda değil. Yılbaşı gecesi üzerinde cadı, vampir, hayalet kostümleri olan çocuklar ve gençler kapı kapı gezerek yiyecek ve şekerlemeler topluyorlar; bunları veren ev halkı da ölüleri beslemiş olduklarını düşünerek alabildiğine cömert davranıyor. Sonra da tüm halk sabaha kadar sokaklarda eğleniyor.

BRUSSELS, BELGIUM-SEPTEMBER 15: Xochicalli Mexican folkloric ballet performs in a concert on Grand Place during 12 edition of Folklorissimo Festival on September 15, 2012 in Brussels, Belgium

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account