MİLANO SADECE ALIŞVERİŞ DEĞİL

MİLANO SADECE ALIŞVERİŞ DEĞİL

Milano deyince akıllara ilk olarak alışverişin gelmesi çok doğal. Çünkü Milano, Paris’ten sonra dünyanın en önemli moda merkezi olarak anılıyor. Ancak Milano aynı zamanda derin bir geçmişe de sahip. Alışverişin yanı sıra şehrin merkezinde görülecek önemli yapılar bulunuyor.

İtalya’da yatırımlar genellikle kuzey bölgesine yapılmış. Bu nedenle de kuzey bölgesindeki şehirlerin güneydekilere göre çok daha gelişmiş olduğunun farkına varacaksınız. Şehrin etrafında geniş bir organize sanayi bölgesi bulunuyor. Ülkeyi yönetenlerin kuzeyli olmasının bunda etkisi olduğunu söylemek mümkün. Ayrıca güneydeki mafyanın varlığı yatırım için hep bir engel taşıdığını da unutmamak gerek.

milano-ic

Milano, Avrupa’nın en geniş alana yayılmış şehri. Kuruluşu Milattan Önce 2. yüzyıla kadar uzanıyor. 8 milyon nüfuslu kentin önemli tarihi yapıları var. Şimdi bu tarihi kentin gezilecek yerlerini yakından tanıyalım.

DUOMO KATEDRALİ

Milano’nun en önemli yapısı şehrin merkezinde yer alan Duomo Katedrali. 1386 yılında yapımına başlanan katedralin tamamlanması 500 yıl kadar sürmüş. Bunun nedeni ise Milano’ya yapılan saldırıları gösterebiliriz. Kuzeyden Almanlar, batıdan Fransızlar’ın çok fazla saldırısına uğramış. Bu nedenle yapımı uzadı. Ayrıca katedralin üzerindeki süslemeler de detaylı bir şekilde yapılmış.

duomo-katedrali

Avrupa’nın en büyük dördüncü katedrali olan Duomo, şehrin merkezine adını verdiği Duomo Meydanı’nda yer alıyor. Gotik yapısı ile büyüleyici bir güzelliğe sahip olan katedral, turistlerin de ilgi odağı halinde. Ancak katedralin içi, dışı kadar sizi etkilemeyebilir. İçinde Rönesans dönemine ait tabloları görebilirsiniz.

SFORZA KALESİ

1300’lü yıllarda Duomo Katedrali ile aynı zamanda Milano’ya bir kale yapılıyor. Kenti ilk kurulduğunda yöneten Sforzalıların adının verildiği Sforza Kalesi, Milano’da görülmesi gereken bir diğer önemli yapı. Kimi zaman saldırılardan dolayı yıkılmasına rağmen 1800’ün ortalarında günümüzdeki halini almış.

sforza-kalesi2

 

Şehrin yönetimi buradan gerçekleşmiş. Bir saray olarak kullanılmış aslında. Günümüzde kalenin içinde 7-8 müze bulunuyor. Antik Çağ Sanatları Müzesi, Müzik Aletleri Müzesi ve Resim Galerisi gibi bölümlerde sergilenen çeşitli sanat koleksiyonlarını ziyaret edebilirsiniz.

sforza-kalesi

TARİHİ ALIŞVERİŞ MERKEZİ

Galleria Vittorio Emanuele Alışveriş Merkezi, Milano’nun eski alışveriş merkezlerinden biridir. Modanın kalbi olan Milano’nun da simgelerinden biridir. Alışveriş merkezinde birbirinden güzel kafe ve restaurantlar yer alıyor. Yüksek tavanlı ve ferah olan alışveriş merkezi mimarisi ile de görenleri büyülüyor.

avm

LA SCALA OPERA VE TİYATRO BİNASI

Milano’da yer alan La Scala Tiyatro binası dünyaca ünlü şöhrete sahip. Buranın bizler için de ayrıca bir önemi bulunuyor. Leyla Gencer bir dönem burada tiyatronun yöneticiliğini yapmış. İtalya’da oldukça ilgi gören bir isim. Eğer vakit bulursanız burada bir etkinliği takip etmenizi öneririm.

tiyatro

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account